25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektör Çomaklı: “FETÖ, kaybettiği zemini Hristiyan dünyasında arıyor”

Rektör Çomaklı: “FETÖ, kaybettiği zemini Hristiyan dünyasında arıyor”
  • 5 Aralık 2019 Perşembe
  • 3470 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) tarafından hazırlanan “FETÖ'nün Şükran Günü Kutlamaları” çalışmasının detaylarını paylaşan Rektör Çomaklı, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Hristiyan dünyası için önemli günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı algı oluşturma faaliyetlerine dikkat çekti.

Toplantıda SODİGEM tarafından başlatılacak eğitimlerden de bahseden Prof. Dr. Çomaklı, SODİGEM’in il merkezinde ve 12 ilçede sosyal medya ve dijital güvenlik konusunda binlerce lise öğrencisine eğitim vereceğini söyledi.

 

Prof. Dr. Çomaklı: “FETÖ’nün, İslam dünyasında kaybetmiş olduğu zemini, Hristiyan dünyasında bulmaya çalıştığına yönelik faaliyetler gösterdiğini tespit ettik”

SODİGEM’nin yaptığı çalışma ile FETÖ üyelerinin sosyal medya kanalları üzerinden yaptığı paylaşımlarla Hristiyan dünyasında algı oluşturmaya çalıştığını ortaya çıkardığını belirten Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “İlk anlatacağım çalışmamız, Türk tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şekilde devlete ve millete çılgınca saldıran Fethullaçı Terör Örgütü ile ilgili. Bu örgüt, şu an bile ülkemiz aleyhine birçok faaliyet yapmaktadır. Yapmış olduğu faaliyetler; Türk kimliğine, İslam kimliğine ve milli politikalara saldırı şeklindedir. Bünyesinde barındırdığı terör örgütü olma zehrini, Türkiye’de bulamadığı ortamlarda salmaya çalışıyor. Biz yapmış olduğumuz sosyal medya taramalarında; FETÖ’nün, İslam dünyasında kaybetmiş olduğu zemini, Hristiyan dünyasında bulmaya çalıştığına yönelik faaliyetler gösterdiğini tespit ettik.  Özellikle Anadolu topraklarında, İslami değerleri kullanarak insanları kandırma olanağını kaybetmesi, Hristiyan dünyasına yönelmesine sebebiyet vermiştir. Hristiyanları kendilerine hedef seçmişler. Geçmiş dönemlerde İslam dünyasına zarar vermek için nasıl hareket etmişlerse, bugün aynısını Hristiyanlığa yapmak için harekete geçtiler.” şeklinde konuştu.

“Birçok yerde kabul edilmek için sevimli görünmeye çalışıyorlar”

Fethullahçı Terör Örgütü’nün geçmiş yıllarda İslam toplumunda uyguladığı sevimli görünme taktiklerinin aynılarını günümüzde Hristiyan toplumlarında algı oluşturmak amacıyla kullandığına değinen Prof. Dr. Çomaklı, “Yapmış olduğumuz çalışmada özellikle Kasım ayı sonu itibariyle, örgüt üyelerinin yoğun bir şekilde bulunduğu Amerika’daki Şükran Günü etkinliklerine nasıl dahil olduğunu görüyoruz. İslam dünyasında yer edinemeyen bu örgüt, Hristiyanlığa ait bu önemli günde eleman kazanabilmek ve gelecek 20-30 seneyi planlamak için uğraşıyor. Çalışmalarda görüyoruz ki; örgüt mensuplarının Şükran Günü paylaşımlarıyla, terör örgütü faaliyetlerini güzel gösterme çabası ve bu faaliyetlerin Hristiyan aleminde kabul göreceği umuduyla yayılmayı hedefliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çalışmadan örnekler de paylaşan Prof. Dr. Çomaklı, sözlerine şöyle devam etti: “Elimizdeki çalışmada, Şükran Günü ile ilgili yaptıkları paylaşımların kısa sürede nasıl yayıldığı ve örgüt üyelerinin nasıl kısa sürede sahaya sürüldüğü görülüyor. Kiliselerde fotoğraflar çekilip, yemeklere nasıl dahil olunduğu da açık kaynaktan görülen bilimsel çalışmalar neticesinde gün yüzüne çıkmıştır.”.

