15 Temmuz 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kurban Etlerinin Dinlendirilmesi ve Saklanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Etlerinin Dinlendirilmesi ve Saklanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
  • 2317 kez okundu

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle kurban etlerinin dinlendirilmesi ve saklanmasında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etlerin, sıcak ve taze olduğu için 14-20 0C’de 5-6 saat dinlendirilmesi ve daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılması gerektiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER, kıymalık, kızartmalık ve haşlamalık etlerin kullanım miktarlarına göre ambalajlanması ve +4 0C’de soğutulmasının önemli olduğunu ifade etti.

Sıcak etlerin oda sıcaklığında dinlendirilmeden soğutucuya konulması durumunda etlerdeki kasılmadan dolayı iç ısının yeterince düşmeyeceğini ve etlerin sıcak kalması halinde birkaç gün sonra içlerinden bozulmaya başlayacağını ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER,  bu şekilde yeşillenip kokuşan etlerin tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca etlerin kolay işlenip, daha çabuk ve lezzetli olması için 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmasının daha uygun olacağını belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, etlerin saklanması konusunda ise;

• “Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 0C’de 6 ay saklanabilir.

• Etler tuzla salamura edilerek de saklanabilir. Tuz, etlerin uzun süre bozulmasını önler.

 • Etlerin diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda bir yıl saklanabilir. Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur.

• İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra değerlendirilmelidir. Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sakatat çok çabuk bozulduğu için kısa sürede tüketilmelidir.

• Kullanılan ambalaj malzemeleri ve kaplar gıdalara uygun olmalıdır. Bu malzemeler gıdalar için üretilmiş olmalı, zararlı kimyasal maddeler içermemeli, bu kaplarla zararlı maddelerin koku ve kalıntısı etlere geçmemelidir. Aksi takdirde ciddi zehirlenmeler ve sağlık problemleri ortaya çıkar. Özellikle sanayide kullanılan kimyasal madde, ilaç, boya gibi maddeler için kullanılan bidon ve varillerin et ve gıdalar için kullanılması insan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır.” diyerek tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını mutluluk ve huzur içinde, geçirmelerini temenni etti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.