27 Ocak 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Otogar Esnafının EBB’den Destek Beklentisi YANIT BULMADI

Otogar Esnafının EBB’den Destek Beklentisi YANIT BULMADI
  • 23 Kasım 2020 Pazartesi
  • 4473 kez okundu

Dünya genelindeki yaşanan corona virüsün ekonomi üzerindeki etkisi her kesimi ciddi anlamda sıkıntıya sürüklemeye devam ediyor. Pandeminin ilk döneminde devlet tarafından alınan kararlar sonucunda özellikle pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ile ilgili çeşitli destekler ortaya konuldu.  Ancak sürecin devam etmesi, özellikle ekonomisinde üniversite öğrencilerinin önemli bir yeri olan Eskişehir'de üniversitelerin uzaktan eğitime devam etme kararı sonrasında olumsuz etkiler çok daha fazla hissedildi.

Sıkıntılardan etkilenen Otobüs terminali işletmecileri de destek almak, kiralarının alınmaması en azından ileri tarihlerde alınması amacıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesine dilekçe ile başvurdu. Ancak aldıkları yanıtta umdukları yanıtı alamadılar.

Böyle mi Olmalıydı?

Eskisehir Otobüs Terminalinde isletmeciler olarak, Büyükşehir Belediyemize Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hocamıza, toplu dilekçe gönderdik. Göndermiş olduğumuz dilekçe ve bize gelen cevap ektedir. Böyle mi olmalıydı?

Otogar Esnafının gönderdiği dilekçe:

Bildiğiniz üzere Covid-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda insanın hastalanmasına ve ölmesine neden olmuştur. Binlerce can kaybının yaşandığı Covid-19 nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü salgını Pandemi olarak ilan etmiştir.

Ülkemizde Covid-19 virüsünün yaygınlaşmaması için okullar tatil edilmiş, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanların belirli saatlerde dışarı çıkmaları yasaklanmış, toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında, yolcu kabul etmesi belirlenmiştir.

Tüm bu tedbirlerin alındığı kararlarda, Covid-19 salgınının yayılarak insanların hayatını tehdit etmesini engellemek ve vatandaşların evlerinde sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere kısıtlamalarının getirildiği, insanların yakın mesafede olmamasının sağlık açısından hayati olduğu vurgulanmıştır.

Pandemi nedeniyle şehrimizde bulunan üc üniversitenin “Uzaktan Eğitim Vermesi” kararı; toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında, yolcu kabul etmesi kararı; Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Otobüs Terminalı’ndeki kiracılarını müşkül duruma düşürmüştür. Birçok işletmeci kiralarını herhangi bir cezaya maruz kalmamak için, kredi çekerek/kredi kartı kullanarak ödemeye çalışmış, birçok işletmeci ise kiralarını ödeyemeyerek, işyerini kapatmak durumunda kalmıştır. İşletmeler, kendi alamadıkları kararın bedelini maaselef ki ağır ödemekle karşı karşıya gelmiştir.

Bu pandemi döneminde, bizler Eskişehir Otobüs Terminali işletmecileri olarak, Otobüs Terminalinin elektrik-ısıtma giderlerini karşılamaya razıyız. Otobüs Terminalimizi ayakta tutmak için ne gerekirse yapmaya hazırız. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde, mevcut kira bedellerimizin alınmaması ve ertelenerek bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması veye hesaplanacak belirli bir oran üzerinden kiralarımızda indirim yapılmasını talep ediyoruz.

Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yanıt:

E-96198704-756.99-7461 sayılı yazı

26.10.2020 tarihli dilekçeniz

Belediye Meclisimizin 15.06.2020 tarih ve 172 sayılı kararı ile “pandemi döneminde kamu kurumlarınca alınan ve alınacak tedbirler nedeniyle faaliyetleri geçici olarak durdurulan veya faaliyette bulunamayan kiracılara, faaliyette bulunamadıkları süre boyunca kira bedeli tahakkuk ettirilmemesi, ayrıca bu sürülür kadar sözleşme sürelerinin uzatılması” listesinde yer alan Şeker Mahallesi Sivrihisar-2 Caddesi adresindeki işletmenizin, mevcut kia bedellerinin alınmaması ve ertelerek bu süreler kadar sözleşme sürelerinin uzatılması veya hesaplanacak belirli bir oran üzerinden kira indirimi yapılması isteminizi içeren ilgili dilekçeniz incelenmiştir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisinin 15.06.2020 tarih ve 172 sayılı Kararına dayanak olan 7244 sayılı Kanunun 1inci maddesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020/7 sayısı Genelgesinde talebinize yönelik bir yasal düzenleme bulunmadığından talebiniz uygun görülmemiştir.

Bilginize rica ederim.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.