21 Ekim 2021 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİ HÜKÜMLÜ KADIN DEVLET DESTEĞİYLE GÖZLEMECİ AÇTI

Eski hükümlülerin istihdam edilmeleri, topluma kazandırılmaları,  meslek sahibi olmaları ve rehabilite edilmelerine yönelik yürütülen uygulamalar kapsamında Düzce’de yaşayan Özlem A., aldığı devlet desteğiyle gözlemeci açarak kendi işini kurdu.

Adalet Bakanlığınca modern infaz sistemi kapsamında hayata geçirilen çalışmalar, hükümlü ve Denetimli Serbestlik kapsamındaki yükümlülerin tahliyelerinden sonra topluma kazandırılması, kişisel becerilerini geliştirmeleri, istihdam sağlanması, meslek edinmeleri ve sosyal faaliyette bulunmalarına destek sağlıyor. Bu kapsamda yürütülen projeler ile eski hükümlüler aldıkları eğitim sonrası devlet desteğiyle kendi işlerini kurabiliyor.

Düzce’de 8 yıl ceza infaz kurumunda kalan 32 yaşındaki Özlem A., tahliyesinin ardından Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) eski hükümlülere yönelik hibe destek projesine başvurdu. Eski hükümlü kadının, Adalet Bakanlığı Düzce Denetimli Serbestlik uzmanlarının yönlendirme ve desteğiyle hazırladığı yöresel gözlem evi projesi kabul edildi. Proje ile devletten 40 bin TL hibe desteği alan Özlem A., açtığı dükkanda gözleme satarak geçimini sağlamaya başladı.

DEVLET DESTEĞİ HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ

2 çocuk annesi Özlem A., eski hükümlülere yönelik proje ile aldığı hibe desteği sayesinde kendi işinin patronu olarak hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Daha önce iş bulmakta zorlandığını belirten eski hükümlü kadın, “İki çocuğumun babası eski eşim nedeniyle başıma talihsiz bir olay geldi ve bu nedenle cezaevine girmek zorunda kaldım. İş bulmak için çok dolaştım. İş bulmakta zorlandım. 2 çocuk annesi olarak dezavantajımı, avantaja çevirmem gerekiyordu. Bunu başardığım için mutluyum." dedi.

Projenin hayatını değiştirdiğini kaydeden Özlem A, "Oradaki yöneticiler benimle yakından ilgilendi. Böyle bir projenin olduğunu ve başvuru yaptığım zaman kendi işimi kurabileceğimi söylediler. Ben de araştırmalar yaptım Düzce'de en ucuz maliyetle ne satabilirim diye. Anadolu yöresinin ekşi mayalı gözlemelerini yapabilirim diye düşündüm. Böylece projeyi hazırladık ve başvurumuzu yaptık. Başvurunun kabul edilmesi sonucu aldığım hibe desteğiyle kendi işini kurdum. Çevremden de olumlu tepkiler aldım. Adalet Bakanlığı’na ve destek veren herkese çok teşekkür ederim” diye konuştu.


 Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Yaşam Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar