24 Ekim 2021 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Eskişehir’de

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve bir dizi programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti.

Valiliğe gelişi esnasında Vali Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Metin Nurullah Sazak ve Vali Yardımcıları tarafından karşılanan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ileten Vali Ayyıldız, Bakan Çavuşoğlu’nu Eskişehir’de görmekten ve ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Sohbet havasında geçen ziyaretin ardından cuma namazını Reşadiye Camii’nde kılan Bakan Çavuşoğlu ve Vali Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Metin Nurullah Sazak ile birlikte Kıbrıs şehitleri caddesinde ziyaret ettiği esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet edip, talep ve isteklerini dinledi.

Daha sonra Bakan Çavuşoğlu, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları ile buluşma toplantısına katıldı.

Tasigo Otel’de düzenlenen toplantıya Bakan Çavuşoğlu'nun yanı sıra; Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Metin Nurullah Sazak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, STK temsilcileri ile sanayici ve iş adamları katıldı.

Eskişehir’i ziyaret ederek gerek vatandaşlarla gerekse STK temsilcileri ve iş insanlarıyla beraber olup bazı konuları değerlendirmek istediklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, yoğun bir dış politika gündeminin olduğunu ve dünyanın hızla değiştiğini anlattı. Değişime ayak uydurmanın zor olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:

"Böyle bir dönemde nasıl bir dış politika izlememiz lazım? Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Cumhuriyet'imizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesini koymuşlar. Bu, dış politikanın bir temelidir, dış politika değişkendir. Bugün elbette milli bir dış politika olması gerekiyor. Ayrıca bu değişimi yakalamak için girişimci olmak lazım. İnsani dış politika izlemek kaçınılmazdır. Hele hele bizim gibi herkesin beklenti içinde olduğu bir ülke için insani dış politika izlemeden dünyada yerimizi almamız mümkün değil. Aktif bir dış politika izlememiz lazım. Dünyanın her yerinde olmamız gerekiyor. Biz de insanımızın gittiği her yerde olmaya çalışıyoruz. Milli çıkarlarımız için her yerde aktif olmamız gerekiyor."

Çavuşoğlu, küresel gelişmeleri çok iyi takip edip iyi analiz yaparak dış politikanın belirlenmesi gerektiğine işaret ederek "Biz de işte bunu yapıyoruz. Dünyada güç dengesi nereden nereye gidiyor? Sadece siyasi ve askeri güç değil, ekonomik güç nereye gidiyor? Çıkarlarımız nerede? Geleceğe yönelik nerelere yönelmemiz lazım. Hangi ülke önemli fırsatlar sunuyor? 2030, 2050 planları nelerdir? Biz de kendimize 2023, 2053, 2071 hedefleri koyduk. Bu hedefler boş hedefler değil." diye konuştu.

Karşılıklı görüş alışverişi ve soru-cevap şeklinde devam eden toplantı sonrası Bakan Çavuşoğlu diğer programlarına katılmak üzere salondan ayrıldı.

 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar