8 Mart 2021 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Kızılay’dan Proje: SENSİZ OLMAZ – SUSUZ OLMAZ

2030 hedefleri içerisinde daha yaşanabilir bir çevre için çalışacak olan Türk Kızılay Eskişehir Şubesi tasarruflu su kullanımına dikkat çekmek için bir video hazırladı.

Video da porsuk barajı, keskin barajı, musaözü  göletinden geçmiş görüntüler ve güncel görüntüler yer aldı. Ayrıca Kütahya Sofça Mahallesi Muhtarı Ali Ekber YİĞİT geçtiğimiz yıla göre porsuk barajının olması gereken durumunu açıkladı.

Türkiye iklim değişikliği nedeniyle, ciddi bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Yağışların “Ortalamanın çok altında “olması nedeniyle, su seviyesinde düşüşler meydana geldi.

Nüfusun hızla artması, bilinçsiz su kullanımı sebepleriyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca covid-19 salgını su ihtiyacını daha da arttırmıştır. İhtiyacın artmasına ilave olarak, küresel iklim değişikliğinin mevsim normallerinde olması gereken yağış miktarlarını azaltması sebebiyle şehrimizde bulunan su kaynakları seviyesinde ciddi azalmalar gözlemlenmektedir.

Türk Kızılay Eskişehir Şube Başkanı Egemen TEMİZSOY konu ile ilgili ; “Su, en küçük canlı organizmadan, en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik hayatı ve bütün insan faaliyetlerini kısacası yaşamı sürdürebilmemiz için gerekli en temel unsurdur.

Her birimizin toplumumuz ve ülkemiz için yerine getirmesi gereken sorumlulukları var. Nasıl ki covid önlemlerine kendimiz ve çevremiz için dikkat ediyorsak, su kullanımında da geleceğimiz için çok dikkatli davranmalıyız.

Toplumun olumsuzluklara karşı direncini arttırmak amacıyla çalışan Türk Kızılay Eskişehir Şubesi olarak, ileride yaşanmasını istemediğimiz susuzluk problemine dikkat çekmek istedik. Elimizdeki su kaynaklarını verimli kullanıp, su israfını önlemeliyiz.

Daha yaşanabilir bir çevre için iklim değişikliğinin önlenmesi, etkilerinin azaltılması amacıyla ülkemizde, şehrimizde yaşanan değişimleri takip ederek, farkındalık oluşturma çalışmaları planlıyoruz.’’ Dedi.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar