2 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Otobüsçüler isyan etti: 3,5 liraya değil 1,5 liraya taşımaya talibiz!

Otobüsçüler isyan etti: 3,5 liraya değil 1,5 liraya taşımaya talibiz!
  • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 4298 kez okundu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı Estram AŞ uhdesinde çalıştırılan halk otobüsçüleri, Büyükşehir Belediye yönetiminin kendilerine karşı takındıkları tavrın kontak kapatmalarına neden olacağını kaydederek, Belediye yönetimine acil müdahale çağrısı yaptılar. Halk Otobüsçüleri, belediyeni yönetiminin taşıma işini kendilerine vermesi durumunda Eskişehir halkının 3,5 liraya değil 1,5 liraya rahatlıkla taşınabileceğini de ifade ettiler.

Sayıları son yıllarda giderek azalan ve 166'dan 71'e kadar gerileyen halk otobüsçüleri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde protesto gösterisi gerçekleştirdiler. Bugüne kadar Büyükşehir Belediye yönetiminin kendilerine adeta zulmettiğini ifade eden halk otobüsçüleri hak arama hürriyetlerinin çalıştırılmama tehdidi ile bastırılmaya çalışıldığını ileri sürdüler.

Halk Otobüsçüleri yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler:

"Bizler yaklaşık 20 yıldır Eskişehir ilimiz şehiriçi güzergahlarında tescilli ve tahsisli H plakası otobüslerimiz ile ticari toplu taşımacılık faaliyeti yürütmekteyiz. Bugüne değin, kamu yararını her şeyin önüne koyarak canlı başla değerli Eskişehir Halkını taşıdık ve ulaşımda bize verilen görevi eksiksiz şekilde yerine getirdik. Ancak, çoğumuz Büyükşehir Belediyemizin tasarrufları ve uygulamaları yüzünden, uzun süredir zulüm ve baskı altında çalışmakta, maddi manevi ağır kayıplara uğramaktayız...

ÇALIŞTIRILMAMA İLE TEHDİT EDİLİYORUZ

Büyükşehir Belediyemiz, bünyesindeki UKOME Genel Kuruluna yasa ile verilen görevi Meclis Kararı marifetiyle baypas edip kendi kurduğu ESTRAM AŞ'ye devretmiştir. Bu işlem sonrasında çalışma koşullarımız bizleri yok oluşa sürükleyecek boyuta ulaşmıştır. Çalışma Belgesi verilmeyeceği tehdidi altında yetkisiz ESTRAM AŞ tarafından imzalattırılan tek tarafıl emrivaki sözleşmeler, tüm haklarımızı ve hakkın özünü gasp hatta yok etmiş durumdadır. Sözleşmelerde yer alan haksız düzenlemelere uymayanların çalışması, sistem kapatma ve zabıta birimleri müdahalesi yoluyla engellenmektedir. Eşitlik ilkesine aykırı şekilde yalnızca Özel Halk Otobüslerine uygulanan elektronik bütünleşik bilet sistemi, gelir kontrolünü bizim ekmek teknemizden alarak Belediyenin tekeline ve uhdesine bırakmış durumdadır. Tüm kazancımız ESTRAM AŞ kasasına alınmakta, Büyükşehir Belediyesine düzenli ve gerçek şekilde aktarılmamakta, yüzde 12'ye varan kesintiler uygulanarak bakiyesi tarafımıza geç ve eksik şekilde yatırılmakta, bu kapsamda tarafımıza saydan şekilde bilgi verilmeksizin hareket edilmektedir. Bizlerden Hasılat Payı adı altında yapılan işbu kesintilerin hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Bu konuda hak arama hürriyetimiz çalıştırılmama tehdidi üzerinden bastırılmaktadır.

9 MİLYON LİRAYI BULAN CEZA VERDİLER, HAKLARIMIZI GASP ETTİLER

Açıklanan şekilde; tahsis ve tescil yoluyla süreklilik arz edecek taşıma işinin Belediyece taahhüt edilmesi yoluyla, her birimiz yaklaşık ortalama 500 bin lirayı bulan yatırıma zorlandık. Büyükşehir Belediyesi ile ulaşım yetkisinden doğan hakkını tahsis yöntemi ile bizlere kullandırırken araçlarımıza ve esnaf olarak değerlerimize saygı göstermemekte, yok oluşumuzu izlemekte, hatta bu süreci hızlandırma çabasında olmaktadır. Her gün artarak devam eden cezai işlemlerin bugünkü toplamı 9 milyon lirayı bulmuş durumdadır. Suç ve cezanın ancak yasa ile düzenlenebileceği anayasa ilkesi huzurunda aleyhimizde ESTRAM AŞ ile tahsil edilen cezaların hepsi hukuksuz, hükümsüz ve bize iade edilmediği müddetçe de zimmet suçudur.

166 OTOBÜS VE ESANFTAN KALA KALA 71 KALDIK

Açıklanan sürecler ve haksız işlemler sonucunda bugün otobüsümüze mazot koyamaz, işimizi yürütemez, evimize ekmek götüremez hale geldik. Büyükşehir Belediyesinin fiili engellemesi yüzünden otobüsümüzden ve işimizden olduk. Bugüne kadar bu zulme değerli Eskişehir halkı için katlandık. Ancak ödediğimiz bedel 166 esnaf ve aracın 71'e düşmesi ile karşılık bulmuştur. Her ne kadar Anayasamızın madde 171 amir hükmü ile Büyükşehir Belediyesine esanfı koruyucu tedbirler alma ödevi yüklenmişse de, Büyükşehir Belediyesi Anayasal Suç işleyerek aksini yerine getirmiştir.

KONTAK KAPATIRSAK ESKİŞEHİR BİR DE OTOBÜS MÜZESİNE KAVUŞMUŞ OLACAK!

Bugün müzeler kenti Eskişehirimiz bir müze daha kazanmak üzeredir. Kalan son 71 aracımız da şehir tarihine gömülecek, çalışmayacak ve kontak kapatacak duruma geldiği için müzelik konuma getirilmiş, Otobüs Müzesi Projesi başarıya ulaşmıştır.

Biz buradan, yıllarca cefa ve sevgi ile ulaşım hizmetini karşıladığımız siz değerli Eskişehir halkının affına sığınarak Büyükşehir Belediyemize sesleniyor ve birimleri ile yetkililerini Anayasal ve yasal görevlerini ifaya, biz Özel Halk Otobüsçüleri esnafı için iyileştirici ve kurtarıcı tasarruflarda bulunmaya ve acil önlem almaya, çalışmamızın devamını sağlayacak koşulları oluşturmaya ve bizleri sizlerle yeniden buluşturmaya vesile olmaya davet ediyoruz. Bugüne kadar bizleri ciddiye alarak dertlerimizin giderilmesi adına müzakerede bulunma isteklerimizi reddeden Büyükşehir Belediyemize durumumuzu arz ediyor, yasal haklarımızı ve yargıya olan inancımızı saklı tutuyor, değerli kamuoyu ile paylaşıyoruz ve duyuruyoruz. "

eskisehirdenhaberler.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.