20 Temmuz 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Milyonluk Makette Kalan Dönüşüm DANIŞTAY DUR DEDİ

Adeta yılan hikayesine dönen Afet Riskli alan ile ilgili ciddi bir gelişme yaşandı. En son olarak İTÜ'ye milyonlar ödenerek yaptılan proje ve projenin maketinin görücüye çıkarılmasından bu yana her hangi bir gelişme yaşanmayan alan ile ilgili DURDURMA KARARI verildi.

Danıştay 14. dairesi Eskişehir'de 8 mahalleyi kapsayan ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kentsel dönüşüm kararında yürütmeyi durdurma verdi.

2013 yılında Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacı Ali Bey, Yeni, Isıklar,Deliklitaş, Kurtuluş ve  Mamure mahallelerini kapsayan 8 mahalle, 'Afet Riskli Alan' olarak kabul edilmişti.  Son olarak bu mahellerde bulunan bir parsel sahibi, bu kararın yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Danıştay 14. Dairesi de yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

AFET RİSKLİ ALANDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI 
  

Büyükşehir Belediyesi’nin afet riskli alan ilan ettiği, 8 mahalleyi kapsayan ve yıllardır hayata geçmeyen proje hakkında Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıklayan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Danıştay’ın kararı yürütmeyi durduruyor. Hazırlık aşamasındaki çalışmaların yetersiz ve eksik olduğu belirtiliyor. Bizim de eleştirdiğimiz noktalar Danıştay kararıyla da ortaya konulmuş oldu” dedi

Büyükşehir Belediyesi’nin 2013’te afet riskli alan ilan ettiği Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahalleleri sınırları içindeki geniş alanla ilgili, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği açıklandı. Kararı, dün ilk defa bir televizyon programında dile getiren AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, 2Eylül’e yaptığı açıklamada, “Danıştay’ın kararı yürütmeyi durduruyor. Kararda, hazırlık aşamasındaki çalışmaların yetersiz ve eksik olduğu belirtiliyor. Bizim de eleştirdiğimiz noktalar Danıştay kararıyla da ortaya konulmuş oldu. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir çalışma yapması, yeni meclis kararı alınması gerektiği görülüyor” dedi. Çalışkan, konunun takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Burası 103 yeni binanın da bulunduğu bölge. 103 binanın buraya nasıl, neden dahil edildiğinin de açıklanması isteniyor” dedi.

8 MAHALLE 5 YILDIR DÖNÜŞÜM BEKLİYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında afet riskli alan ilan ettiği 8 mahalle yıllardır dönüşüm beklerken, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışma ve hazırladığı proje de birçok eleştiri alıyordu. Bölgede konut sahibi birçok vatandaşlar yıllardır süren belirsizlikler nedeniyle tepki gösterirken, mağdur olduklarını söyleyen vatandaşlar Afet-Der olarak bir dernek de kurmuştu.


2Eylül Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar