17 Haziran 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Pazarcıyı da Böldüler: BÜYÜKŞEHİR ÇARŞI PAZARI KARIŞTIRDI

Büyükşehir Belediyesi, Yıldıztepe Pazarı’nın yerinin değiştirilmesi yönünde karar aldı. Ancak bu karar pazar esnafını da, bölge esnafını da ikiye böldü. Karışıklıktan dolayı semt pazarı dün iki ayrı yerde birden kuruldu, pazarcı esnafı arasında tartışmalar yaşandı.

Kararın Büyükerşen’in Pazarcılar Odası ziyareti sonrasında alındığını, yeni yer belirlenirken mevcut tezgah sıralamasının da değiştirildiğini söyleyen bir grup pazarcı esnafı pazarın eski yerinde kurulması için imza kampanyası başlattı

BİRCAN DENİZ SAVCI - Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldıztepe Pazarı’nın yerinin değiştirilmesi yönünde karar aldığı belirtildi. Ancak, Büyükerşen’in Pazarcılar Esnaf Odası’nı ziyareti sonrasında alındığı belirtilen bu karar pazar esnafını da, bölge esnafını da ikiye böldü.

TARTIŞMALAR ÇIKTI, POLİS GELDİ
Yaşanan karmaşadan dolayı Yıldıztepe semt pazarı dün iki ayrı yerde birden kuruldu, pazarcı esnafı arasında tartışmalar yaşandı. Bir grup pazarcı esnafı pazarın eski yerinde kurulması için imza kampanyası başlattı. Zaman zaman tartışmaların artması nedeniyle semt pazarına polis ekipleri de geldi, tartışmaların büyümemesi için önlem aldı.

“KİMSEYE DANIŞILMADI”
Konuyla ilgili pazarcı esnafı Sinan Kaskal, “Yıldıztepe Pazarı değişebilir, buna karşı değiliz. Yalnızca pazarı kimseye danışmadan değiştirdiler. Kimsenin haberi yok. Dün akşam mesaj geldi. Bugün sabah haberimiz oldu pazarın yeri değişmiş. Pazar değişebilir ama 1 numaralı tezgah ortadan başlamış. Ranta göre başka bir yerleşim yapılmış. Neden numaralar değişti” dedi.

“NEDEN ŞİMDİ?”
Pazarcı esnafı Mehmet Tekel de, alınan ararın seçim nedeniyle alınan bir karar olduğuna inandıklarını söyleyerek, “Yılmaz Büyükerşen oy almak için mi böyle bir karar aldı. Acele karar almışlar. Vatandaşlar da biz pazarımızdan memnunuz diyorlar. Memnun olunan yeri neden değiştiriyorsunuz” dedi. Tekel, “Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u da aradık, gelmesini istedik, gelemem, dedi. 2 hafta önce buraya gelmişti” dedi.

“BU ÇÖZÜM DEĞİL”
Pazarcı esnafı Hasan Anasız da “Bu yapılan çözüm değil. Pat diye pazar taşınıyor. Biz adil düzen istiyoruz. Esnafı birbirine düşürdüler şimdi” diye konuştu.

İMZA TOPLUYORLAR
Pazarın yerinin değişmemesi için imza toplamaya başlayan Ali Haydar Çevik de “Burada değişiklikle ilgili hak mahrumiyeti ve adaletsizlik var, adaletli bir dağılım yapılmamış. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor” dedi.

2eylul.com.tr

 

“Yıldıztepe pazar sorunu çözüldü” şeklinde haberler yerel basında yansıyınca Sosyal Medya da şöyle bir Eskişehirli şöyle bir tepki yazısı yayınlamıştı:

bu şehirde neler oluyor?
dünkü chpnin güçlü seçim iletişim aracı olan yerel basında açıklama yapan pazarcılar odası başkanı yıldıztepede kurulan pazar hakkında aciklama yapıp "pazartesi günü chp belediye başkanı ilçe başkanı toplanıp yeni pazar yerinin kutlamalarla açılacağını tum halkın davetli olduğunu" söylemiş. 
bende yıldıztepede hangi ara pazar yeri yapıldığı sonunda bir mahallenin daha kapali pazar yerine kavuştuğu düşünmüştüm.
fakat geri kalan yazıyı okuyunca pazarin kurulduğu sokağın yerinin değişeceği yeni kurulacak pazarında iki sokak ötesinde taşınacağını gururla iftiharla hatta utanmadan kutlama ve açılış yaparak açacaklarını söylediler.
peki bizim çağdaş,demokratik şehrimiz insanına sadece heykel mi yakışıyor, konserler mi yakışıyor yada senfoni konserlerimi yakışıyor bu halka kapalı pazar yeri yakışmıyor mu, arabalarımızla daha rahat gitmemiz icin asfaltların yenilenmesi yakışmıyor mu, kapalı ve konforlu tranway durağı yakışmıyor mu?asfaltların yenilenmesi yakışmıyor mu?
yıllardır görmediğimiz hizmetler var ama göz boyama için hemen bi ataturk heykeli vayy cağ atladık olarak lanse ediliyor.
Her seçim öncesi aynı senaryo.
Artık bu şehirde hizmet bekliyoruz.Belediyecilik bekliyoruz.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar