27 Ocak 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Cuma hutbesinde salgına karşı temizlik ve abdest vurgusu

Cuma hutbesinde salgına karşı temizlik ve abdest vurgusu
  • 14 Kasım 2020 Cumartesi
  • 6905 kez okundu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dünyayı kuşatan Kovid-19 salgınıyla millet olarak topyekun mücadele edildiğini belirterek, bu mücadelede başarılı olunmasının yolunun temizlikten, maske ve mesafe kuralına uymaktan geçtiğini vurguladı. Erbaş, "Unutmayalım ki, düzenli ve özenli bir temizlik konusunda abdest bizler için en güzel imkandır." dedi.

Erbaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin avlusunda cuma namazı kıldırdı ve hutbe okudu.

"Abdest: Bedenimize sağlık, ruhumuza huzur" konulu cuma hutbesini irat eden Erbaş, şunları söyledi:

"Yüce Rabb'imiz şöyle buyurmaktadır: 'Ey iman edenler. Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın, başlarınızı mesh edin, topuklara kadar ayaklarınızı da yıkayın.' Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa Aleyhissalatu Vesselam Efendimiz şöyle buyurmaktadır, 'Cennetin anahtarı namaz, namazın anahtarı ise abdesttir."

İslam'a göre, temizliğin, imandan gelen vazgeçilmez bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Erbaş, "Güzel dinimiz, tertemiz bir bedene, huzura ermiş bir kalbe, günahlardan arınmış bir ruha sahip olmak isteyenleri abdeste davet eder. Böylelikle kulun maddi ve manevi yönden temizlenerek Allah'ın huzuruna pak ve nezih bir şekilde çıkmasını ister." dedi.

- "Tertemiz bir kültürün fertleriyiz"

Müslümanların, abdesti hem ibadet sevabı kazandıran hem de kendisini kirden ve mikroptan koruyan büyük bir nimet olarak gördüğünü söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şöyle devam etti:

"Dininin direği, ruhunun miracı olan namaza abdestle hazırlanır. Kur'an-ı Kerim okumadan önce abdest alır. Kabe'yi abdestli tavaf eder. 'Her kim abdest alır ve abdestini güzelce almaya özen gösterirse, günahları vücudundan çıkar, hatta tırnaklarının altından süzülür gider.'

Dünyayı kuşatan Kovid-19 salgınıyla millet olarak topyekun mücadele ediyoruz. Bu mücadelede başarılı olmamızın yolu, temizlikten, maske ve mesafe kuralına uymaktan geçiyor. Unutmayalım ki, düzenli ve özenli bir temizlik konusunda abdest bizler için en güzel imkandır. Biz, çocukluktan itibaren abdest alışkanlığı ile büyüyen, tertemiz bir kültürün fertleriyiz.

Dilimize yerleşen 'abdest bozmak' tabiri bile, halkımızın gün boyunca abdestli bulunmaya ne kadar önem verdiğinin ifadesidir. Bedenimize nezafet, ruhumuza sükunet veren abdestimiz, salgın hastalıklar karşısında en güzel koruyucudur. Su ile gelen doğal temizlik sayesinde daha sağlıklı bir toplum olmamıza yardımcıdır, abdest. O halde, abdestin sağladığı temizlik, hijyen ve ferahlığı hayatımızın bir parçası haline getirelim. Zira Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle, 'Allah, çok tevbe edenleri ve içi dışı temiz olanları sever."

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan cuma hutbesi yurdun her bir yanında 90 binden fazla camide okundu.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.