24 Ekim 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çifteler’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü

Çifteler’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü
  • 17 Eylül 2020 Perşembe
  • 2795 kez okundu

Sakarya nehrinin bağrındandoğan, bereketli toprakları, yemyeşil yayları ve berrak suları ile nice eşsizgüzellikleri bizlere sunan Eskişehir'de bir doğa harikası gözbebeğimizÇifteler'imizindüşmanişgalindenkurtuluşunun 99. Yıl  dönümünü kutlamanın mutluluğunu, Atalarımızın yazdığı destanın ve kazandığı zaferin haklı gururunu yaşıyoruz.

1921 yılı Mayıs ayı başlarındaKütahyaüzerinden gelen Yunan kuvvetleri Çifteler’imizin kuzeyinde Kırkkızçalındakarargâhkurmuşlardır. GündüzleriTürkmenköyüne (Türkmen Mecidiye) gelen Yunan askerleri köylüyeişkenceler yapmaya başlamışlardır. Türkmenköylülerimiz, Yunanlılara karşıçeteçarpışmalarınagirişmişlerlerdir,  çarpışmaların sonunda TürkmenköylülerÇifteler’edoğruçekilmişlerdir. Sakaryabaşı, Sarıkayalar üstündençarpışmaları izleyen Kozanlızade Abdurrahman ağa, gelenleri araziye gizlemiştir. Bu bölgede kısa süreliğine top ateşine tutulan Yunan kuvvetleri Kırkkızçalından geri çekilmişlerdir. Çiftelerköyüneyerleşen Yunan Subayları burada 34 günkalmışlardır. 17 Eylül 1921 de II. Süvari Alayı tarafından Çiftelerimiz Yunan işgalindenkurtarılmıştır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğeruğrundaölen varsa vatandır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna ve benim uğruma, canını vermeye hazır olmasaydı ben hiçbirşey yapamazdım sözlerinden de anlaşılacağı gibi Çiftelerlihemşehrilerimizinmücadele ruhu hiç bir zaman son bulmamıştır. Aynı ruh, aynı inanç, aynı kararlılık ve vatanseverlik her bir hemşehrimizinbenliğinde halen yerini korumaktadır. Bugün kanlarının son damlalarına kadar vatanımız içinmücadele etmeye hazırdırlar.

BaştaBaşkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelesi veren Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çifteler’imizin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99. Yılı Kutluyor, Çifteler’li hemşehrilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Kadir BIYIK
Çifteler Belediye BaşkanıGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.