24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YIllarca Şehri Tıkayan Kısır Döngü: ŞİMDİ AK PARTİ’NİN PROJESİ OLDU!

YIllarca Şehri Tıkayan Kısır Döngü: ŞİMDİ AK PARTİ’NİN PROJESİ OLDU!
  • 21 Kasım 2018 Çarşamba
  • 2369 kez okundu

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in tutarsız açıklamaları “afet riskli alan” konusunda da sürüyor. Büyükerşen bir öyle diyor, bir böyle diyor. Proje onun mu, AK Parti’nin mi, bir karar verse artık...

2013’ten beri 8 mahalledeki afet riskli alan projesini “Büyükşehir Belediyesi’nin projesi” diye lanse eden Büyükerşen, Danıştay kararı sonrasında “AKP iktidarı projesi” diye konuştu.

Danıştay yürütmeyi durdurma kararı alınca Büyükerşen hem “Danıştay’a karar çıkarttırıp engellemeye çalışıyorlar” dedi, hem de “AKP iktidarının projesi” diyerek büyük çelişkiye düştü.

Bir televizyon programındaki konuşmasında hem projeyle ilgili Bakanlığı suçladı, hem de “Yeşil alanı artırdık” gibi sözlerle projeyi övmeye devam etti. Vatandaş ne diyeceğini şaşırdı…

Aynı programda Danıştay kararı için de önce “Yargının kararıdır bir şey diyemem” dedi, sonra da yine davayı AK Partililerin açtırdığını ve engelleme maksadı olduğunu ima eden sözler söyledi.

Vatandaş artık yıldı. Proje Büyükşehir’in mi, iktidarın mı? Proje AK Parti’nin ise neden daha önce Büyükşehir’in projesi diye tanıttı? AK Parti neden kendi projesini engellemek istesin?

Murat Atikel - 8 mahalledeki afet riskli alan projesi 2013’ten bu yana gündemde. Projeyle ilgili daha önce hep projenin Büyükşehir Belediyesi projesi olduğunu ya da “İstanbul Teknik Üniversitesi ile işbirliği ile hazırladığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz  Büyükerşen, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma yönünde karar alması sonrasında çelişkili açıklamalarda bulunarak, “Proje AKP iktidarının projesidir” dedi.  İTÜ’ye hazırlattığı projenin maketleri Haziran 2016’da gösterildiğinde de, hep projeyi “Büyükşehir Belediyesi’nin projesi” diye tanıtmıştı.

BÜYÜKŞEHİR’İNDİ, AK PARTİ’NİN PROJESİ OLDU!
Danıştay Ekim 2016’da proje ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınca Büyükerşen, kararın gündeme gelmesi sonrasında kendine yakın gazetelere yaptığı ilk açıklamada, hem  “Danıştay’a karar çıkarttırıp engellemeye çalışıyorlar” diyerek AK Partilileri suçladı, hem de “Bu proje AKP iktidarının projesi” dedi.

BİR YERİYOR, BİR ÖVÜYOR
Sonrasında bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda da hem projeyle ilgili Bakanlığı suçlayan ve eleştiren açıklamalarda bulundu, hem de “Yeşil alanı artırdık” gibi sözlerle projeyi övdü. Danıştay kararı için de önce “Yargının kararıdır bir şey diyemem” dedi, sonra da yine davayı AK Partililerin açtırdığını ima eden sözler etti.

AK PARTİ KENDİ PROJESİNİ Mİ ENGELLİYOR?
Eskişehirliler ve söz konusu 8 mahallede yaşayan vatandaşlar artık bu açıklamalardan yıldıklarını belirterek, somut gerçekleri duymak istediklerini söylüyor. Büyükerşen bir karar versin. Proje Büyükşehir’in mi, iktidarın mı? Proje AK Parti’nin ise neden daha önce neden sürekli Büyükşehir’in projesi diye tanıtıldı? AK Parti neden kendi projesini engellemek istesin?

