20 Nisan 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

LÜLETAŞI BİR DUAYEN USTASINI DAHA KAYBETTİ

Lületaşına ömür vermiş bir isimsiz kahraman daha mesleğe veda etti. Lületaşı ustalığının 2. kuşak isimlerinden olan Battal Dülger yaşama gözlerini yumdu.

Mesleğe 47 yılını veren ve 10’dan fazla lületaşı ustası ismi yetiştiren Dülger, Lületaşı Sanatı’nın duayenleri arasında kabul ediliyor. Ustası “Artist İsmail” İsmail Osman Denizköpüğü’nün yanında çırak olarak başladığı mesleğe yıllarını vererek Eskişehir’in sembolü Lületaşı’na hayat veren, hikâyeler işleyen Battal Usta, yok olamaya yüz tutan Lületaşı Sanatı’nın gelecek nesillere aktarılması adına öğrenciler yetiştirdi.

Lületaşı’na hayat veren günümüzün değerli isimleri, Battal Dülger gibi mesleğe yıllarını vermiş isimlerin unutulmaması gerektiğini belirterek lületaşı sanatına ömrünü adamış isimlerin yaşarken kentin bir değeri olmalarının meslek adına önemli olduğunu söyledi.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar