17 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PLANSIZ ÇALIŞMANIN FATURASI: Sütlüce’den Çarşı tam 45 dakika!

Eskişehir’in trafik sorunuyla ilgili defalarca bu satırlardan yazılar yazdım. Şimdi sosyal medyada bir vatandaşın şikayetini dile getirerek bu konuyu yeniden gündeme taşımak istiyorum. Nurcan Dokuzlar Tan, “Sinir olmuş hissediyor” etiketiyle paylaştığı Eskişehir trafiğinin görüntüsüne “Sütlüce’den Çarşı tam 45 dakika!” notunu eklemiş.

Son zamanlarda artan araç sayısı, düzensiz parklarla daralan caddeler ve akamayan bir trafikle karşı karşıyayız. Bu sorun için çözüm üretilmesi gerekli. Toplu taşımayı kullanmak elbette önemli ancak otomobili ile trafiğe çıkan bir sürücüye de neden toplu taşımayı kullanmıyorsun diye kızamayız. Belediyeler sorunu genellikle toplu taşıma ile çözmeye çalışıyor. Ancak daha köklü bir plan gerekli sanırım. Özellikle caddeleri daraltan parklara bir çözüm bulunmalı. Zaman zaman tek şeride düşen caddeler var. Böyle olunca trafik nasıl aksın! Soruyorsunuz park eden sürücüye, “Otopark” yok diyor. Eskişehir’de bu konu yıllardır tartışılıyor. 2Eylül gazetesi defalarca haber yaptı. Hatta dünkü manşetinde de otopark konusuna dikkat çekilmiş. Bu trafik sorununun çözümü için atılacak adımlardan birisi. Daha farklı alternatifler de şehir planlamacılarının aklında illa ki vardır.

Peki, Sütlüce’den Çarşı’ya 45 dakikada gelen Eskişehirli aslında bu yolu otomobili ile 17 dakikada alabiliyor. Bahsedilen mesafe yaklaşık 6 kilometre. 17 dakikada alınacak bu yolu yürümek istediğinizde 48 dakika sürüyor. Yani bu trafikte Sütlüce’den otomobilinizle değil de yürüyerek de gelseniz aynı zamanda Çarşı’ya geliyorsunuz!!!
İlginç değil mi? Peki bu verileri nereden elde ettim. Çok basit Google Maps’ten. Siz de rahatlıkla bakabilirsiniz.
Peki bu paylaşıma Eskişehirliler ne demiş. O yorumlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

İbrahim Ciçek: Yılmaz Hoca sağ olsun trafiği azrail gelse çözemez diyen bir başkan. Gar-Odunpazarı 40 dakika sürüyor. Yunusemre caddesine zaten hiç girmez akıllı insan.

İbrahim Dursun: Sütlüce’den Odunpazarı tarafına gitmek için çevre yolunu kullanarak gidiyorum. Şimdi aynı güzergahı Köprübaşı’na gitmek için de uygulayacağız herhalde.

İbrahim Cicek: Tramvay ucuz olmayınca araba ile iniyor millet Çarşıya pazara. 2 kişi Çarsıya git gel araba ile daha ucuz. Hatta bir kişi bile ev carşı arası 5 km git gel 10 km 50 kuruş yakıyor. 5 lira ile git gel. Tranvayla ne kadar ya da dolmusla? Kısa mesafe yolculuk en pahalı şehir içi ulaşım Türkiye’de. Bu bir gerçek. Dolar 7 iken zam yapan hoca neden indirime gitmiyor hani halkçılık nerede kaldı!

Bora Baday: Birsen Kebap’ın arkasındaki yol trafiğe kapanınca sanki biraz daha Sakarya caddesindeki trafik arttı. Çevreyolundaki ışığı biraz daha geriye koyup oradaki ışık dalgasını Sakarya caddesine bağlasalar sola dönenecekler beklemez. Trafik biraz daha rahatlar

TC Şermin Eser: Alparslan Çoban Bu şehirde herkesin arabası yok! Neden bu arabası olanlar böyle bencilce yorum yapıp kendilerini düşünürler anlamış değilim.

Ali Oktay Eser: Tramvay olmasaydı trafiğe çıkacak araç sayısını hesap ettin mi hiç. Kısa bilgi vereyim günde ortalama 130 bin kişiyi taşıyorlar. Bu kadar insanı taşıyacak aracı çıkarın bakalım trafiğe o zaman Sütlüce’den ne kadar sürede geleceksiniz.

Raif Karakaya: Hocayla alakası yok yollar eski ve dar trafige her gün yüzlerce araçlar ekleniyor

Savaş Çetin: Eskişehir trafik diye bir şey kalmadı. Sakarya caddesi trafik durma noktasına geliyor tramvay yapılıyor ama o çözüm değil.

Ömer Faruk İnan: Sakarya caddesinin paralelinde iki tarafta da alternatif sokaklar var. Ayrıca o caddenin iki tarafına da araç parkı yapıyorlar. İlave olarak ikinci şeritte de durup 4’lüleri yakıyorlar. O yüzden trafik felç oluyor. Trafiğin arasıra oraya uğraması gerekiyor.

Yusuf Selek: İstanbula gidin trafiği orada görün . En az iki defa balata yakarsınız. Eskişehir dışına çıkarsanız farkı görürsünüz.

Savaş Çetin: Yusuf bey İstanbul Eskişehir’in 20 ya da 25 katı büyüklüğünde

Gazi Osman Paşa: Yahu arkadaş neredeyse 20 yildır belediye aynı varlığın elinde. Bir bulvar, bir cadde hizmete açtı mı, ben bilmiyorum. Getirdi tramvayı şehrin göbeğine soktu, kenar mahallelere giden ana arterleri de tramvayla kapadı ya da körledi.

Fevzi Cetemen: Yazık Eskişehir dünyada yaşanacak şehirlerden biridir yakında tramvay yolları bittiğinde ulaşım doğudan batıya güneyden kuzeye olduğunda yakıt tasarrufu ile hızlı bir ulaşıma kavuşacağız sabırlı olun ve Eskişehir’e sahip çıkalım.

Savaş Çetin: Fevzi bey şunu iyi biliyorum Sakarya caddesindeki trafik çilesi tramvay bitse de bitmez göreceksiniz sadece dolmuşların müşteri potansiyeli azalır trafik azalmaz...

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar