5 Mart 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL, Eskişehirli Mühendislerin İmzasını Taşıyor

Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından 1,2 milyon saat emekle geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’in arkasında yaratıcı bir ekip var. Kasım 2020’de İstanbul’da MÜSİAD EXPO 2020'de dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkan GÜNSEL’de çalışan Eskişehirli mühendisler Murat Kutlu, Nevzat Elmas ve Süveyda Dilşad Erçetin de bu isimlerden.

Sayıları 175’i bulan mühendis, tasarımcı ve üretim personelinin yer aldığı GÜNSEL ekibi, seri üretime geçilmesiyle birlikte kademeli olarak artarak bini aşacak.

Kıbrıs'ın simgesi Muflon’dan esinlenilerek tasarlanan GÜNSEL B9, saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor. Hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, rejeneratif fren sistemine sahip. GÜNSEL’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde yine yüzde 100 elektrikli olarak üretilecek.

Murat Kutlu: “Bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de genç ve istekli olmamız.”

Eskişehirli 29 yaşındaki makine mühendisi Murat Kutlu, GÜNSEL’de Üretim Takım Lideri olarak görev alıyor. Araç ve yardımcı ekipmanların üretiminde kullanılan parça ve kalıpların üretilmesi, tezgah yatırım organizasyon ve iş süreçlerinin takibini gerçekleştiriyor. GÜNSEL’de bütün geliştirme çalışmalarının gerçek anlamda sıfırdan yapıldığını söyleyen Kutlu, “Bütün geliştirme süreçlerini kendi imkanlarımızla sıfırdan yaptık. Bunu yaparken farklı ekipler birbirlerinin işlerini de gözlemleyip işin içinde oldu. Bu da bize emek vermeyi ve birlikte üretmeyi öğretti” diyor.

Eğitim hayatı boyunca bir otomotiv firmasında görev almak gibi hayali olmadığını söyleyen Kutlu, “Buraya geldiğimde, kimilerinin inanmadığı, bir hayal vardı. Ben de bu hayalin ve heyecanın parçası olmaktan mutluluk duydum. Emek verdiğimiz bu hayalin gerçekleştiğini görmek tarifsiz bir duygu” diyor.

Kutlu, GÜNSEL ekibini, “çok genç, dinamik ve istekli” olarak tanımlıyor. Kutlu, “Bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de genç ve istekli olmamız” diyor.

Nevzat Elmas: “Saatlerce mesai harcayıp, takımlar halinde ortaya bir şey çıkarabilmek, hissedilecek en güzel duygulardan biri”

25 yaşındaki elektrik-elektronik mühendisi Nevzat Elmas ise GÜNSEL’de batarya paketinin fonksiyonlarını kontrol eden batarya yönetim sisteminin geliştirilmesinden sorumlu mühendis olarak görev alıyor. Elmas, genç, dinamik ve yeniliklere açık bir ekipte sürekli özgün fikirler ürettiklerini söylüyor. Çocukluğundan beri otomobillere karşı ilgisi olduğunu ve bir otomobil üretme hayali olduğunu söyleyen Elmas, “Bir otomobil üretme hayalini gerçekleştirmek gerçekten çok keyif verici. Saatlerce mesai harcayıp, takımlar halinde ortaya bir şey çıkarabilmek, hissedilecek en güzel duygulardan biri” diyor.

Süveyda Dilşad Erçetin: “Bu denli önemli bir proje içerisinde kendisini göstermek isteyen, başarıya aç gençleri GÜNSEL’de aramızda görmek isteriz.”

26 yaşındaki imalat mühendisi Süveyda Dilşad Erçetin, GÜNSEL’de B9 ve J9 modellerinin tasarım ve üretimleri için gerekli olan üretim materyalleri, tüm sistemler ve komponentlerin satın alma ve tedarik süreçlerini yönetiyor. Aynı zamanda araç üretimi esnasında üretim mühendisi olarak da sorumluluklar üstleniyor. GÜNSEL üretim tesisinde araç parçalarının stoklanacağı depo alanın tasarlanması, projelendirilmesi gibi tüm teknik süreçleri de tedarikinden kurulumuna kadar Süveyda Dilşad Erçetin tarafından gerçekleştirildi. Genç mühendis, üzerinde yıllardır emek verdikleri GÜNSEL B9’u ilk kez yürüttüklerinde göz yaşlarını tutamadığını hatırlıyor. Erçetin, “GÜNSEL’i bizzat sürmenin gururunu anlatmak için kelimeler yetersiz kalır” diyor.

GÜNSEL’de dördüncü yılını geride bırakan Süveyda Dilşad Erçetin, dahil olduğu ekibi, “dinamik, öğrenmeye açık ve çok genç bir ekip” olarak tanımlıyor. KKTC’nin güzellikleri ve sağladığı güvenlik hissiyle iş günleri dışında kalan zamanlarını tatil havasında geçirdiklerini söyleyen Erçetin, “Bu denli önemli bir proje içerisinde kendisini göstermek isteyen, başarıya aç gençleri GÜNSEL’de aramızda görmek isteriz” diyor.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Otomobil-Motorsiklet Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar