23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Barınakta Durum Çok Vahim VALİLİK SORUŞTURMA AÇMALI

Barınakta Durum Çok Vahim VALİLİK SORUŞTURMA AÇMALI
  • 5 Aralık 2018 Çarşamba
  • 3067 kez okundu

Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu: Odunpazarı Belediyesi’nin hayvan barınağında tablo çok vahim durumda. Valilik konuyla ilgili soruşturma başlatmalı

Belediye Veteriner Hekimler Derneği, Eskişehir Veteriner Hekimleri Odası’nın, Odunpazarı Belediyesi hayvan barınağı ile ilgili raporuna destek verdi. Yönetim Kurulu Üyesi Okçuoğlu, “Rapor her şeyi gözler önüne seriyor. Valilik soruşturma açmalı. Eskişehir’in sokak hayvanı rehabilitasyon hizmetleri konusunda şapkasını önüne koyarak düşünmesinin zamanı gelmiştir” dedi

Can Hacıoğlu - Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanları konusunda sorumluluklarını yerine getirmemesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin hayvan barınağı konusunda tepkiler artıyor. Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, “Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odasının raporu vahim bir tabloyu gözler önüne sermiştir” dedi. Odunpazarı Belediyesi tarafından bakımevi diye lanse edilen yerin bakımevi olmadığının ortaya çıktığını belirten Okçuoğlu, “Hayvan Barınma Ruhsatı verilen bir işletmede, hayvan ameliyatı yapılmaz, aşıları yapılmamış hiçbir hayvan kabul edilmez. Böyle bir yer zaten belediye bünyesinde kurulamaz. Valilik konuyla ilgili soruşturma başlatmalı. Ameliyat, tedavi gibi uygulamaların yapılmaması gereken bir tesiste, veteriner hekimlere zorla bu işleri yaptıranlar hesap vermelidir. Eskişehir’in sokak hayvanı rehabilitasyon hizmetleri konusunda şapkasını önüne koyarak düşünmesinin zamanı gelmiştir” diye konuştu.

Resim - 22459_1_l.jpgVAHİM TABLOYU GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
Türkiye’de çeşitli belediyelerde görev yapan yaklaşık bin 500 veteriner hekimin bir araya gelerek kurduğu Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, 2 Eylül’e yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde 2Eylül’ün kamuoyuna duyurduğu, Eskişehir – Bilecik Veteriner Hekimleri Odası’nın Odunpazarı Belediyesi’nin hayvan barınağı ile ilgili raporunun her şeyi gözler önüne serdiğini söyledi. Okçuoğlu, “Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimler Odasının raporu vahim bir tabloyu adeta sanat eseri gibi işleyerek ele almıştır.  Türkiye’nin sokak hayvanı rehabilitasyonunda bir adım öne çıkan tüm illerinde veteriner hekimlerin katkıları, sevk ve idareleri gözler önündeyken, Eskişehir adeta kör ve sağır kalarak bu önemli görevi alakasız kişilerin ellerine bırakmıştır. Böylece bir dizi hatalar zinciri ortaya çıkmıştır” dedi.

RUHSATIN “BAKIMEVİ” İLE İLGİSİ YOK
Odunpazarı Belediyesi tarafından bakımevi diye lanse edilen yerin bakımevi olmadığının ortaya çıktığını söyleyen Sinan Okçuoğlu “Alınan ruhsat hayvan oteli veya üretim yeri için verilen ‘Hayvan Barınma Yeri’ ruhsatıdır ki bu ruhsatın verildiği işletmeler özel teşebbüslerdir. Ve yönetmelik de net olarak sokak hayvanı rehabilitasyonu için kurulan bakımevlerinin kapsam dışı olduğunu belirtmiştir.  Hayvan Barınma Ruhsatı verilen bir işletmede, hayvan ameliyatı yapılmaz, aşıları yapılmamış hiçbir hayvan kabul edilmez. Böyle bir yer zaten belediye bünyesinde kurulamaz. Bahsi geçen ruhsat; hayvanları koruma kanunu ile ilgili olmayan, daha çok hayvansal ve bitkisel üretim konularını içeren bir kanun olan; veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanununa göre verilir” dedi.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATMALI
Sinan Okçuoğlu, Eskişehir Valiliği’nin bu konuda soruşturma açması gerektiğini savunarak, “Denetim işini yapan kişiler; yasaları hiçe sayarak yaptıkları her davranıştan sorumludur. İşlerini layığı ile yapmadıklarını Veteriner Hekimler Odasının raporu net olarak kanıtlamıştır. Valilik konuyla ilgili soruşturma başlatmalı, hem denetleyenler hem de kanunları by-pass yaparak işlemler yaptıranları ortaya çıkartmalı ve gerekli işlemleri gerçekleştirmelidir.
Bu kapsamda ameliyat, tedavi gibi uygulamaların yapılmaması gereken bir tesiste, veteriner hekimlere zorla bu işleri yaptıranlar, hayvan barınma ruhsatı veren makam ve hayvan hakları kanununa göre denetleme yapan makamlar yaptıklarının hesaplarını vermelidir” dedi.

Okçuoğlu: Yeri bile hatalıdır

Okçuoğlu ayrıca, “Mevcut bakımevi olmayan bakımevi, Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği hükümlerine göre akarsu yakınında olmamalıdır. Yeri bile hatalıdır. Geçmişte buraya yapı yapılamadığı için röntgen alınmadığı söylenmiş olmasına rağmen bugün aynı yere bakımevi kapasitesinin genişletilmesi için inşaat çalışması başlatılması da hayli ilginçtir. Eskişehir’in sokak hayvanı rehabilitasyon hizmetleri konusunda şapkasını önüne koyarak düşünmesinin zamanı gelmiştir. Eskişehir geçmişi geride bırakarak, konusunda ehil kişilerle bu yanlıştan dönmelidir” dedi.

>> SERT TEPKİ: 'SİYASİ AHLAKSIZLIK'

 

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar