29 Kasım 2021 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İnönü’den 4 dev proje: 60 Milyonluk Dev Yatırım

İnönü Belediyesi'nin öncülüğünde hayata geçecek ve çok konuşulacak 4 dev proje, Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay ve kurum yetkililerinin de katıldığı törenle tanıtıldı, imzalar atıldı...

Eskişehir'de İnönü ilçesinde hayata geçen ve başlanacak dört dev projenin tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay, İnönü Kaymakamı Rümeysa Sena Kurt, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, Orman Bölge Müdür vekili Metin Topçu, BEBKA İzleme ve Yatırım Değerlendirme Birim Başkanı Gürler Suner, kurum yetkilileri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı. 

medyamidas.com haberidir: Törende, İnönü Bal Ormanı, Yukarı Ilıca Havuz Onarım ve Ilıca Park Yeşil Alan, İnönü Manda Oteli ve Girişimcilik Destekleniyor ile TOKİ İnönü Toplu Konut Projesi, olmak üzere dört projenin tanıtımı yapıldı ve arıcılık kursunu tamamlayan 80 katılımcıya sertifikaları verildi. 

Kadir Bozkurt: Yüzyıllık projeler üretiyoruz

Törende konuşan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, "Öncelikle, bundan önceki dönemlerden bugüne kadar yapılamayanları yapmaya devam ediyoruz. Yüzyıllık projeler ortaya koyuyoruz, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bu çalışmaları yaparken de, tüm kurumlarımızla, teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle, bakanlarımızla sürdürülebilir projeler üreterek yerine getirmeye gayret ediyoruz. En son örnek olarak iki hafta önce denetimi tamamlanan denetim raporunun sonuç bölümünü sizlerle paylaşarak göstermek istiyorum. Bu devletin resmi raporudur. Raporun sonunda diyor ki, 'Yapılan hizmetlerin bütçe ve iş gücü imkanlarının çok üzerinde olduğu, bu hizmetlerin başkanlık makamı ve belediye personelinin özverili çalışmaları ile hayata geçirildiği memnuniyetle görülmüştür. Belediye başkanının hizmet sunumunda oldukça başarılı olduğu tespit edilmiştir' Bu tespitler nüfusu 10 binin altında tüm belediyelerin verileri tarandıktan sonra bu denetimler yapılıyor. Ve görüldü ki, İnönü ilçesi en üst sıralarda... Nüfusu 10 binin altında ilçeler bazında yapılan yatırım tutarı oranı ile başa güreşiyoruz" dedi. 

Kadir Bozkurt, "Tüm bu yatırımlar içn başta sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, sayın milletvekillerimize, ayrıca 'İnönü Milletvekilimiz' sayın Emine Nur Günay'a ve tüm il teşkilatımız ile tüm kurumlardaki arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi. 

İnönü'de Bal Ormanı projesiyle bal üretimi başladı. Başkan Bozkurt, 2 ton bal üretildiğini, hedeflerinin ilerleyen yıllarda 50 tona ulaşmak olduğunu söyledi. 

"4 projenin toplam bedeli 60 milyon liradır"

Kadir Bozkurt, "Bugün sizlere sunacağımız toplam 4 projenin toplam bedeli 60 milyon TL'dir. Bir hayal diye başlanana bir Bal Ormanı projemiz vardı. En sonunda hayalimiz gerçek oluyor. Son olarak bu projeye bir de Kızılcık Ormanı dahil edildi" dedi. 

"Afyonkarahisar'ın, Kütahya'nın, Bilecik'in ve Eskişehir'in gözbebeği olacak"

Bozkurt ayrıca, "Sadece İnönü'nün değil... Afyonkarahisar'ın, Kütahya'nın, Bilecik'in ve Eskişehir'in gözbebeği olacak bir Bal Ormanı yapılıyor. Geçen yılki çalışmalarımızdan sonra yaklaşık 2 ton bal elde ettik. Bir tonunu aldık... Balla uğraşanlar bilir. Bu, hakiki çiçek balıdır, her derde devadır. Hiçbir işlemden geçmemiş gerçek baldır. Dikkat ettiğinizde petekler görülüyor, katkı malzemeleri yok. İşte bu bal bir hayalle başladı. Bildiğiniz gibi Oklubalı Mahallemiz var. Bir rivayete göre burası 'okkalı bal üreten' mahalle... Yanında da, Ballık bölgesi var. Zamanında bu bölgede üretilen ballar, aroma ve kalite olarak çok ünlüymüş. Zaman içinde kapanmışlar. Ama biz yeniden başlattık" diye konuştu. 

"80 hemşehrimiz serfikalarını aldı"

Kadir Bozkurt, "Nasıl yapacağız... Orman Bölge ağaçları dikiyor ama balı nasıl yapacağız. Onun için de İl Tarım Müdürlüğümüz devreye girdi ve kurslar açmaya başladılar. Tarım Müdürlüğümüz, Halk Eğitim ve belediye olarak... Şu an 80 hemşehrimiz bu kurslara katıldı ve sertifikalarını alacak" dedi. 

İnönü'de hayata geçecek Manda Oteli projesi ile süt, kaymak ve benzeri ürünler üretilecek. 

"Manda Oteli projesiyle kaymağımızı, sütümüzü, yoğurdumuzu da üreteceğiz"

Kadir Bozkurt, "Balımızın yanında, kaymağımız var, sütümüz, yoğurdumuz var. Bu ürünlerin tamamı bu bölgeye ait olduğu için biz bunları geliştirmek istiyoruz. Bal devam ederken, Manda yetiştiriciliğine de başladık. Yaklaşık 2 yıl süren proje çalışmalarımız sonunda, sayın hocamız Emine Nur Günay hanımefendi de takiplerini yaptı. Sonunda 14 milyon liralık belediyenin nakit ve taşınmazlarını projeye koyduk. Bakanlığımız da, BEBKA üzerinden 3 milyon 200 bin lira hibe yaptı. Bunun imzalarını atıyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta da bunun ihalesine çıkıyoruz, kaymakta da seri üretime geçeceğiz" dedi. 

Kadir Bozkurt, yapılacak Manda Oteli projesinde 360 adet manda, buzağılar olacak. Burada peynir, kaymak, süt, yoğurt yapım üniteleri de olacak. Bu projede şu an gözükmeyen bir bölüm daha var. Bu hayvanlardan elde edilen gübreyi biyoenerji ile tekrar tesise kazandırmak... Bu proje içinde yok, onu da yapacağız inşallah" dedi. 

Ilıca Havuzu Projesi hazırlandı... Proje kapsamında havuzlar ve park alanı oluşturulacak. 

Havuzlar projesi... "Turizm için de çalışıyoruz"

Kadir Bozkurt, "Neticede, turizm alanında da çalışmalarımız var. Pınarbaşı'ndaki yere üç havuz projeleri hazırlandı, her şey bitti, 17 milyon liralık yatırım vardı, fakat Türk Hava Kurumu ile olan bazı dertlerden dolayı orayı ilerletemedik. Şu an dondurulmuş vaziyette bekliyor. Peki ne yaptık? Ilıca tabir ettiğimiz, hanımlarımızın çamaşırlarını yıkadığı havuzlara bir proje yaptık" dedi.

Kadir Bozkurt, "Bu projenin toplam bedeli de, 3 milyon 400 bin lira civarında... İhalesi yapıldı bitti. Nasip olursa bu yaz çocuklarımız o havuzlarda yüzecek, hanımlarımız ve hemşehrilerimiz de çamaşırlarını yıkayabilmeye devam edecek" diye konuştu. 

 

TOKİ İnönü projesiyle ilçeye yeni konutlar kazandırılacak 

TOKİ İnönü toplu konut projesi de başlıyor

TOKİ'yle hayata geçecek toplu konut projesiyle de İnönü'ye yeni konutlar kazandırılacağını ifade eden Kadir Bozkurt, İnönü ilçesini yapacakları projelerle üst sıralara taşımaya devam edeceklerini kaydetti. 

İnönü Kaymakamı Rümeysa Kurt da, yapılan yatırımların İnönü ilçesinin gelişimi için çok önemli olduğunu belirterek, "Bu yatırımlar konusunda biz de bir işbirliği içerisindeyiz. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bittiği günleri inşallah beraber görmeyi diliyorum" dedi. Rümeysa Kurt, hayata geçecek projelere her zaman destek olacaklarını ifade ederek, tüm emeği geçenlere teşekkür etti. 

Milletvekili Günay: İnönü'de hayata geçen projeler kırsal kalkınma için örnek projeler 

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay da, yaptığı konuşmada, "Sürekli kalkınma modelleri üzerinde çalışan bir akademisyen olarak Allah bana sahada bunları çalışma olanağı nasip etti. Sürdürülebilir kırsal kalkınma deyince birincisi yaşanabilir kırsal ortam oluşturmayı anlıyoruz. Altyapı ve üst yapısıyla verimli etkin hizmetlerin olduğu alanlar oluşturmak... Bugün bunların hepsinden proje örneklerimiz var. Örneğin, TOKİ var. Konutlar, en büyük ihtiyaçlardan... İkincisi, istihdam ve verimli üretim. İşte kırsalda rekabet gücü olan alanlarda üretim ve istihdamı desteklemek. Bugün 80 katılımcıya sertifikalarını veriyoruz. Kırsalda hem istihdam oluşturuyoruz, hem de verimli üretim yapacaklar. Bal ormanının inşallah arkası da gelecek, inşallah 50 bin ton üretimlere de ulaşacağız. Üçüncüsü de, kırsal turizm... Eskişehir'in bu konuda o kadar çok potansiyeli var ki... İnönü ilçemizin de lojistik konumuyla, değerleriyle, kültürüyle çok farklı bir yeri var. İşte bunları bizim doğru şekilde tanıtmamız, ziyaretçilere de güzel ortamları sunmamız gerekiyor. Ilıca projemiz de bu anlamda önemli" dedi. 

Günay, "Kırsal kalkınmanın dördüncü boyutu da, çevre ile uyumlu olunması... Şu an iklim krizini hep birlikte yaşıyoruz. Bal ormanının bu konuda da önemli bir etkisi olacak. Çevreye uyumlu projeler üreteceğiz. Bugün yaklaşık 60 milyon lira tutarındaki projelerde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ben her ilçe ile aynı şekilde çalışıyorum. Ama bazı ilçelerde daha güzel sonuçlar alıyoruz. Bunun nedeni de belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımız. Onlar zaten her altyapıyı yapıyor, hazırlıyorlar. Bazen bir noktalı virgül oluyor, o zaman biz destek oluyoruz, noktayı hep birlikte koyuyoruz" dedi. 

"İnönü'de çok farklı bir sinerjiye tanıklık ediyoruz"

Günay, "Bugün burada çok farklı bir sinerjiye de tanıklık ediyoruz. Yerelde refah düzeyinin arttırılmasının üç önemli unsuru var. Bunlardan biri yerel yönetimler, ikincisi mülki idare, üçüncüsü siyaset. Siyaset ayağı ile birlikte kamu kurumlarının desteği de geliyor. Bu sinerjiji bugün görüyoruz. İnönü'müze hayırlı olsun diyorum. Şunun da müjdesini vereyim. Biraz önce sayın kaymakamımız ve belediye başkanımızla başka projelerin alt yapılarını da konuştuk. Yani, durmak yok yola devam. Sayın Cumhurbaşkanımızın da selamlarını iletiyorum. Onun talimatları ve desteği olmadan biz bunların hiçbirini yapamayız. İlgili bakanlarımızın, kamu kurumlarımızın hepsine çok teşekkür ediyorum. Onların desteği ile bunlar hayata geçiyor" dedi. 

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve Orman Bölge Müdür vekili Metin Topçu da yaptıkları konuşmalarda İnönü Bal Ormanı projesinin çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek, projede yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdiler. 

80 kursiyer arıcılık sertifikalarını aldı 

Düzenlenen törende Milletvekili Günay, Belediye Başkanı Kadir Bozkurt ve ilgili kurumların yetkilileri arıcılık kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını vererek başarılar dilediler. 

Manda Otel projesi için imzalar atıldı 

Ayrıca, İnönü Belediyesi ve BEBKA arasında Manda Otel projesi için protokol de törenle imzalandı. BEBKA'nın da destek vereceği projeyle İnönü ilçesi manda yetiştiriciliğinde süt, kaymak, yoğurt gibi ürünlerde kendi markalarını yaratacak, üretim desteklenecek. BEBKA İzleme ve Yatırım Değerlendirme Birim Başkanı Gürler Suner, İnönü Belediyesi'nin böyle bir proje hazırlaması dolayısıyla teşekkür ettiklerini belirterek, BEBKA olarak örnek projelere destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. 

Proje alanlarını incelediler 

Toplantı sonrasında, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Emine Nur Günay, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Kaymakamı Rümeysa Sena Kurt ve kurumların yetkilileri proje alanlarını gezerek incelemelerde bulundu. 

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar