25 Ocak 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Savınykh’i Makamında Kabul Etti

Vali Çakacak, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Savınykh’i Makamında Kabul Etti
  • 24 Temmuz 2019 Çarşamba
  • 2129 kez okundu

Vali Özdemir Çakacak, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savınykh’i makamında kabul etti.

Valiliğe gelişi esnasında Vali Çakacak tarafından karşılanan Büyükelçi Savınykh, ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Nazik ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, Belarus’un Ankara Büyükelçisi Savınykh’i Eskişehir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

Türkiye ve Belarus arasındaki iyi ilişkilere değinen Vali Çakacak, Belarus ile Türkiye arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesini temenni ederek, “Türkiye Belarus'un bağımsızlığını kazandıktan sonra ilk tanıyan ülke olmuştur. Biz bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz, mutluluk duyuyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerimiz dostluk temelinde sanayi, kültür, ticari alanında her geçen gün üst düzey ziyaretlerle daha da ileriye gitmektedir.” dedi.

Ziyaret esnasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Çakacak, “2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Belarus'u ziyaret etmiş. Yine Aynı şekilde Belarus Cumhurbaşkanı bulunduğumuz yıl 2019 yılının nisan ayında Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmiş. Her iki ziyarette de üst düzey belgeler imzalanmıştır. İki ülke arasında 600 milyon doları aşan bir ticaret hacmi vardır. Üst düzeyde yapılan ziyaretler, iş insanlarımızın karşılıklı olarak ziyaretleri ve bu tür ziyaretlerin var olan ilişkiyi daha da ileriye götüreceği inancı içerisindeyim. Eskişehir ilimizde gerek sanayi alanında ticaret alanında, madencilik, turizm alanında, tarım alanında Türkiye'nin önde gelen illerinden biridir. Türkiye ile Belarus arasındaki var olan ilişkilerin gelişmesinde Eskişehir'in de önemli payının olacağını değerlendiriyorum. Biz şehrimizle Belarus arasında çok daha fazla gelişen ilişkilerimizin olacağı inancı içerisindeyiz.” diye konuştu.

Eskişehir’e gerçekleştirdiği ziyaretin kendisi için çok önemli olduğuna değinen Belarus'un Ankara Büyükelçisi Savınykh ise, “Eskişehir ziyareti özellikle benim için çok önemli. İki ülke arasındaki ilişkilere baktığımız zaman şahsi olarak hiçbir problem göremiyorum. Bu gerçekten resmi kayıtlara da geçmiş durumda. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileri götürülmesi adına ben kendi adıma düşen görev ne ise yapmaya hazırım. Beni ağırladığınız için tekrardan teşekkür ediyorum. Türkiye'deki Belarus firmaları ve aynı şekilde Belarus'daki Türk firmaları iki ülkenin üretim kapasitelerini arttırma yolunda üzerlerine düşen görevi sonuna kadar yapmaktadırlar. Sanayi bakımından yaşanan bu gelişmelerin yanında aynı zamanda bilimsel manada da gelişmeler yaşanıyor ve iki ülkenin de inovasyon ve tasarım alanlarında bilimsel manada işbirlikleri yapması gerçekten bizi mutlu ediyor. Mevcut ilişkilerimizi üniversitelere de yayabilirsek iki ülkede de çalışanların hem eğitim seviyesini hem de bilimsel araştırma kapasitesini arttıracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Ziyaretinden ardından Belarus’un Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savınykh diğer programlarına katılmak üzere Valilik binasından ayrıldı.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar