12 Ağustos 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı
  • 28 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 3255 kez okundu

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında, Eskişehir Valiliği Yunus Emre Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Vali Yardımcısı Akın Ağca, Vali Yardımcısı Alper Balcı, Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanlığı adına Hava Albay Haldun Taşan,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdür Vekili Korkut Aydın, Büyükşehir Belediyesi adına Deniz Kaplan, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Bayar ve diğer kurul üyeleri katıldı.

 Açılış konuşmasında Vali Çakacak; Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak; afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale plânlamasının temel prensiplerini belirlemek amacıyla ulusal düzeyde hazırlanmış olan Türkiye Afet Müdahale Plânı (TAMP) kapsamında, tüm illerde olduğu gibi Eskişehir İlimizde de İl Afet Müdahale Plânı (TAMP-Eskişehir) hazırlandığını ve 12.12.2017 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirtti.

Eskişehir İl Afet Müdahale Plânının (TAMP-Eskişehir) 26 adet yerel düzey hizmet gruplarının birbirleri ile olan ilişkilerini, afet ve acil duruma hazırlık ve müdahale süreçlerini anlattığını söyleyen Vali Çakacak, “Bu yönüyle her birimin kendi sorumluluğunu bilmesi ve işbirliği içerisinde olacağı birimlerle yapacağı iş ve işlemlere olan hâkimiyeti çok önemlidir. Zaman zaman yapacağımız bu tür masabaşı tatbikatları ile bir afet meydana geldiğinde bu 26 hizmet grubunun koordinasyon içerisinde çalışmasını, afete hazırlık sürecinin hızlandırılmasını ve varsa eksikliklerin giderilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Hazırlanan deprem senaryosu üzerinden; İl Afet Müdahale Plânımızın (TAMP-Eskişehir) işlerliğinin ve uygulanabilirliğinin test edilmesi, hizmet grupları arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, varsa eksikliklerin ve aksaklıkların tespit edilmesi, hizmet gruplarının plâna hâkimiyetlerinin kontrol edilmesi gibi amaçlarla yapılan toplantı ve masabaşı deprem tatbikatının önemine değinen Vali Çakacak şunları söyledi;

“Bilindiği üzere, ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birisi olan ‘Akdeniz-Alp-Himalaya’ kuşağı üzerinde yer almaktadır. Ve neredeyse topraklarımızın % 92’si, nüfusumuzun da % 98’i deprem bölgeleri içerisindedir.

İlimiz, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Batı Anadolu’da bulunan faylar arasında yer almaktadır. Batı Anadolu’yu Anadolu’dan ayıran kuzey sınırı Eskişehir Fay Zonu’dur. Ancak Eskişehir Fay Zonu’nun yıllık hareket miktarı, ülkemizdeki diğer aktif faylara nazaran daha düşüktür.

Geçmişe baktığımızda 1956 yılında ilimizde meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1219 yapı hasar görmüştür. 1999 yılında yaşanan 7,6 büyüklüğündeki Marmara Depremi’nde ise ilimizde 33 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup 107 yapı hasar görmüştür.

Depremleri önlemek olanak dışıdır. Ancak günümüzde bilinçli ve etkili yöntemler ile deprem hasarlarının azaltılması mümkün olmaktadır. Depremlerle yaşamak zorunda olan ülkelerin bu doğrultuda büyük çabalar gösterdiği; yapılan araştırmalar, gözlemler ve deneyimler ile edinilen bilgiler birleştirilerek, çağdaş teknolojilerden de yararlanılarak afetlerin etkileri azaltılabilmekte, can ve mal kayıpları en az düzeye indirilebilmektedir.”

Afetle mücadelenin kolay ve tek başına bir kurumun yapabileceği bir iş olmadığını, birçok konuda olduğu gibi bu mücadelede de topyekün mücadelenin ve eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Vali Çakacak sözlerini şu şekilde bitirdi:

“30.04.2019 tarihinde 519 personelin katılımı ile 81 araç - iş makinesi ve Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’na ait 1 helikopterin görevlendirildiği,  tüm ana çözüm ortakları ve destek çözüm ortaklarının katılımları ile plânlı, haberli ve sıkıştırılmış zamanlı olarak saha tatbikatı gerçekleştirilmiştir. İl çapında yaptığımız bu tatbikat mevcut durumu, varsa eksikliklerimizi görmemizi sağlamada oldukça faydalı olmuştur.  İlerleyen zamanlarda komşu illerle beraber yapacağımız tatbikatlarla hazırlık eğitimlerimize devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı ve masabaşı deprem tatbikatımızın verimli geçmesini diliyorum” dedi.

İl Afet ve Acil Durum müdürü Recep Bayar’ın Eskişehir İl Afet Müdahale Plânı (TAMP-Eskişehir) ile ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı, kurul üyesi olan 26 hizmet grubu yetkililerinin hazırlanan senaryo gereği yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vermeleriyle son buldu.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.