“20 sene sonra ‘Biz demiştik’ demek istemiyoruz”

SODİGEM tarafından yapılan çalışmanın Hristiyan dünyası açısından önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Rektör Çomaklı, “Bu çalışma Türkiye’deki ve dünyadaki Müslümanlara uyarı niteliğindedir. Bunlar, 2013’teki 17-25 Aralık sürecinden sonra Türkiye topraklarındaki toplumsal desteği kaybettiklerini anladıktan sonra 2014 yılından itibaren sistematik olarak Hristiyan alemine dönük bir gönül kazanma ve o alemde bir yer edinme çabası içerisine giriyorlar. Yani burada İslam dünyasına mensup olan bir kişi olarak, Hıristiyan inancına sahip kişilerin de buna dikkat etmesi gerektiğini söylüyoruz. 2014’ten sonra Şükran Günü ve Hristiyan adetlerine karşı büyük sempati ve bunlara karşı büyük bir saygı, sevgi gösterisi yapmaktalar. Yaptığımız çalışmada görülüyor ki bu insanlar, 2014 yılından beri sistematik bir şekilde 40 sene önce Anadolu topraklarına yaptıklarını şu anda Hristiyan alemine Amerika’daki Şükran Günü üzerinden yapıyorlar. O nedenle bu işin dönüşü olmayacağını belirtmek istiyorum. 20 sene sonra ‘Biz demiştik’ demek istemiyoruz. Çünkü eğer onlar bize yaptıklarını oraya da yapıyorlarsa Amerika’yı da böyle bir tehdit bekliyor diyebiliriz.” dedi.

“Binlerce öğrenciye sosyal medya eğitimi verilecek”

Basın toplantısının ikinci kısmında Anadolu Üniversitesi SODİGEM ve Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak düzenleyeceği, Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşıyan “Sosyal Medya Eğitim Programı” hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Çomaklı, aileler ve çocuklar arasındaki teknoloji kaynaklı iletişim kopukluklarının önüne geçmek istediklerini aktardı. Sosyal medya kullanımının avantaj ve dezavantajları hakkında kapsamlı bir araştırma ile eğitim programı düzenlediklerini ileten Prof. Dr. Çomaklı, “Araştırmalar neticesinde çok iyi bir bilgi birikimi elde edildi. Bunlar yazılı olarak kitapçıklara, broşürlere döküldü. Dijital zararlı oyunlar, bu oyunların pozisyonları, hangileri zararlı hangileri değil bunlar ortaya çıkarıldı. Aslında bu global bir çalışma; ama uygulama ilk olarak Eskişehir’den başlayacak. Türkiye’de bir ilk; çünkü il ve ilçelerdeki lise düzeyinde tüm öğrencileri 2019’un Aralık ayından 2020 Mayıs ayının sonuna kadar eğiteceğiz. Özellikle liseli gençlere; sosyal medya bağımlılıklarını, sosyal medya kullanımlarını ve dijital güvenliklerini burada bilimsel olarak anlatacağız. Eskişehir’de güvenli sosyal medya kullanımına ilişkin lise öğrencilerinin üniversiteye girmeden, özellikle ailelerinin sorunlarını çözmekte zorlandığı çocuklara bu eğitimi vereceğiz. Sosyal medyayı nasıl kullanacakları, nelerle karşılaşabilecekleri, cinsel istismardan nasıl korunabilecekleri, hangi oyunların oynanıp oynanmaması gerektiği ile ilgili, bu eğitimler çerçevesinde bilgi aktaracağız ve paylaşımlarda bulunacağız. Bu da Anadolu Üniversitesinin Eskişehir temelli başlattığı önemli bir çalışma olacak” diye konuştu.

 “SODİGEM şu anda Türkiye’nin danışman merkezi pozisyonunda”

Son olarak birçok kurumun sosyal medya eğitimi almak için talepte bulunduğunu dile getiren Rektör Çomaklı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu konuyla ilgili meydana gelen haberler sonucunda diğer illerden bize talep gelmeye başladı. Fakat bilindiği üzere Anadolu Üniversitesi, Eskişehir’de ve biz ilk olarak burada bu çalışmayı başlatmak istedik. Bir çocuğun bir fenomene veya bir sosyal medya ikonuna bağlı olarak hayatını sürdürmesini istemiyoruz. Eğer yapabiliyorsa bir sosyal medya mesleği icra edebileceği konusunda da bu çocuklara bilgiler vereceğiz. Eskişehir’imize hayırlı olsun. Biz bunu Türkiye geneline yayacağız. Birçok kurum bu eğitimleri alabilmek için sıraya girdi. Büyükşehirler var, Ege’deki Akdeniz’deki ilçeler var, Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun bazı bölgelerinden var. SODİGEM şu anda Türkiye’nin danışman merkezi pozisyonunda. Sosyal medyanın dilini çözüp, çocuklarımıza verilen zararları kendi bilimsel ekibiyle anlatmaya çalışıyor.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.