27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türkler, en dijital gezginler arasında!

Türkler, en dijital gezginler arasında!
  • 6 Aralık 2018 Perşembe
  • 4670 kez okundu

Türkiye'deki gezginlerin yüzde 72'si seyahat araştırmalarında sesli aramayı kullanıyor

Yüzde 68'i güvenlik geçişlerinde daha az beklemek için kişisel bilgilerini sunmaya açık

Yüzde 63'ü, tüm seyahat araştırmalarını ve rezervasyonlarını akıllı telefonlarından yapıyor

Önde gelen seyahat platformu Travelport'un (NYSE: TVPT) yaptırdığı Global Digital Traveller Research 2018 araştırmasına göre Türkler, dünyanın en dijital gezginleri arasında yer alıyor.

Travelport, teknolojinin seyahat deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini, geliştirdiğini ve hızlandırdığını anlamak için 25 ülkede 16.200'den fazla yolcunun katılımıyla Global Digital Traveller Research 2018 araştırması yaptırdı. Sonuçlar Türklerin, bir sonraki seyahatlerini araştırırken dörtte üçünün (yüzde 72) sesli arama kullandığını ve çoğunluğunun (yüzde 88) sosyal medyada yayınlanan videoları ve fotoğrafları etkin bir şekilde incelediğini ortaya koydu. Seyahate çıkmayı planlayanların yaklaşık dörtte biri (yüzde 26), sosyal medyanın karar vermede en etkili mecra olduğunu düşünüyor.

Global Digital Traveller Research 2018, Türkiye'deki gezginlerin üçte ikisinin (yüzde 63) artık tüm seyahat düzenlemelerini, araştırma ve rezervasyonlarını akıllı telefonlarından yapma eğiliminde olduklarını gösterdi. Beşte ikisi (yüzde 42), dijital cihazları üzerinden rezervasyon bilgilerine erişebilmeyi çok zahmetli buluyor. Buna ek olarak araştırma, katılımcıların yarıya yakınının otellerde resepsiyondan ziyade bir uygulama aracılığıyla check-in yapmayı (yüzde 54) ve otel oda kapılarını açmak için akıllı telefonlarındaki dijital oda anahtarlarını kullanmayı (yüzde 49) tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmada, Türkiye'deki yolcuların yaklaşık dörtte üçünün (yüzde 71), dijital biniş kartlarının ve e-biletlerin seyahatleri oldukça kolaylaştırdığını düşündüğünü ve yarısından fazlasının (%61) dijital cüzdan/ödeme uygulaması kullandığını ortaya koydu. Dahası, çoğunluğun (yüzde 68) güvenlik hatlarında bekleme süresini azaltmak için biyometrik taramanın kullanılmasında sakınca bulmadığını gösteriyor.

Dijital Gezginler Sıralaması

Rapor, dijital olarak en gelişmiş gezgin ulusların lig tablosunu içeriyor. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Japonya’nın önüne geçerek ankete katılan 25 ülke arasında 7. sırada yer alıyor. Tablo, her ülkenin gezginleri tarafından dijital araçların kullanımıyla ilgili temel göstergelerin kombinasyonuyla oluşturulmuştur.  

2018 Dijital Gezginler Sıralaması

Sıra

Ülke

1

Hindistan

2

Endonezya

3

Brezilya

4

Çin

5

Nijerya

6

Birleşik Arap Emirlikleri

7

Türkiye

8

Suudi Arabistan

9

Kolombiya

10

Meksika

11

Güney Afrika

12

Singapur

13

Arjantin

14

Güney Kore

15

Hong Kong

16

Amerika Birleşik Devletleri

17

Rusya

18

İtalya

19

İspanya

20

Fransa

21

Avustralya

22

Kanada

23

Birleşik Krallık

24

Japonya

25

Almanya

 

Travelport’un Levant, GCC ve Pakistan`dan da sorumlu Bölgesel Ticari Direktörü Jennifer Desouza şunları söyledi: Türkiye’de seyahatin her safhasında dijital seyahat çözümlerine olan talep artık oldukça yüksek. Bu durum seyahat işletmeleri ve seyahat sağlayıcılarına dijital çözümlerle daha etkili bir iletişim kurmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Türkiye'de 2018 yılında kullanıcıların dijital çözümlere olan ilgisinin arttığını görüyoruz ancak ben, müşteri deneyiminin “çok kanallı pazarlama” ile yönetilmesinin getirdiği değerle bu artışın 2019'da daha fazla olacağını öngörüyorum.”

Travelport, seyahat teknoloji trendleri ve davranışları konusundaki küresel bakışı inceleyen ve www.travelport.com/gdtr  adresinden indirilebilecek özel bir rapor yayınladı.

****

Küresel Dijital Gezgin Araştırması 2018 Hakkında

Travelport’un “Global Digital Traveler Research” adlı çalışması, Toluna Research şirketinin Ağustos 2018’deki gezginlerin dahil edildiği çevrimiçi bir ankettir. Çalışmaya, küresel çapta 25 ülkeden geçen yıl en az bir dönüş uçuşu almış olan insanlar dahil edilmiştir. Türkiye'den 500 kişinin katıldığı 25 ülkeden toplamda 16.200 kişi katılmıştır.

Travelport hakkında (www.travelport.com)

Travelport (NYSE: TVPT), seyahat satın alma ve yönetme deneyimini sürekli olarak daha iyi hale getiren bir teknoloji şirketidir. Küresel seyahat ve turizm endüstrisi için dağıtım, teknoloji, ödeme ve diğer çözümleri sunan bir seyahat ticaret platformu işletmektedir. Şirket, dünyanın önde gelen seyahat sağlayıcılarını, çevrimiçi ve çevrimdışı seyahat alıcılarıyla özel bir işten işe (B2B) seyahat pazarında birleştirerek seyahat ticaretini kolaylaştırıyor.

Travelport, havayolu ticareti, otel içeriği ve dağıtımı, araç kiralama, mobil ticaret ve B2B ödeme çözümlerinde lider konumdadır. Şirket ayrıca, alışveriş, bilet, kalkış kontrolü ve diğer çözümler gibi havayolları için kritik IT hizmetleri sunmaktadır. 2017 yılında 2.4 milyar $’ın üzerinde net gelire sahip olan Travelport’un merkezi İngiltere'nin Langley kentindedir. Yaklaşık 4.000 çalışanı ile 180 ülke ve bölgede temsil edilmektedir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar