19 Eylül 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI MUHACİRLER İÇİN “TEMEL DÜZEY OKUMA YAZMA KURSU” BAŞLATTI

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI MUHACİRLER İÇİN “TEMEL DÜZEY OKUMA YAZMA KURSU” BAŞLATTI
  • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 2261 kez okundu

Irak’ın Telafer şehrinden gelen Türkmenler ve Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Özbek Türklerinin yaşadığı Kunduz şehrinden gelen ve Eskişehir’de sayıları 1500 aileye ulaşan Türk muhacirlerden Latince okuma yazma ve Türkiye Türkçesi bilmeyenlere; Eskişehir Türk ocağı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Temel Düzey Okuma Yazma”  kursu başta Vali Yardımcısı Dr. Erdinç YILMAZ, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan olmak üzere il ileri gelenlerinin katılımıyla başlatıldı.

 Ocak Başkanımız Prof. Dr. Nedim Ünal’ın yaptığı konuşmada ““Dünya Türklüğünün gözü Türkiye’de. Muhacir kardeşlerimiz ata yurttan ana yurda doğru geliyorlar. Bulundukları yerde huzur yok, ağızlarının tadı yok. Şuan Eskişehir’de Irak’ın Telafer şehrinden gelen 750 aile var ve biz 5-6 senedir beraberiz. Afganistan’ın Kunduz vilayetinden gelen 500 civarında Özbek Türkü aile var. Bunlarla geldiklerinden itibaren gece gündüz beraberiz. Onların her türlü derdini, sıkıntısını ve ihtiyaçlarını görmeye çalışıyoruz. Kardeşlerimizin bizim kullandığımı alfabeyi ve Türkiye Türkçesini yeteri kadar bilmemeleri büyük sıkıntı doğuruyordu. Okuma yazma ve Türkiye Türkçesi öğrenmek istediler. Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü ve Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkısıyla bugün bu kursları başlatıyoruz. Cenabı Allah bayrağımızı indirtmesin. Ezanımızı susturtmasın. Devletimiz var ve ebedi olsun.”

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt yaptığı konuşmada ise “Sizler burada Türklüğünüzü yaşatmaya devam ettiniz, bizlerin oralardaki emanetlerisiniz. Sizlerin tırnağına diken batsa biz sinemizde hissederiz. Burası sizin de vatanınız, elimizdeki bütün imkânları sizler için kullanmaya hazırız. Sizleri bağrımıza basıyoruz.

Eskişehir Vali Yardımcısı Dr. Erdinç Yılmaz yaptığı konuşmada ise “ Türk Ocaklarının şehrimize gelen muhacirler konusunda yaptıkları faaliyetleri takdirle izlediklerini ve böyle bir kurs büyük bir ihtiyaç idi; bunu düşündükleri ve başlattıkları için Türk Ocağımıza ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum sizlerde bunun kıymetini anlar bu kurslardan gerektiği gibi istifade edersiniz. Devletimiz bütün imkânlarıyla sizlerle beraber olmak için, sizlerin dertlerine çözüm bulmak için ellerinden geleni yapıyor. Burası sizlerin de vatanı ama biz sizlerin esas itibariyle vatandaşı olduğunuz devletlerin sınırları dâhilinde huzur içerisinde yaşamanızı arzu ederiz. Ümit ederiz kendi devletlerinize ve şehirlerinize huzur ve ağız tadı gelir ve kendi köylerinizde kasabalarınızda hısım ve akrabalarınızla huzur içerisinde yaşarsınız.” Diyerek konuşmalarını tamamladı.

Takiben 3 ayrı sınıfta “Temel Düzey Okuma Yazma Kursu” katılımcılar ve öğretmenler tarafından başlatıldı.

Huzur mahallesi, Mehmet Ali Yasin İlkokulunda 3 sınıfta 75 öğrencinin katılımıyla başlayan kurslara diğer topluluklardan gelen muhacirlerinde katılımıyla önümüzdeki hafta 3 merkezin daha ilave olacağı bildirildi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.