15 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SİBER ŞANTAJ 10 BİN KİŞİYİ HEDEF ALDI

SİBER ŞANTAJ 10 BİN KİŞİYİ HEDEF ALDI
  • 18 Temmuz 2019 Perşembe
  • 1783 kez okundu

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber siber güvenlik sorunları gittikçe önem kazanıyor. “Sextortion” olarak bilinen şantaj yöntemi ülkemizde son bir yılda on binlerce kişiyi hedef aldı. Siber şantaj tuzağı, kişinin hem mahremiyet ihlalini hem de sonsuza kadar internette kalabilecek şantaj görüntülerini ortaya çıkarıyor. Son günlerde siber şantaj olaylarının sayısında yaşanan artış siber savunma sistemlerini de gündeme getiriyor.

ŞANTAJ BEDELİ “2 - 50 BİN EURO ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Dünya çapında yayılan siber şantaj dalgasının ardında kimi zaman uluslararası çalışan şebekeler kimi zaman da ergenlik çağındaki çocuklar çıkabiliyor. Konunun hassas yapısı nedeniyle çoğu insan adli makamlara başvurmaktan kaçınıyor. Bu anlamda uluslararası örgütlerin insafına kalıyorlar örgütler Fildişi sahili veya Nijerya gibi ülkelere para göndermelerini talep ediyor. Talep edilen ücret ise 2 bin euro ile 50 bin euro arasında olabiliyor. 

Verilen danışmanlık hizmetinde mağdur olan kişinin hasarının azaltılabildiğine dikkat çeken  Sparta Bilişim Kurucusu Alper Başaran, “Kimseyi tamamen kurtarmamız mümkün olmuyor.  Bir kez ödeme yapıldıktan sonra şantajcılar kurbanı ödeme yaptı olarak belirliyor ve ilerleyen zamanlarda tekrar para talep ediyorlar. Dijital görüntüleri tamamen yok edip etmediklerini bilmenin bir yolu olmadığı için de ilk ödeme yapılırken verilen taahhütlerin hiçbirinin aslında önemi yok. Dünyanın ilk senaryo tabanlı sertifikalı etik hacking eğitimi, Hack2Escape kapsamında siber şantaj tekniklerini ve uluslararası hacker şebekelerinin izlerinin nasıl takip edilebileceğini ve sunucularının nasıl ele geçirilebileceğini de öğreteceğiz.” ifadelerini kullandı. 

KURBANLARDA GÜVEN DUYGUSU YARATILIYOR

Başaran, “İnternet ortamında tanışan kişilerin bir süre sonra yazışmaları mahrem bir hal alıyor. Birkaç masum fotoğrafın ardından daha özel fotoğraflar paylaşılıyor. Kurban karşısındakine tam anlamıyla güvenmeye başladığında ise görüşmeler daha açık bir hal alıyor ve nihayet kapan kapanıyor. Facebook, Twitter, Whatsapp gibi mesajlaşma platformlarından kişinin ilgisini çeken şantajcılar daha sonra Skype benzeri bir platform üzerinden görüntülü görüşmek istiyorlar. Tuzağa düşen kişi şantaj için kullanılabilecek bir görüntü verdiğinde bu kayıt altına alınıyor ve görüşme sonlandırılıyor. Hemen ardından da para talebi geliyor. Görüşmeler başladığı andan itibaren kişi hakkında sosyal medya üzerinden ciddi araştırma yürüten suçlular bu sayede kişinin iş arkadaşlarını ve ailesini tespit ediyor. Böylece kişi parayı ödemek veya bütün çevresine rezil olmak korkusuyla karşı karşıya kalıyor.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Polis Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar