24 Şubat 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektör Çomaklı FET֒nün yeni taktiği “tavşan adayı” anlattı

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, SODİGEM tarafından sürdürülen “Sosyal Medya Terörizmi FETÖ Örneği Analizi” çalışmasının ön araştırma sonuçlarını açıkladı. Rektör Çomaklı ayrıca FETÖ mensuplarının yeni taktiği olan “Tavşan Aday” hakkında da bilgi verdi.

FETÖ’nün kamuya yeniden sızma girişimi olan “tavşan aday” ile ilgili konuşan Rektör Çomaklı, konuya ilişkin olarak şu bilgileri verdi: “FETÖ mensupları, kendi belirledikleri tavşan adayları devlete entegre etmek için çalışma yapıyorlar. Özellikle kendi yapmış oldukları planlamalar dahilinde geçmişte meslek sınavlarından hileli şekilde yüksek puan aldırmış oldukları kişileri kamuya yerleştirmeye çalışıyorlar. 100 üzerinden 99,9 gibi anormal yüksek puan alan çocuğu bir yere aday gösterdikleri zaman, onun yerine başka bir aday kazanamıyor. Onun elenebilme ihtimaline karşı yine aynı seviyede başka bir çocuğu daha oraya yerleştiriyorlar. Dolayısıyla, birini almadığınızda, diğerini almaya mecbur kalıyorsunuz.”

Kamu idarecilerine önemli görev düşüyor

Bu noktada kamu idarecilerini uyaran Rektör Çomaklı, “Kamu idarecilerinin, başvuru yapan adayların son 10 yıllık puanlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlar zamanında, soru çalarak bu sınavlara girmiş, bu milletin hakkına girmiş kişiler. Bunlar mahrem imamların elindeki listelerde deşifre olmamış isimler. Ama bunları deşifre etmek çok kolay. Puana bakıldığında çok zeki görünen, ancak vasat olan kişiler olduğu görülüyor. Lisede çok vasat ama üniversite sınavında çok yüksek puan almış, üniversiteden mezun olurken çok düşük seviyede ama meslek sınavında çok yüksek puan almış kişiler. Buna bakarak bile anlamak oldukça kolay” ifadelerini kullandı. 

899 örnek hesap üzerinden, 3 milyon 250 bin paylaşımın sosyal ağ analizi yapıldı

Rektör Çomaklı, Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) tarafından FETÖ- PDY mensuplarının dijital dünyadaki varlığına ilişkin olarak gerçekleştirdiği araştırma hakkında bilgi verdi. Anadolu Üniversitesi SODİGEM Bilim Kurulu’nun, örgüte ilişkin 899 hesap tespit ettiğini söyleyen Rektör Çomaklı, “SODİGEM ekibi tarafından geliştirilen yazılım aracılığı ile bu 899 örneklem hesaba ait 3 milyon 250 bin paylaşım üzerinde detaylı sosyal ağ analizi yapıldı” dedi.

Rektör Çomaklı: FETÖ, bütün gücünü sosyal medya üzerinde yoğunlaştırmış durumda

FETÖ mensuplarının dijital dünyadaki varlığından söz eden Rektör Çomaklı, “FETÖ mensupları devlet nezdinde deşifre olunca, örgüt kendine yeni bir mecra arıyordu. Günümüzde kendileri için en uygun ve güncel mecra da sosyal medyaydı. Şu anda bütün gücünü sosyal medya üzerinde yoğunlaştırmış durumda” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü mensuplarının, Twitter’ı yoğunlukla kullanıldığını ifade eden Rektör Çomaklı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Twitter’da herkese ulaşabilme imkanı farklı. Orada herkes istediği şekilde yazabiliyor. Trump’a da yazabiliyorlar, Cumhurbaşkanımıza da yazabiliyorlar. Algı oluşturmak istedikleri zaman bir grubu hedef alarak yüklenebiliyorlar. İstedikleri bir bilgiyi yayabiliyorlar. Twitter’da KHK ile ihraç edilmiş kesimin mağdur olduğuna ilişkin algı yaratıyorlar. Facebook’tan ise yavaş yavaş vazgeçiyorlar ve Instagram’a doğru geçiyorlar. Bunun yanı sıra Patreon ismindeki sosyal ağı deneyerek, finans kaynağı sağlıyorlar. Youtube tarzı bir uygulama olan Patreon üzerinden kendi görüşlerini sunuyorlar. Örgütün alt kademe üyeleri ise Pinterest uygulamasını kullanıyor.”

Dijital oyunlar üzerinden haberleşme sağlıyorlar

FETÖ mensuplarının, dijital dünyada oyunlar üzerinden de haberleşme sağladıklarını söyleyen Rektör Çomaklı, “4 kişinin oynadığı, 5. kişinin dahil olamadığı, bir dijital oyunu sürdürdüğü oyun platformları var. Burada sesli iletişim kurabiliyorlar ve herhangi bir kaydı olmuyor. Bu şekilde iletişimi sağlıyorlar” dedi.

Onları bitireceğiz, rahat uyumasınlar

Rektör Çomaklı, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın her tarafından 40 yıldır önemli istihbarat örgütleri ile beraber olmuş istihbari terör örgütünün bir anda yok olmasını bekleyemeyiz. Her bir deşifreden sonra yeni bir sistem geliştiriyorlar. Ellerinde kendilerine ait sadık militanlar var. Yurtdışına kaçmış, milletsiz, vatansız, öldüğü zaman mezarsız olacak insanlar var. Bir yöntemleri açığa çıktığında, yeni bir yöntem geliştiriyorlar. Biz 5000 yıllık devletiz. Devletin çocukları çalışıyor. Onları bitireceğiz, rahat uyumasınlar.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.