2016’da “Kanun imdadımıza yetişti” demişti

Afet riskli alan projesiyle Danıştay kararı öncesinde hep övünen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 2016’da Riskli Alan İletişim Ofisi açılışında da, “Bir Köprübaşı Projesi hazırlamıştık ama maalesef çeşitli nedenlerden dolayı onu uygulama fırsatı bulamadık. İmdadımıza hükümetin, Afet Riskli Bölgeler Kanunu yetişti. O kanun çıkınca biz hemen Porsuk kıyısını ele alalım diye çalışmalara başlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile temasa geçtik” demişti. Şimdi ise, Danıştay’ın proje hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, Büyükerşen, “AKP iktidarının projesi” diyerek hükümeti ve Bakanlığı suçlayan açıklamalarda bulunmaya başladı.

Ataç da “Ortada sadece maket var” demişti

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da daha önce projeyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren açıklamalarda bulunmuştu. Ocak 2018’de, Büyükerşen’in olaylı Yeşiltepe Mahallesi ziyareti sonrasın-da, “Hoca herkese hakaret etti” diyen Ahmet Ataç, 8 mahalledeki afet riskli alan projesi ile ilgili de, “Rahatsızlıklarım var. Ortada sadece maket var. Millet kan ağlıyor, vatandaş mağdur edilmemeli” demişti.

Resim - 21818_4_l.jpg
Büyükşehir’in projesi diye reklamını yapıyordu

Resim - 21818_2_l.jpgBüyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen şimdiye dek 8 mahalledeki afet riskli alan projesinden hep “Büyükşehir Belediyesi’nin projesi” diye bahsediyordu. 2016 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin “Bizim Şehir” bülteninin 50. Sayısında da “Eskişehir’in kalbi yenileniyor” diyerek 5 sayfa ayırmıştı. Proje ile ilgili yazılarda şu ifadeler yer almıştı: “Gerçekleştirdiği projelerle Eskişehir’i modern bir çehreye kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de şehir merkezindeki 8 mahalleyi içerisine alan dev bir kentsel dönüşüm projesini başlatıyor.Proje hayata geçtiğinde çöküntü halinde bulunan mahalleler Avrupa kentlerini aratmayacak görünüme kavuşacak. Riskli alan projesi ile birlikte Eskişehir halkının kazanacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, projenin hazırlık aşamasında birçok kurum ve sivil toplum kuruluşunun görüşünün alındığını ifade etti.”

BÜYÜKERŞEN: PROJE İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ
“Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği muhteşem dönüşüm için vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Türkiye’de bir ilke daha imza atarak ‘Riskli Alan İletişim Merkezi’ni açtı. Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi olarak bu projenin hayata geçirilmesi için yapılması gereken her şeyi yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.”

AMA ŞİMDİ “AKP’NİN PROJESİ” DİYOR
Büyükerşen’in tüm bu açıklamaları hiçe sayarak, şimdi Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıkınca, “Bu proje AKP iktidarının projesi” demesi haliyle şaşkınlık yaratıyor. 
Resim - 21818_3_l.jpg

Resim - 21818_6_l.jpgBiz bu sözleri çok duyduk!

Afet riskli alanla ilgili Büyükerşen daha önce de birçok çelişkili açıklamaya imza atmıştı. Aralık 2016’da projenin Bakanlığa gönderildiğini ve beklediğini söylemiş, 2Eylül’ün haberleri sonrasında 2017’nin sonunda yaptığı açıklama ile projenin ilk Nisan 2017’de Bakanlığa gönderildiğini kendi ağzıyla itiraf etmişti. Kasım 2016’da Milletvekili Çakırözer, “Proje Bakanlıkta bekliyor” demiş, ama sonra projenin Bakanlığa henüz gönderilmediği ortaya çıkınca, Büyükerşen, “Çakıröer yanlış bilgilendirilmiş” demişti. 20 Aralık 2016’da bu sefer Büyükerşen “Proje Bakanlıkta bekliyor” demiş, ancak yaklaşık 1 yıl sonra CHP İl Başkanı Sinan Özkar, “Proje 20 Eylül’e Bakanlığına gönderildi” deyince gerçek bir kez daha ortaya çıkmış, Büyükerşen bu defa da “Projeyi ilk 17 Nisan 2017’de yolladık” demişti. Büyükerşen’in Aralık 2016’da “Bakanlığa gönderdik” dediği projeyi, aslında ilk Nisan 2017’de Bakanlığa gönderdiği ortaya çıkmıştı.
Resim - 21818_5_l.jpg

>> HANGİSİ DOĞRU?

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar