24 Eylül 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tüvtürk Reysaş’da 9 İşçi İşe İade Davasını Kazandı

Tüvtürk ile ilgili yeni normalde yaşanan sıkıntıları dikkat çekmiş ve pandemi kurallarına uyulmadığını, Eskişehir'de yıllar önce başlatılan hizmet kapasitesi ve kalitesinin araç sayısının artamasına karşın artırılmadığını dikkat çekmiştik. Aynı yerde daha öncede işten çıkarılan işçiler ile gündeme gelen Tüvtürk'te işten çıkarılan 9 işçi işe iade davasını kazandı.

Nakliye İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Tüvtürk Reysaş’da  Sendikamız Üyesi 9 Direnişçi İşçi İşe İade Davasını Kazandı.

Yaşasın Tüvtürk Reysaş Direnişimiz

Sendikamız, Eskişehir, Zonguldak, Kastamonu, Karabük ve Bartın illerinde hizmet veren Tüvtürk Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları’nda örgütlenmişti. İşveren, işçi ve sendika düşmanlığı yaparak, sendikal örgütlülüğümüzü kırmak için değişik istasyonlarda değişik tarihlerde sendikamız üyesi 41 işçiyi haksız, hukuksuz keyfi bir şekilde işten atmış ve Bakanlığın çoğunluk tespitinde itiraz etmişti. İşten atılan üyelerimiz onurlarına, işlerine, ekmeklerine ve sendikalarına sahip çıkarak 21 Kasım 2018 tarihinde başlattıkları direnişi aylarca Eskişehir’de, Karabük’de devam ettirmişlerdi. Hala Kastamonu’da direnişimiz 322 günden beri devam etmektedir.

Bugün İstanbul Anadolu Adliyesi 7. İş Mahkemesi’nde Batı Karadeniz Bölgesindeki istasyonlardan işten atılan 9 üyemizin davası görüldü. Sendikamız avukatı Av. Ayhan Erkan’ın katıldığı 7. İş Mahkemesi’nde görülen davalarda 9 üyemiz için de mahkeme işten çıkarmaların haksız ve sendikal nedenle yapıldığını kabul ederek, işçilerin işe iadesine, işçinin başvurusuna, işverenin işe başlatıp başlatmamasına bağlı olmaksızın, 12 aylık brüt ücreti tutarında SENDİKAL TAZMİNAT’A hükmetti. Ayrıca işçinin 4 aylık ücreti tutarında boşta geçen sürenin ücretinin de ödenmesine karar verdi. Böylece Reysaş Tüvtürk İşvereni 12+4 olmak üzere 16 aylık Sendikal Tazminat ödemeye mahkum oldu.

Ayrıca, işverenin itiraz ettiği yetki davası da istinaf mahkemesinde sonuçlanmış ve mahkeme Tüvtürk Reysaş’da sendikamızın yetkili sendika olduğuna karar vermiştir. 

Dolayısı ile işverenin işçi sendika düşmanlığı yaptığı, üyelerimizi sendikal nedenlerle işten çıkarttığı, işyerinde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını engellemek için yasaları çiğneyerek, haksız ve hukuksuz davrandığı mahkemeler tarafından da bir kez daha ispatlanmış oldu.

Reysaş’da işçi ve sendika düşmanlarına karşı anayasal haklarını savunan ve onurları için direnen TÜVTÜRK Reysaş İşçileri kazanacak. 15.10.2020

  • Sendikaya Üye Olmak Anayasal Haktır Engellenemez.
  • Yaşasın Reysaş Direnişimiz, Mücadelemiz
  • İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.
  • Reysaş’a Sendika Girecek Başka Yolu Yok.
  • Direne Direne Kazanacağız.


Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar