24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Riskli Alan gerçeği

Eskişehir kent merkezinde uzun süredir bir çok vatandaşın mağdur olduğu konu ile ilgili son gelişmeler sonrasında Danıştay'dan durdurma kararı çıktı. 

Konuyu Eskişehirin usta kalemlerinden araştırmacı gazeteci Sezai Şen eskisehirdenhaberler.com sayfasında köşesine taşıyarak olayın aslında tam olarak ne olduğu ve gelişmeleri özetledi.

İşte o yazı:

Riskli Alan gerçeği: Danıştay Büyükşehir'in vatandaşın hakkını gasp etmesine izin vermedi

Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 3760 numaralı ve “Riskli Alanlar” başlıklı haberine/duyurusuna gittiğinizde şu ifadelerle karşılaşıyorsunuz:

“Büyükşehir Belediyesinin Teklifi ile İlan Edilen Riskli Alan:

Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahallelerinin bir bölümünü kapsamaktadır.

Alanın büyüklüğü: 56,4 hektar

Toplam bina sayısı: 1.206 adet

Toplam hane sayısı: 4.500 adet

İş yeri sayısı: 717 adet

Etkilenen nüfus: 14.351 kişi.”

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEKLİF EDER, O TEKLİFİ BAKANLIK KURULU ONAYLAR

İl Müdürlüğünün aynı duyurusunun/haberinin devamında ise şu ifadelere rastlıyoruz:

“Alanın riskli alan ilan edilmesi ile alandaki planlama ve proje yönetimi ile ilgili tüm yetkiler Bakanlığımıza geçmiş bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte teklif sahibi Büyükşehir Belediyesi dönüşümü nasıl gerçekleştireceğine dair kurgusunu yaparak tasarım, planlama, proje, dönüşüme ait öngörülerini hazırlayarak Bakanlığımıza sunacaktır. Tüm planlar Bakanlığımızca onaylanacaktır.

Bunun yanında alanda yapacağı çalışmaları göstererek Büyükşehir Belediyesi finansal hibe talebinde bulunmuş olup, 2 milyon TL. kaynak Bakanlığımızca ayrılmıştır. Ayrıca kentsel dönüşüm kurgusunda zemin taşıma kapasitesi nedeniyle bir kısmını taşıyabileceğini söyleyerek rezerv alana gerekçe sunabilir ve kira yardımı, gibi kalemleri göstererek finansman talebinde bulunabilecektir.”

 

 

BAKANLIK İLK HAZIRLANAN PROJEYİ KANUNUN RUHUNA UYGUN BULMADI

Bu yazıdan da anlaşılabileceği gibi bahsi geçen bölgenin ‘Riskli alan’ ilan edilmesi için talep Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından geldi. Bakanlık da bunun üzerine “Peki, bir proje yapın da bize sunun” dedi. Büyükşehir Belediyesi ilk projesini yaptığında sadece Porsuk’un çevresinde küçük bir alanda peyzaj çalışması planlamıştı. O tarihlerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “Bu proje bu haliyle kanunun ruhuna uygun değil. Siz sadece peyzaj çalışması yapmışsınız. Afet riskli alan ve yapılar bu projede bulunmuyor” diyerek geri çevirmişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi yeni bir plan hazırladı ve çevrede bulunan 8 mahallenin bir bölümünü içine alan yeni planı hazırladı. Bakanlık da bu planı Bakanlar Kurulu’na sundu. Bakanlar Kurulu da onadı.

PROJENİN DEVASA MAKETİ BAŞINDA GURURLA POZ VERMİŞLERDİ

 

 

Peki neden böyle?

Çünkü kanuni işleyiş böyle. Afet Riskli Alan Projelerinde izlenen yol böyle.

Bakanlar Kurulundan Eskişehir’deki 8 mahallenin bir bölümünde Afet Riskli Alan Projesi uygulanmasını kabul ettikten sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bir proje hazırlattı. Hatta bu projenin devasa bir maketini getirip büyük bir salona koydular. Başında büyük bir gururla poz verdiler. Adeta “Biz yaptım mı böyle yaparız!” der gibiydiler, gururluydular.

Ancak projenin kokusu daha sonra ortaya çıktı. Çünkü proje ile ortaya inanılmaz bir rant çıkıyordu ancak vatandaşın eline, elinde olandan daha azı geçebiliyordu. Halbuki Afet Riskli Alanlar ile ilgili olarak çıkarılan kanun vatandaşlara yeni, modern inşaatlar yaparken bir takım artı haklar sağlıyordu. Büyükşehir Belediyesini bu konuda uyaran çok yazı yazdık. Zira, 100 metrekare evi olan bir vatandaş yeni projede ancak 80 metrekare ev sahibi olabiliyordu. Vatandaşın hakkı açıkça gasp ediliyordu. Bizim geçmiş tarihlerdeki yazılarımıza bakarsanız “Bu haliyle bu projeyi yapamazsınız. Vatandaşa hakkını verin” diye birçok kez çağrıda bulunduğumuzu rahatlıkla görebilirsiniz. Vatandaş memnun olmayınca, mağdur olacakları netleşince gittiler dernek kurdular ve Bakanlar Kurulu kararını Danıştay’a taşıdılar. Zira Büyükşehir Belediyesinin isteği üzerine burada Riskli Alan Projesi uygulamasına onay veren makam Bakanlar Kurulu idi. Bu yüzden de davalar böyle bir projenin uygulanmasına onay veren makama açılıyor. İstekte bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, projeyi hazırlayan ve vatandaşı mağdur eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi; mahkemeye verilen ise Bakanlar Kurulu onay kararı. Çünkü kanun çıkarılırken, yönetmelik hazırlanırken işleyiş bu şekilde belirlenmiş. Doğal olarak vatandaş Bakanlar Kurulu kararına karşı dava açıp kararı iptal ettirince Büyükşehir Belediyesinin de elinden tüm yetkiler alınmış oluyor.

PROJEYİ TEKLİF EDEN SİZSİNİZ, SAHİBİ NASIL BAŞKASI OLUYOR?

Hem bir yandan projeyi Bakanlık bir yıldır bekletti diye yeriyorlar hem de Danıştay tarafından vatandaşı mağdur kendilerini ise abat edecek projenin sonunu hazırlayan karar verilmesi üzerine “Bu zaten AKP’nin bir projesiydi” diye yalan uyduruyorlar. Vatandaş kanunu, yönetmeliği ve işleyişi çok iyi bilmediği için rahatça kandırabileceklerini düşünüyorlar.

Belediyeler Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Alanları Kanunu kapsamında arzu edilen dönüşümü gerçekleştiremeyince Hükümet vatandaşın lehine birtakım düzenlemeler içeren Afet Riskli Alanların Dönüşümü Kanununu çıkardı. Vatandaş kendi başına ya da müteahhit aracılığı ile bu kanun kapsamında Eskişehir’de binlerce eski binasını yıktı, yerine yenisini yaptı. Ancak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle gerçekleştirilmesi planlanan proje, projenin vatandaşa büyük oranda haksızlık yapan bir içeriğe haiz olması nedeniyle Danıştay’a götürüldü ve iptal edildi.

 

KARARIN İPTAL EDİLMESİ VATANDAŞIN LEHİNE, BÜYÜKŞEHİR’İN ALEYHİNE OLDU

Büyükşehir Belediyesinin proje uygulaması ne yazık ki birçok hatalar ve yanlışlar içeriyordu. Vatandaşlar tam olarak neye imza attıklarını bilmeden imza atmak zorunda bırakılmışlardı. Eğer proje kabul edilseydi Büyükşehir Projesi eliyle vatandaşın hakkı gasp edilecekti. Proje hakkında Danıştay’a dava açılınca Bakanlık kararın verilmesini bekledi. İyi de etti. Zira halka gitmesi gereken rant Belediye yönetimine ve onların uygun gördüklerine gidecekti. Danıştay kararı ile Büyükşehir Belediyesinin İnternet sitesinden apar topar o projenin olduğu sayfayı kaldırması da bunun bariz bir göstergesi olsa gerek!

 

Büyükşehir Belediyesi kendisine tanınan şansı iyi kullansaydı hem vatandaş hem kendileri kazanabilirdi!

 

 

eskisehirdenhaberler.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar