22 Eylül 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

MİHALIÇÇIK’TA SU SIKINTISI

MİHALIÇÇIK’TA  SU SIKINTISI
  • 2 Ağustos 2021 Pazartesi
  • 2299 kez okundu

Mihalıççık İlçesi’nin mahallelerinde yaşayanlar,  özellikle yaz aylarında su  sıkıntısı çektiklerini belirtiler  “ Bu yıl  susuzluk sorunu bir türlü giderilemediğini belirten  Mahalle halkı su sıkıntı 1 saat çekilmez ama bizler Aylardır çekiyoruz. Mihalıççık ilçe merkezi yanındaki Lütfiye (Boşnaklar) mahallesinde dahi su yok, olacak iş değil” dediler.
Mihalıççık merkez  ve diğer mahalleler gibi Lütfiye  Mahallesi’nde de vatandaşlar her gün bidon bidon su taşımak köy çeşmesinde kuyrukta bekliyorlar

Mihalıççık ilçesinin bazı  Mahallesi’nin yanı sıra Dinek, Koyunağılı Hamidiye, Lütfiye  mahalleleri dahil birçok  mahallede su sıkıntısı çekildiğine dikkat çeken DSP İl Başkanı Salih Güven  vatandaşları dinledi.

“GENÇLER, YENİ EVLENENLER VAR NEREDE BANYO YAPACAKLAR?”

DSP İl Başkanı Salih Güven’e yaşadıkları sıkıntıyı anlatan bir vatandaş, şunları söyledi:
“Yaz ayının başından beri mahallemizde susuzluğu yaşıyoruz. Bu çekilir bir şey değil. Bizim gencimiz var, yeni evlenenimiz var. Nereden su alıp da banyo yapacaklar? Ben 4 ayda bir kere banyo yaptım. Virüs var, susuzluk çekiyoruz. Böyle bir şey olmaz. İlçe Belediyesi   tarafından tankerle doldurulan su deposu bizim ne çamaşırımızı, ne bulaşığımızı yıkamaz, e banyo yaptırmaz. Onun da dibi sırf toprak. İçilmez, içilmiyor. Parayla su alıp da içiyoruz. Yetkililer gelip bu halkı görmesi gerekiyor. İlgililer  ayda bir kere banyo yapsın bizim gençlerimiz hiç yapmasın. Benim 6 tane malım var ne içecekler? Hayvanlar akşama kadar susuzluktan bağırıyor.”

Bir başka vatandaş ise, “Akmıyor, bir damla damlamıyor. Biz buraya geleli 3 Ay oldu bizim evde hiç akmıyor suyumuz” diye yaşadıklarını anlattı.

Lütfiye Mahallesinde yaşayan bir vatandaş mahallemizde Camiden altta su var üst tarafta su yok  Mahallenim su deposu dolmadan mahallenin alt tarafında oturanlar tarafından yapılan bostanları sulanması yapılan inşaatlarda su kullanılması nedeniyle camiden yukarı su çıkmadığını  o nedenle bir aydan beri su sıkıntısı çekiyoruz, Corona salgınını olduğu şu günlerde çamaşır, Bulaşık, Ev temizliklerini yapamadıklarını yaşlı olduklarından su getirmekte zorlandıklarını  o nedenle çok mağdur olduklarını söyleyerek Lütfiye Mahallesi Muhtarının konuya ilgisiz kaldığını ESKİ yetkililerinin konuyla bir an önce ilgilenmelerini bahçe ve inşaatlarda kullanılan kaçak suların  önlenerek su  sorunlarının biran önce çözülmesini beklediklerini söylediler

“ESKİ BU SESİ DUYSUN”

Mahallelileri dinleyen Güven, şunları söyledi:
“Bu suyla hayvanlarına su içiriyorlar, bu su ile banyo yapıyorlar. Bu suyu içme suyu olarak kullanmaya çalışıyorlar, çamaşırlarını  Bulaşıklarını yıkamaya çalışıyorlar. Yani taşıma suyla, bu çağda, bu zamanda, Anadolu’nun Ortasında ilkel çağdaki gibi  işlerini görmeye çalışıyorlar.

Bu nasıl iştir, Eskişehir büyükşehir değil mi, bu şehrin belediyesi yok mu? Su sorunu aylardan beri  devam eden bir sorun. ESKİ neden bu soruna çare bulmuyor? Yazık değil mi bu insanlarımıza, içmeye su bulamıyorlar. Yıkanmaya su bulamıyorlar, abdest almaya su bulamıyorlar. Su hayattır, susuz hiçbir şey olmaz.

“BÖYLE BELEDİYECİLİK OLMAZ”

“Bu insanların içmeye suyu yok. Su ihtiyaçlarını, ilçe Belediyesinin Su tankerlerinden karşılıyorlar. Aylardan beri devam eden bu susuzluk sorunu bir türlü giderilemedi. Kış aylarında yağan yağmurlardan dolayı susuzluk yaşanmıyor fakat yazın vatandaşlarımız adeta işkence çekiyor. Bu devirde susuzluk olacak iş mi? Bu sıcaklarda, bu pandemi koşullarında susuzluk ne demek? Bu sıkıntı 1 saat çekilmez ama bu insanlarımız Aylardan beri  çekiyor. Şelalesi olan mahallemizde dahi su yok, Olacak iş değil. Buralara su getiremeyenler belediyeyi yönetiyoruz demesinler. Böyle belediyecilik olma Buradan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ yetkililerine sesleniyorum. Bu sesi artık duyun, bir an bu mahallelerimizin su sorununu çözün, yeter artık.”

Mihallıççık GazetesiGönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar