25 Ocak 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İbrahim – Rukiye Demirel ve Hacı Selim Üçler Camilerinin açıldı

İbrahim – Rukiye Demirel ve Hacı Selim Üçler Camilerinin açıldı
  • 27 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 3310 kez okundu

Açılış programlarına; eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Vali Özdemir Çakacak, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Tepebaşı Kaymakamı Dr. Erdinç Yılmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Müftüsü Bekir Gerek, hayırsever işadamı Ali Demirel, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Camilerin bir anlamda istiklalimizin de timsali olduğunu biliyoruz. Ne diyoruz? 'Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebediyen yurdumun üstünde inlemeli.' Biz bunun ne kadar geçerli, önemli olduğunu 15 Temmuz hain darbe gecesinde gördük, şahit olduk. O ezanlar, o salalar ve milletimizin iman dolu göğsü alçak darbecilere hak ettikleri cevabı vermiş ve o gece ezanlar dinmemiştir. Millet bu demokrasimize karşı yapılan alçak saldırıyı püskürtmüştür. Bayrağımız dalgalanmaya devam etmiştir" dedi.

"Son zamanlarda Batı dünyasında maalesef dinimiz hakkında olumsuz algı oluşturmaya çalışıldığını hep beraber görüyoruz.” diyen Başbakan Binali Yıldırım,  “Camilerimize, mescitlerimize kundaklamalar, saldırmalar gün geçtikçe artmaktadır. İslam'ın kardeşlikten, birlikten, beraberlikten başka hiçbir mesajı olmadığını bilmeyenler maalesef Müslümanları da farklı gösterme gayreti içerisine girmektedir. Şu bilinmelidir ki ırkçılık, aşırıcılık insanlığın başının belasıdır. Bu bakımdan dostlarımızı bu konuda daha fazla empati yapmaya, dinler arasındaki hoşgörünün daha fazla yaygınlaştırılması konusunda gayret etmeye davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kuran kursu eğitimi veren din görevlilerine tavsiyelerde bulunan Başbakan Yıldırım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Dinimizi, inancımızı her türlü hurafeden uzak en güzel şekilde öğrenmeli ve yavrularımıza da öğretmeliyiz. Korkutarak din öğretilmez, sevdirerek din öğretilir. Şimdi okul tatili, yavrularımız kuran öğrenmek için camilerimize gidiyor. Tabii ki burada hocalarımız onlarla çok büyük mesai harcıyor, gayret gösteriyor. Ancak onların çocuk olduğunu daima hatırlamalı ve belirli bir hoşgörü içerisinde onları gittikleri bu yerlerden uzaklaştırmadan sevdirerek verecekleri mesajı öğretmeleri şüphesiz geleceğimiz açısından da dinimizin iyi şekilde algılanması bakımından da önem arz ediyor."

İbadete açılan caminin yapımında maddî veya manevî destekleri olan Demirel Ailesi’ne ve bağışçılara teşekkürlerini ileten Vali Çakacak, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün açılışını yapacağımız camilerin yapımında maddî veya manevî destekleri olan başta Demirel Ailesi’ne, Hacı Selim Üçler’e ve Ailesine, Erkam Yıldırım’a, Hikmet Yıldız’a, Eskişehir genelindeki camilerde bağışta bulunan tüm vatandaşlarımıza, mabetlerin inşasında çalışan tüm kardeşlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Camiler, İslâm medeniyetinin ve İslâm beldelerinin kalbidir. İslâm beldelerinin en belirgin vasfı, daha onlara varmadan sizi tüm ihtişamıyla karşılayan minarelerdir. Bu sebepten hiçbir İslâm şehrini, ilçesini, köyünü camisiz, minaresiz, mâbetsiz düşünemeyiz. Allah, beldelerimizi mabetsiz, minaresiz; minareleri de ezansız bırakmasın.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra; eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı İzmir Milletvekili Yıldırım, Vali Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Avcı, Karacan, Sazak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşleyen ve diğer protokol üyeleri,  İbrahim – Rukiye Demirel ve Hacı Selim Üçler Camii’nin yapımında maddî ve manevî desteği olan tüm hizmet sahiplerine teşekkür belgesi verdi.

Yapılan duanın ardından kılınan Cuma namazı ile birlikte İbrahim – Rukiye Demirel Camii ibadete açılmış oldu. Başbakan Yıldırım, namaz çıkışında cami bahçesine hatıra çam fidanı dikti.

Buradaki açılışın ardından eski Başbakan ve TBMM eski Başkanı İzmir Milletvekili Yıldırım, Vali Çakacak, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Eskişehir Milletvekilleri Avcı, Karacan, Sazak ve diğer protokol üyeleri, Batıkent Mahallesi’nde inşaatı tamamlanan Hacı Selim Üçler Camii’nin açılışını yaparak ibadete sundu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar