8 Temmuz 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kızılay Maske Üretimine Yıllar Sonra Yeniden Başladı

Koronavirüs salgını sırasında piyasadan tedarik ettiği maskeleri ve kişisel koruyucu ekipmanları pandemi hastanelerindeki sağlık personeli başta olmak üzere pandemi ile mücadele eden birimler ve vatandaşlara dağıtan Kızılay, 1935’te kurduğu ve 8 yıl sonra Milli Savunma Bakanlığı’na devrettiği maske fabrikasında olduğu gibi yeniden maske üretmeye de başladı. Kızılay Bayramda vatandaşlara 2 milyon maske dağıttı.
 
İhtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarına aralıksız devam eden Kızılay, Ramazan Bayramında da kendisine ihtiyaç duyanları yalnız bırakmamak için her türlü planlamayı yaptı. Salgının başından bu yana hijyen malzemeleriyle birlikte maske de dağıtan Kızılay, bayramı evlerinde geçiren vatandaşlara kendi atölyelerinde üretilen maskelerden 2 milyon adet dağıttı. Genel Başkan Kınık ile birlikte Kızılay’ın üst düzey yöneticileri de şubeler ve gönüllülerin bayramda maske dağıtımlarına eşlik etti. Bayram sonrası hareketlenecek olan sosyal yaşam için hazırlık mahiyetinde dağıtılan maskeler, Kızılay’ın Etimesgut yerleşkesinde bulunan üretim atölyelerinde imal ediliyor. Kızılay, zehirli gaz tehlikesine karşı 1935’te maske fabrikası kurmuş, tehlikenin geçmesi ile birlikte fabrikayı 1943’de Milli Savunma Bakanlığı’na devretmişti.
 
Maskeler Ultraviyole Cihazıyla Hijyenik Hale Getiriliyor
 
Salgın öncesinde hazırlıklarını tamamlayan Kızılay, maske üretimine de kısa sürede başlamıştı. Nisan ayından bu yana tesislerinde 3 vardiya ile çalışan ve günlük 100 bin adet üretim yapan Kızılay, ürettiği maskeleri de üretim hattına entegre olan ultraviyole cihazıyla hijyenik hale getiriyor. Üç katlı ve telli olarak üretilen maskelerde fitre olarak meltblown tipi dokunmamış kumaş kullanılırken dış yüzeylere ise spunbond tipi dokunmamış kumaş kullanılıyor.
 
Maske Fabrikası Kızılay’ın Tarihinde
 
Vatandaşların ihtiyacı olan malzemeleri karşılamak için çalıştıklarını anlatan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bizim için en büyük bayram yardım ulaştırdığımız insanların yüzündeki tebessümü görmektir. Bu nedenle zaman kavramı olmadan yardım çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yılın her günü Kızılaycılar ne ihtiyaç varsa onu yanlarına alarak vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Kızılay’ın ihtiyaca göre şekillenen organizasyon yapısı ve birimleri de tarihinin her döneminde kendini gösteriyor. Birinci Dünya Savaşı’nın izleri silinmeden ikincisinin dillere dolandığı 1930’lu yıllarda, Kızılay’da olası gaz saldırılarında kullanılmak üzere gaz maskesi fabrikası kurmuştu. 1935 yılında kurulan Maske Fabrikası, yasa ile onanmasıyla 1943 yılında Milli Savunma Bakanlığı'na devredilene kadar, Kızılay tarafından işletilmişti. Dönemin ihtiyacı neyse tarihimizde de olduğu gibi onu karşılamaya devam edeceğiz.” dedi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.