15 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Trafik Değerlendirme Toplantısı” Vali Çakacak’ın Başkanlığında Yapıldı

“Trafik Değerlendirme Toplantısı” Vali Çakacak’ın Başkanlığında Yapıldı
  • 18 Temmuz 2019 Perşembe
  • 1900 kez okundu

Eskişehir genelinin ilk 6 ayını kapsayan “Trafik Değerlendirme Toplantısı” Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında yapıldı.

Valilik Makam Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İl Jandarma Komutanı J.Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Emniyet Md. Yrd. Hakan Yaşar, İl Emniyet Trafik Dent. Şb. Md. V. Zafer Aydın,  İl Jandarma Trafik Şb. Md. Ast. Kd. Bşçvş. Kadir Çimen, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Trafik Şb. Md. V. Ali Bircan Süzen, Ticaret Odası Başkanlığı Meclis Bşk. Yrd. Atilla Sabahçı, Ticaret Odası Başkanlığı Meclis Üyesi Tevfik Ceylan Atılgan, Karayolları 46. Şube Şefliği Kadir Özbek, Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Sekreter Özcan Erdemir, Minibüsçüler Od. Başkanı İlhan Ay ve Servis İşletmecileri Bşk. V. Cem Ünal katıldı.

Trafikte kurallara uymanın bir insanlık görevi olduğunu dile getiren Vali Çakacak, İçişleri Bakanlığınca, trafikte farkındalığı ve algılanma duygusunu artırmaya yönelik yapılan kampanyaların vatandaşlar üzerindeki etkisinden bahsetti.

2019 yılının ilk 6 ayını kapsayan değerlendirme toplantısının açılışında konuşan Vali Çakacak, “İçişleri Bakanlığımızca, trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının %50 oranında azalmasına yönelik ‘Karayolları Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı’ çerçevesinde trafik kazalarının en aza indirilmesi için, kısa vadede yapılacaklarla ilgili bir sistem yaklaşımı geliştirilerek ‘Trafik Kazalarını Önleme Eylem Planı’ hayata geçirilmiştir.” dedi.

Vali Çakacak, oluşturulan eylem planı çerçevesinde; emniyet kemeri kullanımının gerekliliği, cep telefonunun insan üzerindeki olumsuz etkileri, aşırı hız ve normal seyir hızının insan yaşamı üzerinde değiştirilemez etkisi, yakın takip ve hatalı şerit değiştirmeden kaynaklanan kazalar gibi konularda sürücülerin bilgilendirildiğini ve gerekli cezai işlemelerin uygulandığını söyledi.   

Vali Çakacak, bu kapsamda, Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde yapılan bir düzenlemeyle, araç sürücülerinin bir görevli veya trafik işareti bulunmayan yerlerde, kavşak giriş çıkışlarında, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak ve buradan geçmek üzere olan yaya varsa onlara ilk geçiş hakkını vermek zorunda olduğunu belirtti. Vali Çakacak, “Bu kurala aykırı davranış içerisinde bulunan sürücülere 488 TL. para cezası uygulanmaktadır.” diye konuştu.

Trafik güvenliğinin sağlanmasında motivasyonu arttırmaya yönelik üstün gayreti görülen trafik personelinin tespit edilerek ödüllendirileceğini açıklayan Vali Çakacak, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik trafik eylem planlarının, trafik düzenleme ve denetleme ile bilgilendirme faaliyetlerinin hassasiyetle yürütülmesini, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

Gündem konuları hakkında görüşlerin alınmasının ardından toplantı sona erdi. Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Polis Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar