25 Ağustos 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türkiye Geneli Okul Çevreleri ve Servis Araçları Denetimi Yapıldı

Ülke Genelinde Eş Zamanlı Olarak “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetimi Uygulaması 2019/2” Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetimi Uygulaması” kapsamında, mevcut huzur ve güven ortamının devamını sağlamak, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağındaki çocuk ve gençleri her türlü suçtan uzak tutmak, korumak, öğrencilerin eğitim ve öğretimlerini daha güvenli ortamlarda sürdürmelerini sağlamak, okul çevresinde bulunan umuma açık yerleri denetlemek, aranan şahısları yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak 08.02.2019 tarihinde 11:00-15:00 ile 19:00-21:00 saatleri arasında okul çevrelerinde uygulama yapıldı. Ayrıca 07:00-09:00, 12:30-13:30 ile 15:00-18:00 saatleri arasında da okul servis araçları ve personeli denetlendi.

      ·  Uygulamaya Emniyet ve Jandarma olmak üzere toplam 48 bin 673 personel katıldı.

 Yapılan uygulama neticesinde;

·  31 bin 600 okul servis aracı kontrol edildi, 208 adet ‘Okul Servis Araçları Yönetmeliğine Uymamak’, 84 adet ‘Emniyet kemeri takmamak’, 55 adet ‘Fazla Yolcu Taşımak’ ihlalleri başta olmak üzere toplamda 1.733 araç ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı, eksikliği tespit edilen 243 servis aracı trafikten men edildi.

 Ayrıca okul çevreleri ile öğrenci yurtlarına yakın alanda bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. umuma açık alanda yapılan denetimlerde;

·​​​  26 bin 630 umuma açık yer kontrol edildi, kontrol edilen umuma açık yerlerden 198’i hakkında idari işlem yapıldı.

     ·  15 bin 845 okul çevresi ile okul çevrelerinde bulunan 362 bin 202 şahıs kontrol edildi.

     ·   2’si FETÖ/PDY, 24’ü uyuşturucu suçları, 31’i hırsızlık, 12’si cinsel suçlar, 63’ü yaralama, 18’i dolandırıcılık, 25’i tehdit, 2 bin 261’i yoklama kaçağı-bakaya, 5’i kayıp çocuk, 10’u hakaret ve 224’ü diğer suçlardan olmak üzere toplam 2 bin 675 aranan şahıs yakalandı.

   ·  10 adet ruhsatsız tabanca,  17 adet av tüfeği, 126 adet mermi/fişek, 6 adet kesici/delici alet ve 8 adet kurusıkı tabanca elde edildi.

   ·  61 gram eroin, 385 gr gram esrar, 81 gram sentetik uyuşturucu ve 15 adet uyuşturucu hap ile 2 bin 752 paket kaçak sigara  ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı birimleri tarafından 81 ilde aynı anda büyük bir uyum ve koordine içerisinde hassasiyetle gerçekleştirilen “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetimi Uygulaması 2019/2” başarıyla tamamlandı.

Türk Polis Teşkilatı olarak başta terör nitelikli oluşumlar olmak üzere çocuk ve gençlerimizi narkotik ve asayiş suçlarından uzak tutulması ve korunmasına, aranan şahısların yakalanmasına ve eğitim-öğretimin güvenli bir ortamda sürdürülmesine yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Polis Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar