7 Ağustos 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vatandaşın Koku Tepkisi

Vatandaşın Koku Tepkisi
  • 24 Haziran 2020 Çarşamba
  • 4080 kez okundu

Eskişehir'in bir çok sorunu yetmezmiş gibi bir de koku sıkıntısı yaşanıyor. Ağırlıklı olarak Şeker Fabrikasından kaynaklı koku sorununa zaman zaman Alpu Yolundaki arıtma tesislerinin kokusu ve yine kent merkezinde rogarlardan gelen kokular ekleniyor.

Şeker Fabrikasının kokusu ise bunların hem en yoğun olanı, hem de çok sık yaşanan bir durum. Geçtiğimiz günlerde Tüketiciyi Destekleme Derneği tarafından da yapılan açıklama da fabrikanın artık şehir dışına taşınmasının düşünülmesi gerektiği hatırlatılmıştı. 

Vatandaşlar Bir Araya Gelerek Fabrika önünde açıklama yaptılar:

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’ndan özellikle yaz aylarında gelen küspe ve şilempe kokusu nedeniyle Şeker Mahallesi sakinleri fabrika önünde eylem yaptı.

CİMER dahil koku nedeiyle müracaat etmedikleri yer kalmadığını ifade eden mahalle sakinleri, fabrika yöneticilerine ‘Çevreye duyarlı üretim tapın, çevreye saygılı davranın, üretin ama kötü koku yaymayın’ çağrısında bulundular. Eskişehir’de şehir merkezinde kalan Kazım Taşkent Şeker Fabrikası’ndan gelen şilempe kokusundan vatandaşlar rahatsız oluyor. Özellikle yazın artan küspe ve şilempe kokuları nedeniyle kapı, pencere açamadıklarını ifade eden mahalle sakinleri fabrika önünde eylem yaptılar.

 

KOKU SORUNUYLA OLUMSUZ BİR TUTUM SERGİLİYOR

 

Mahalle sakinleri 1933 yılında açılan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın ülke ekonomisine katma değer yarattığını, 2019-2020 üretim kampanyasında TÜRKŞEKER bünyesindeki fabrikalar içinde ilk 3 arasında yer almasına rağmen şilempe kokusu sorunuyla ilgili son derece olumsuz bir tutum sergilediğini söylediler.

 

Mahalle sakinleri adına konuşan Sevgi Akmen, “Fabrikanın yakınında yaşayan mahalle sakinleri olarak bizler, fabrikadan kaynaklanan yoğun ve kötü koku nedeniyle cam açamıyoruz, rahat nefes alamıyoruz. Hatta koku nedeniyle zaman zaman sokağa çıkmakta bile zorlanıyoruz” dedi.

 

ŞİKAYETLERİMİZ YANITSIZ KALIYOR

 

 Rahatsızlık veren koku sorunuyla ilgili şikayetlerini çeşitli ortamlarda defalarca dile getirmelerine rağmen hiçbir sonuç alamadıklarını ifade eden Akmen, “CİMER üzerinden yapılan başvurulardan da net bir yanıt alamadık. Kentimizin tamamında hissedilen ve büyük bir çevre sorunu haline gelen koku sorunu ile ilgili fabrika yönetiminden net bir bilgilendirme istiyoruz. Kalıcı bir çözüm bulunması için yapılması gerekenlerle ilgili ikna edici bir açıklama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 KOKU NEDENİYLE FABRİKAYA CEZA YAZILDI MI?

 

Akmen, fabrikaların ‘Koku Yönetmeliği’ ile belirlenen kurallara uygun çalışıp çalışmadığını denetleme görevini yapan İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne şu soruları yöneltti:

 

“Koku sorunu çözülmediği için fabrikaya bugüne kadar herhangi bir ceza işlemi yaptınız mı?

 

Sorunun çözümünü sağlamak için izleyen dönemde ne gibi yatırımlar uygulayabilirsiniz?”

 

ÜRETİN AMA KÖTÜ KOKU YAYMAYIN

 

Koku sorununu en yakından yaşayan mahalle sakinleri olarak çok bunalmış durumda olduklarını ifade eden Akmen şöyle konuştu: “Sorunun çözümlenerek kentimizin gündeminden tamamen çıkarılmasını istiyoruz. Eskişehir halkı adına fabrika yönetimine bir kez daha sesleniyoruz. Çevreye duyarlı üretim yapın. Çevreye saygılı davranın. Üretin ama kötü koku yaymayın.”

 

istikbalgazetesi.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.