11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BASINDA ÇIKAN ÜZÜCÜ OLAYLA İLGİLİ OLARAK Kamuoyu Bilgilendirmesi

02 ARALIK 2019 Tarihli Yerel bir Gazetemizin Manşetine konu olan üzücü hadisenin Toplumsal Olayları çarpıtılarak sanki olayın oluşumunda UZLAŞTIRMA KURUMUNUN rolü olduğu bahisle yapılan haber ve açıklamalara ilişkin  ESKİŞEHİR UZLAŞTIRMACILAR DERNEĞİ  olarak cevap verme ve Kamuoyunu Bilgilendirme zarureti doğmuştur.

Uzlaşma onarıcı bir adalet anlayışı olup, cezalandırıcı adalet anlayışına bir alternatiftir. Zira uzlaşmayı benimsemek demek cezalandırma sisteminden tamamen vazgeçmek anlamına gelmemekte, cezalandırıcı adalet anlayışının sakıncalarını mümkün olduğunca en aza indirmeye çalışmaktadır.

Günümüzde birçok ülkenin ceza adaleti sistemlerinin tatmin edici olmaması, suça ve sosyal düzensizliğe karşı alternatif çözümlerin arayışına yol açmıştır. Bu alternatif çözümlerin çoğu, taraflara ve topluma; anlaşmazlığın çözümüne ve sonuçlarının tartışılarak, ortadan kaldırılmasına katılma fırsatı sunmaktadır.BilakisAnglo-Amerikan ve Kıta Avrupası hukukunda çok sayıda onarıcı adalet yöntemi,programı ve politikası gelişmekte ve son dönemde ülkemizde bu gelişmeleri yakından takip ederek kendi adalet sistemine uygulama yoluna gitmeye çalışmaktadır.

Onarıcı adalet sürecinde öne çıkan ilkelerimiz  ise şunlardır:
1) Olaya dâhil olan herkesin onuruna saygı,
2) En güçsüz olana destek sağlama dâhil olmak üzere, sürece katılım ve
güçlendirme,
3) Hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı,
4) Yaş, cinsiyet, ırk, sosyal statü, düşünce yapısı veya dine dayalı ayrımcılık
yapılmaması,
5) Dikte edilen yerine gönüllü olarak ulaşılan sonuçları tercih etme,
6) Sürecin esnek olması ve sonuçların tarafların ihtiyaçlarını karşılaması,
7) Tarafların, sonuçta yapılan anlaşmaya uyması,
8 ) Sürece toplum katılımının sağlanması,
9) Kişi ve toplum güvenliğine saygı duyulması.

Uzlaştırma Kurumuna Dair Bilgiler
Başlangıçta Uzlaştırma mağdur ve failin kabulü ile başlar;özgür iradeleri ile devam eder. Taraflar uzlaşma görüşmelerine katılmaya  veya uzlaşma müessesinin   yardımını  kabul etmeye ve teklif formunu imzalamaya ZORLANAMAZ

Uzlaştırmacı; uzlaşma teklifi sırasında uzlaştırmanın içeriği,kapsamı, uzlaştırmanın kabul ve reddiyle ilgili hukuki sonuçları hakkında taraflara bilgi vererek yine tarafların akıllarında kalan sorulara cevaplandırır ve bu sayede mağdur ile fail arasındaki uzlaşma görüşmesini kolaylaştırarak bir köprü vazifesi görür.

Mağdur uzlaştırma teklifini hemen kabul etmek zorunda değildir.Teklifi düşünmek için 3 gün süresi vardır.

Mağdurun uzlaştırma sürecine dahil olması, teklifi kabul etmesi,haklarından vazgeçtiği anlamına gelmez.

Mağdur uzlaştırma raporu imzalanana kadar uzlaşmaktan vazgeçebilir.Mağdur kabul etmediği bir edim/talep üzerinde uzlaşmaya zorlanamaz.

Bu Bilgilerin Işığında;

Soruşturması devam eden ve hepimizi derinden üzen mefhum  olayda bir şey söylemek doğru değildir. Soruşturma sonucu beklenmelidir.

Biz Dernek olarak UZLAŞMA müessesesinin zarar görmemesinin taraftarıyız. Bu sepeble, siyasilerin bilgi almadan açıklama yapmamalarını öneriyoruz.

ESKİŞEHİR UZLAŞTIRMACILAR DERNEĞİGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.