25 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SİYASİ BASKILARI GÖRÜN

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Hayvan Hakları Çalıştayı’na Eskişehir Büyükşehir ve Odunpazarı belediyelerine gösterilen tepki damga vurdu. İki belediyeye isyan eden Okçuoğlu, “Veteriner hekimlere yapılan siyasi baskıları anlamalısınız” dedi

Murat Atikel - Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Ankara’da düzenlediği Hayvan Hakları Çalıştayı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Bakan yardımcıları, Kamu Denetçileri Saadettin Kalkan, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük, çok sayıda STK temsilcisi, kurum uzmanları ve tanınmış hayvanseverler katıldı. Hayvan hakları ile ilgili taleplerin ve sorunların ele alındığı toplantıya, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nden şikayetler ve iki belediyeye gösterilen tepki damga vurdu.

Çalıştay’da söz alan Türkiye Belediye Veteriner Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin sokak hayvanları konusunda hukuksuz bir protokole imza attığını belirterek, veterinerlere de siyasi baskı uygulandığını savundu. Okçuoğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da katıldığı toplantıda, baroların tepkisiz kalmasını eleştirip, “Hiçbir hukukçu çıkıp bir şey söylemedi” dedi.

“ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI BİR HUKUKÇU, AMA…”
Okçuoğlu, “Hukukçu arkadaşlarımız çıktılar çok güzel konuşma yaptılar, ama onların da kanunlara o kadar hakim olmadığını görüyoruz. Sadece hayvanseverlere yandaş olup belediyelerde çalışan veteriner hekimlere karşı söylem içine giren hukuk komisyonları var. Eskişehir’den bir örnek vermek istiyorum. Odunpazarı Belediye Başkanı hukukçu bir belediye başkanıdır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi arasında bir protokol imzalandı. Tüm Eskişehir’in sokak hayvanları rehabilitasyonu Odunpazarı Belediyesi’nin üzerine ve 100 kapasiteli bir barınağın üzerine yıkıldı. Her hayvan bakımevine girdiğinde 10 gün tutulması gerekir kuduz olup olmadığının anlaşılması için. Yaralarının iyileşmesi de 10 gün daha sürebilir.  Oldu 20 gün. Bir hafta da sahiplenilebilmesi için tutmanız gerekir. 27 gün… 100 kapasiteli bir yerde 27 günde 100 kısırlaştırma yapılabilir. Bizim veteriner hekim arkadaşlarımıza yılda 1500-1600 kısırlaştırma yaptırmak isteyerek hayvanların haklarını çiğnediler, yetersiz koşullarda bunları yaptırarak bildiğiniz merdiven altı üretimle… Yine belediye başkanı, hukuk adamıdır altını çizerek söylüyorum…  Bakımevi ruhsatı yerine, barınak ruhsatı almıştır. Barınak ruhsatı bildiğimiz köpek oteli ruhsatıdır. Aşıları olmayan hayvanlar barınamaz. Ameliyat ve muayene yapılamaz” dedi.

“HİÇBİR HUKUKÇU ÇIKIP BİR ŞEY SÖYLEMEDİ”
Okçuoğlu, “Sizin baronuzun Hayvan Hakları Komisyonu, bakanlığın yetkilileri denetlemeye gitmediler. Verdikleri ruhsatın ne olduğunu bilmiyorlar. Veteriner hekim arkadaşlarım burada yapmadıkları kısırlaştırmalar nedeniyle cezalar aldılar. Hiçbir hukukçu çıkıp bir şey söylemedi. Baronuz gitti, avukat olduğu için çiçeklerle gidip teşekkürlerini sundu. Veteriner Hekimleri Odası’nın bu konuda raporu var. Valiliğe verildi” dedi. Okçuoğlu, “Veteriner hekimler bu konuda taraf olmak zorunda değildir. Asli görevimiz insan sağlığını korumak, hayvanlara da zarar vermemektir. Veteriner hekimlerin siyasi baskılar nedeniyle gördüğü baskıları sizlerin çok daha iyi anlamanız lazım” dedi.

“VALİLİK SORUŞTURMA AÇMALI” DEMİŞTİ
Belediye Veteriner Hekimler Derneği, Eskişehir Veteriner Hekimleri Odası’nın, Odunpazarı Belediyesi hayvan barınağı ile ilgili hazırladığı ve barınaktaki eksiklik ve yanlış uygulamaları gözler önüne seren rapora destek vermişti.  Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Okçuoğlu daha önce 2Eylül’e yaptığı açıklamada da, “Rapor her şeyi gözler önüne seriyor. Valilik soruşturma açmalı. Eskişehir’in sokak hayvanı rehabilitasyon hizmetleri konusunda şapkasını önüne koyarak düşünmesinin zamanı gelmiştir” dedi.

 

Resim - 24540_1_l.jpg

>> VALİLİK SORUŞTURMA AÇMALI

 

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar