23 Ekim 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı Etkinliği

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı Etkinliği
  • 22 Eylül 2021 Çarşamba
  • 1480 kez okundu

Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri Eskişehir Vilayet Meydanı'nda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama kararı alındı. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılı “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi. Eskişehir Valiliğinin ve Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Turizm Vakfının ortaklaşa düzenlediği program yoğun katılımla gerçekleştirildi.

2021 yılının Yunus Emre Yılı olduğunu, birlik ve beraberlik içeresinde geçmesi temennisinde bulunan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız konuşmasında, “Bugün bizleri bir gönül sofrasında buluşturan başta Yunus olmak üzere, bu toprakların manevi bereketini ortaya koyan bütün değerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum. Bizim Yunus ve Türkçe Yılı olarak anılacak 2021 yılının milletimizle beraber tüm insanlık için, Yaradan'dan ötürü tüm yaratılmışlar için hayırlar getirmesini diliyoruz. O’nun sesine, nefesine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Zira Yunus, kibrin ve kinin boy vermediği ve asla yeşermediği bir değerler dünyasının sesidir. O 21’inci yüzyıl insanına, çağın bunalımlarına çıkış kapısı göstermektedir. 2021 yılı münasebetiyle bir kez daha rahmet, şükran ve minnetle yâd ettiğimiz Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran şahsında, bu toprakların vatan kılınmasında önce gönüllerin fethedildiği kurucu değerlerimize dair milli hafızamızı tazelemeyi bu anlamda bir fırsat bilmeliyiz. Eskişehir kuruluşun değerlerini bağrına basmış bir şehirdir. Eskişehir’e hizmet etmeyi mukaddes bir yük ve ibadet kabul ediyoruz. ‘Bizim Yunus ve Dünya Dili Türkçe’ etkinliklerini himaye eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz. Yunus’un sesinin gür bir şekilde duyulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere yüreğini ortaya koyan yerel, ulusal ve uluslararası tüm kuruluşlara teşekkürü borç biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Vali Ayyıldız ve beraberindeki Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Önder, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile üniversite rektörleri ve çeşitli STK başkanları ile halk eğitim merkezleri tarafından açılan sergileri gezdi.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar