15 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Büyükşehir Kamuoyunu YANILTIYOR: Su Geçen Yıldan ÇOK

Büyükşehir Kamuoyunu YANILTIYOR: Su Geçen Yıldan ÇOK
  • 8 Ağustos 2019 Perşembe
  • 2099 kez okundu

Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamalar kamuoyunda tepkilere neden oldu. Eskişehirin susuz kalma ile karşı karşıya olduğunu ifade eden açıklamalara vatandaşlar madem 4 dönemdir kenti yönetiyorsunuz bu konuda ciddi bir çözüm ve alternatif neden üretmediniz diye eleştiri geldi.

Büyükşehirin açıklamaları sonrasında DSİ 3. Bölge Müdürdülüğü tarafından açıklama yapılarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaların GERÇEĞİ YANSITMADIĞININ altı çiziliken, su seviyesinin geçtiğimiz yıldan fazla olduğu belirtildi. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan açıklamalardaki yanlış ve eksik bilgilere yanıt verilen açıklamada iddilar yalanlandı..

DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Gül, Büyükşehir Belediyesi’nin Porsuk Barajı’ndaki su seviyesi ile ilgili ve tarım için fazla su verildiğini yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Murat Gül, “Porsuk Barajının doluluk oranı yüzde 47’dir, geçen yıl aynı tarihte barajda yüzde 38 doluluk oranı bulunmaktaydı. Görüleceği üzere geçen yıla göre barajda 36 hm3 fazla su mevcut olduğu gerçeği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce görmezden gelinmektedir” dedi. Gül, Porsuk yatağına aşırı su bırakıldığının da yanlış bilgi olduğunu belirterek, “Porsuk yatağına barajdan kontrollü bir şekilde doğal hayatı koruma amacı dışında fazla su bırakılmamaktadır” dedi..

Bilindiği üzere Porsuk Barajı, öncelikli olarak Eskişehir ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, Eskişehir ilinin taşkınlardan korunması, Eskişehir ovasının sulanması ve enerji üretmek amacıyla inşa edilmiştir. Eskişehir İlinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı yıllık yaklaşık 43 hm3, Eskişehir Sulama suyu ihtiyacı yıllık 90-110 hm3 olarak değişmektedir. 07.08.2019 tarihi itibariyle Porsuk Barajının doluluk oranı % 47 ve 202 hm3 aktif hacme sahip olup geçen yıl aynı tarihte barajda %38 doluluk oranı ve 166 hm3 su bulunmaktaydı. Görüleceği üzere geçen yıla göre barajda 36 hm3 fazla su mevcut olduğu gerçeği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce görmezden gelinerek her yıl olduğu gibi spekülatif haberler yaptırılarak kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye devam edilmektedir. 

Ayrıca yine haberde Porsuk yatağına aşırı su bırakıldığı şeklinde yanlış bir bilgi ifade edilmiş, gerçekte Porsuk yatağına barajdan kontrollü bir şekilde doğal hayatı koruma amacı dışında fazla su bırakılmamaktadır.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar