15 Ekim 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükerşen’in Değil, Ahmet Ataç’ın Projesini İstiyoruz

Eskişehir'de uzun süredir bazı mahallelerde yaşanan imar konusundaki sıkıntıları yaşayan mahallelerden biri olan Yeşiltepe Mahallesi sakinleri ile Yılmaz Büyükerşen arasındaki bir kaç yıldır süren gergin diyalog devam ediyor. İlk olarak Yeşiltepeyi ziyaret eden ve burada Yeşiltepe sakinleri ile gergin bir görüşme yaşayan Başkan Büyükerşen bu kez Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı projenin tanıtım toplantısında mahalle sakinleri ile karşı karşıya geldi.

YERİNDE DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ 

Büyükşehir’in Yeşiltepe toplantısı olaylı geçti. Büyükerşen ve mahalle sakinleri arasındaki tartışmalar sonrası muhtar Açıkgöz ve mahalle sakinleri toplantıyı terk etti. İkinci toplantıyı da iptal eden Muhtar Açıkgöz, “Herkes yerinde dönüşüm, kat artırımı istiyor” dedi

Murat Atikel - Büyükşehir Belediyesi tarafından Taşbaşı Kültür Merkezi’nde önceki gün ve dün Yeşiltepe için hazırlanan planlamanın vatandaşlara tanıtılacağı iki toplantı düzenleneceği duyurulmuştu. Önceki gün gerçekleşen toplantıya Yeşiltepe Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz ve bir grup mahalle sakini katıldı. Yetkililer tarafından yapılan sunumların ardından toplantının sonlarında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de salona geldi. Büyükerşen ve bazı vatandaşlar arasında toplantıda tartışma yaşandı. Büyükerşen kat artırımının mahallede sıkıntılar yaratacağını savunurken, vatandaşlar yerinde dönüşüm ve kat artırımı istediklerini söylediler. Gerginliğin büyümesi sonrasında Muhtar Açıkgöz ve çok sayıda vatandaş salonu terk ettiler.

MUHTAR BUGÜNKÜ TOPLANTIYI İPTAL ETTİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından bugün saat 18.00’de de Yeşiltepe sakinleri için bir toplantı düzenleneceği duyurulmuştu. Dünkü toplantıda yaşananlar sonrasında Yeşiltepe Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz, sosyal medyadan bugünkü toplantıyı iptal ettiğini ve katılmayacaklarını duyurdu. Büyükerşen’in toplantındaki “Muhtar vatandaşlara planı anlatmadı” sözleri ile ilgili de sosyal medyadan bir video paylaşan Muhtar Açıkgöz, Büyükşehir Belediyesi’nde daha önce yapılan görüşme sonrasındaki açıklamasının videosunu paylaşarak, “Projeyi paylaşmadı diyenler buyrun seyredelim arkadaşlar” notuyla paylaştı.

HANGİ YASAL DÜZENLEMEYLE YIKILACAK?
Toplantıda, Sinan Gürsoy’un, “Kentsel dönüşüm değil, afet riskli alan değil. Herkesin anlaşıp binaların yıkılması gerekiyor diyorsunuz. Nasıl yıkılacak. Hangi yasal düzenlemeyle yıkılacak” sözleri üzerine, Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürü, “Ada bazında tabii ki herkesin ortak hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Resim - 24919_4_l.jpg
BÜYÜKERŞEN: AKSİ TAKDİRDE SİZİN BURASI BÖYLE KALIR

Sinan Gürsoy’un sözleri üzerine, birkaç dakika önce salona girerek ön sıraya oturan ve tartışmaları izleyen Büyükerşen, “Bana göre şu anda yaptığı konuşma provakatif bir konuşma” diyerek araya girdi. Gürsoy, “Hak sahibiyim, gerçekleri söylüyorum” dedikten sonra, Büyükerşen, “Bakın bir şey söyleyeyim. Aksi takdirde sizin burası olduğu gibi kalacak” dedi.

2014’TE ‘1,5 YIL MÜSAADE EDİN’ DEMİŞTİNİZ
Bu sözler üzerine salonda tepki sesleri yükselirken, bir vatandaş söz alarak, “2014’te Yeşiltepe halkına 1,5 sene bana müsaade edin, dediniz hocam. O günden bugüne kadar neden Yeşiltepeyi imara açmadınız” diye sordu.

“ÇÖKÜNTÜ ALANI” DEYİNCE…
Büyükerşen, “O günden bugüne kanunlar değişti. Sizin mahalleler gibi çöküntü alanları..” derken, “çöküntü” ifadesine tepki sesleri yükseldi. Gürsoy’a dönen Büyükerşen, “Kardeşim senin mesleğin ne” diye sorunca, Gürsoy, “İşsizim” dedi. Büyükerşen sorusunu tekrarlayınca Gürsoy, “İşsizsem hakkımı savunamayacak mıyım” dedi. Büyükerşen “Hakkını mahkeme ara” karşılığını verince salondaki çok sayıda vatandaş tepki göstererek salonu terk etti. Mahalle Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz de salondan ayrılanlar arasında yer aldı. Muhtar Açıkgöz ve çok sayıda katılımcının salonu terk etmesi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada Büyükerşen, salonu terk edenlerin provokasyon yapmaya çalıştığını ileri sürdü. Büyükerşen, çok sayıda vatandaşın salonu terk etmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Muhtar Açıkgöz’ü de suçlayan açıklamalarda bulundu, vatandaşları yeterince bilgilendirmediğini ileri sürdü.

MUHTAR İKİNCİ TOPLANTIYI İPTAL ETTİ
Toplantı sonrasında, sosyal medya üzerinden de tartışmalar devam etti. Muhtar Açıkgöz yaptığı duyuruda, dün gerçekleşecek ikinci toplantıyı iptal ettiğini duyurdu.

Resim - 24919_6_l.jpg
Resim - 24919_5_l.jpg

Kanal 26'da yayınlanan olaylı toplantının tamamını bu videodan izleyebilirsiniz.

‘Yeni yapılan binalar yıkılmamalı’

Muhtar Açıkgöz toplantıda yaptığı konuşmada, “Herkes yerinde dönüşüm istiyor, ada bazlı değil. Büyükşehir Belediyesi, imarı, mühendisi bulacak. Ben Yeşiltepe’de yaşayıp Yeşiltepe’de ölmek istiyorum. Elbette güzel bir proje, ama Yeşiltepe’de genç kalmadı. Bizim vatandaşlarımız bu evlerin apartman aidatını ödeyemez. Yeşiltepe’de yeni yapılan binalara dokunulmamalı. Yeni yapılan binalara, eski binaları da bağlarsanız yanlış olur” dedi. Açıkgöz, “Şu programı burada yapmak istemedim. Mahallemizde yapalım dedim. Bir kere yapın, tam yapın. Yeşiltepe’nin nüfusu 20 bin, burada kaç kişiyiz” dedi.

 

“Büyükerşen’in değil, Ataç’ın projesini destekliyoruz”

Toplantıda söz alan Yeşiltepe sakinlerinden Sinan Gürsoy da, “Bizim mahallemizin Esentepe, Şirintepe, Sütlüce’den ne farkı var. Yeşiltepe’ye düşmanlık yeni değil. Yeşiltepe’nin yarısını bizden çaldılar. Sayın Ahmet Ataç da CHP’li değil mi? Biz siyaset yapmıyoruz. Ahmet Ataç’ın projesine karşı değiliz, onaylıyoruz. Büyükerşen’in projesine karşıyız, ama Ataç’ın planına karşı değiliz. Doğruysa destekliyoruz” dedi. Gürsoy, “Eğer bu şekilde imza alıp toplarlarsa imzalamayın. Bir ada var, 40 bina var. Bu 40 binadan 37’si yeni değil. Ama diğer 3 bina buna razı olmazsa ilelebet bu yapılamaz. Herkes yeni binanın sahibine gel binanı yok diye yalvaracaksınız bu plana göre. Kim yeni binasını yıkar. Ahmet Ataç ne dedi, ‘Herkese üç kat veriyorum’ dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar