20 Haziran 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bozuk kaldırımlar engellerle dolu!

Sosyal medyadaki paylaşımları köşeme taşıyıp vatandaşın sesi olmaya çalışıyorum. Yetkililerin dikkatinden kaçan, şehir ile ilgili bazı eksiklikleri gündeme getirmeye çalışıyorum. Yine bunlardan biri ile yazıma devam edeceğim.
Bir vatandaş sosyal medya platformunda paylaştığı fotoğraf ile kaldırım ve aydınlatma direğinin orantısızlığına dikkat çekmiş. Zaman zaman kaleme aldığım yazılarda kaldırımların tamamen boş olması gerektiğini, ağaç ve direk olmaması gerektiğini onlar için ayrı bölümler oluşturulması gerektiğini yazsam da günümüz şehircilik anlayışında bunu yapmak mümkün olmuyor. Ancak fotoğraftaki görüntüyü oluşturmaktan da kaçınmalıyız. Buradaki sorumlu kim net olarak bir şey söylemek mümkün değil. Ancak aydınlatma direğinin biraz hesapsız konulduğu ihtimali daha kuvvetli.
Vatandaş, paylaştığı bu fotoğrafa, “Çamlıca mahallesi Birlik caddesi, düşünce engeline sahip bir çalışma. Sevmeden yapılan işin sonucu ortada...” notu düşülmüş.

Fotoğrafta kaldırıma çıkan engelli rampasının hemen önünde aydınlatma direği var. Buna benzer görüntüleri şehrin farklı yerlerinde de görebiliriz. Dar olan sokaklar, kaldırımların da dar olmasına neden oluyor. Haliyle ağaçtı, rampaydı, direkti derken kaldırımda geçecek yer kalmıyor. Hele bir de düşüncesiz sürücüler tarafından işgal edildiklerinde insanın kanatlanıp uçası geliyor.

Buraya nasıl bir çözüm bulunur bilemiyorum. Şehir plancıları, ilgili mühendisler bir el atsa belki basit bir şekilde çözülür.

Bu paylaşıma Eskişehirlilerin yaptıkları yorumlar da dikkat çekici. O yorumlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Lale Yıldıran: Demek ki insanlar bu durumdan mem nunlar… Yine aynı kişilere yetki verdiklerine göre… İnsanlar neye layıksa öyle yönetilirler...

 Gürman Yalçıner: İşte size mühendislik şaheseri anca bu şehirde bulunur. Ama halk memnun ne yapalım…
Emirhan Yılmaz : Ne gereği var düzeltmeye Avrupa şehrinde olur böyle şeyler. 20 senede düzelmedi ama bu 5 senede kesin düzelir pardon seçime 3 ay kala çalışmalar başlar.

 Ahmet Hamdi: Şehrin yüzde 40’ı böyle hatalarla dolu.
 Nilgün Kyılmaz: Kaldırımlar çok kötü, ağaç olan yerlerde tümsekler var, Porsuk leş gibi, çöpler yüzüyor, bunu bize layık görenler utansın.

 Ramazan Kartal: Şirintepe’de böyle çok

 Yeter Berber: Bakıyorum bakıyorum aklım almıyor o direği ne mantıkla koymuşlar oraya

 Sefa Akyol: Yol boyunca direklerle engellenmiş kaldırım…

Gülşah Sahin: Sormak lazım acaba hangi kafayla yaptılar bunu.

 Hacı D.: Valla bende Çamlıca’da oturuyorum . Yeni bebeğimiz oldu hava güzel çıkalım dolaşalım diyoruz ama nerede!! Bebek arabasıyla biz zor geziyoruz, engeli vatandaşımız nasıl yapıyor bilmiyorum. Yola iniyoruz sürücüler de çok bencil. Nasıl olur bilmiyorum böyle. Ben memurum. Tayinim gelsin hemen tayin olacağım. Hiç alışamadım.

Yorumlar böyle. Konu ile ilgili yetilileri göreve davet ediyorum. Umarım kısa zamanda çözerler de vatandaş rahatlar…

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar