23 Ekim 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Estram Grev! Büyükşehirden Açıklama Geldi

Eskişehir'de gündemi sarsan ve çok konuşulan ESTRAM'da grev kararı ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden ilk açıklama geldi...

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Uysal, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını ve grev kararını aldıklarını açıklaması sonrasında gözler Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESTRAM'a dönmüştü. Ulaşım sorunu her geçen gün büyüyen Eskişehir'de grev kararı endişeyle karşılanırken ve sonuçlarının ne olacağı merak edilirken sonunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili bir açıklama geldi. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi 

Bu hafta içerisinde çeşitli basın yayın organları ve internet gazetelerinde ESTRAM’da grev kararı alınmasıyla ilgili çıkan haberler ve akabinde Şehir Gazetesi Köşe Yazarı Vedat Celal Alp’in 9 Eylül 2021 Salı günü köşesinde kaleme aldığı ‘Odunpazarı’nın yaptığını Büyükşehir Yapamaz mı?’ başlıklı yazısıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Alın terinin kutsallığına inanan bir kurum olarak çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını verebilmek adına toplu iş görüşmeleri sırasında her daim çalışma arkadaşlarımızın haklarını savunmaktayız. Kısa süre önce tamamladığımız ve 500’e yakın daimi işçimizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi de bunun en güzel örneğidir. Bu anlaşma sonrasında belediyemizde en düşük daimi işçi maaşı devletin çalışanlardan aldığı ve yıl içerisinde kazanç oranında düşüklüğe neden olan %27’lik vergi kesintisine rağmen Eylül ayında 6900 TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl imzaladığımız ve ESPARK şirketimizin çalışanlarını kapsayan toplu iş sözleşmesi sonucu da belediyemizde şu an en düşük işçi maaşı aynı şekilde %20’lik vergi kesintisine rağmen 3900 TL’dir. Vergi dilimi hesaba katılmadığında bu rakam 4200 TL’ye kadar yükselmektedir.

ESTRAM şirketimiz ve Demiryol-İş Sendikası arasında Nisan ayında başlayan görüşmelerde de tıpkı diğer sendikalarımızla olan süreçte yaptığımız gibi tüm çalışanlarımızın haklarının daha da iyileştirilmesi için sendikamıza teklifimiz iletilmiştir. Kamuoyunun bilgilenmesi açısından mevcut durumu ve teklifimiz sonrası emekçilerin alacağı ücret artışını paylaşmak istiyoruz: ESTRAM şirketimizde vasıfsız işçinin şu an en düşük maaşı 4752 TL olup, bu rakam yapılan görev ve kıdeme göre 7500 TL’ye kadar yükselmektedir. Demiryol-İş Sendikası’na yaptığımız teklifin kabul edilmesi durumunda çalışma arkadaşlarımızın maaşları daha da artacaktır.

Görüldüğü üzere belediyemiz ve bağlı tüm iştirakleri, şehrimiz için emek veren tüm personelinin hakkını bütçe olanakları çerçevesinde bugüne kadar en iyi şekilde vermiştir. Bundan sonraki toplu iş sözleşmelerinde de emekçiden yana tavrımız her zaman devam edecektir.

Estram’da 60 Günlük Grev Süreci Başladı

Estram GREVE DOĞRU: Grev İlanı Kararı AlındıGönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar