18 Nisan 2021 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin

Yeryüzünce iyilik hakim oluncaya dek! düsturuyla mağdur ve mazlumların anında olan Türkiye Diyanet Vakfı sosyal medyada başlattığı #KardeşliğimizZekatlaBereketlensin etiketiyle bir kampanya başlattı.

Zekat

Zekâtlar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirler, düşkünler, zekât toplayan memurlar, kalpleri İslâm’a ısındırılacak olanlarla köleler, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış yolcular içindir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

(Tevbe, 60)

*****

Malın belirli bir bölümünü Müslüman olan fakirlere vermek demek olan zekat, İslam’ın beş şartından birisidir ve mali bir ibadettir. Toplum varlığının sağlıklı bir şekilde sürebilmesi, toplumsal dengenin sağlanması gibi maksatları bulunan ve zenginlerin üzerinde fakirlerin hakkı olan zekat, insanların birbirlerinin hakkını gözetmesi ve fakirlerin refah seviyelerini yükseltmeleri açısından son derece önemlidir.

 

ZEKAT, BİR SOSYAL YARDIMLAŞMA SİSTEMİDİR

Sözlük anlamlarından birisi de temizlenmek olan zekat, malı bereketlendirir ve çoğalmasını sağlar. Mali olarak zayıf olan kesimlerinin zekat ile desteklenmesi, fakirlerin yüzlerinin güldürülmesi, toplumun zenginlerine verilen bir görevdir.

 

ZEKATI GECİKTİRMEDEN VERMEK ESASTIR

Zekatı verme zamanı gelince, geciktirmeden yerine getirmek son derece önemlidir. Üzerinden bir yıl geçmesi gereken gelirler için yıl dolduğunda, gerekmeyenler için ise gelir elde edildiğinde makul süre içinde vermek gereklidir.

Son derece sıkıntılı bir dönemden geçen İslam coğrafyasının hayrına dağıtabilmek/kullanabilmek, düşkünlerin üzerimizdeki hakkını teslim edebilmek adına, Türkiye Diyanet Vakfı olarak zekatlarınızı topluyor ve ihtiyaç doğrultusunda dağıtıyoruz.

 

Zekat web sitemize https://zekat.tdv.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

  • Neden Türkiye Diyanet Vakfı?

    Çünkü dünya üzerinde iyilik egemen olsun diye çalışıyor ve bağışlarınızı vakıf malı bilinciyle en uygun şekilde kullanıyoruz.

  • Neden Düzenli Bağış?

    Kalıcı değişiklikler, düzenli faaliyetlerin neticesidir. Bu değişimi beraber başarabiliriz.

  • Neden Şimdi?

    Her nefes, her imkân bize sınırlı bir zaman için bahşedilmiştir. İyilik yönündeki değişim için yarını bekleyemeyiz.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar