22 Ocak 2021 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KADES Sayesinde Ölümden Dönen Kadından Uygulamayı İndirin Tavsiyesi

KADES Sayesinde Ölümden Dönen Kadından Uygulamayı İndirin Tavsiyesi
  • 26 Kasım 2020 Perşembe
  • 6716 kez okundu

Manisa'da geçen yıl ekim ayında ayrıldığı eşinin bıçaklı saldırı girişiminden KADES uygulaması üzerinden yaptığı ihbar sayesinde kurtulan R.D, kendisi gibi tehdit alan kadınlara, telefonlarına bu uygulamayı mutlaka indirmelerini önerdi.

Kadına yönelik şiddet ihbarlarına hızlı müdahaleyi sağlayan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) sayesinde eski eşi tarafından bıçaklanmaktan kurtulan Manisalı R.D, uygulamanın hayat kurtardığını, şiddet gören tüm kadınların bu uygulamayı telefonlarına indirmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığımızın koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğünce şiddet mağduru kadınların acil durumlarda kullanması amacıyla geliştirilen KADES sayesinde hayatta kalan 38 yaşındaki R.D, AA muhabirine yaptığı açıklamada, madde bağımlısı olduğunu iddia ettiği eşinden, şiddet gördüğü için boşandığını belirterek, eşinin peşini bırakmadığını, kendisini sürekli tehdit ettiğini öne sürdü.

Şehzadeler ilçesinde yaşayan R.D, eski eşinin, kapısına geldiğinde veya takip edildiğinde telefonla karakolu aradığını, polis memurlarının tavsiyesiyle KADES uygulamasını telefonuna indirdiğini ifade ederek, uygulamayı iki kez kullandığını, ikincisinde ölümden döndüğünü anlattı.

Geçen yıl ekim ayında arkadaşıyla işe gitmek üzere evden çıktığını anlatan R.D, köşede bekleyen eski eşinin bıçak çekip arkadaşını uzaklaştırdığını iddia ederek, olayı şöyle anlattı:

"Benimle yalnız kaldı, bıçağı göğsüme dayayıp beni bir yerlere götürmeye başladı. Uzun bir yol katettik. Beni Spil Dağı tarafına götürmeye çalıştığını fark ettim. Uygulamayı kullandım. Sabit durmak için direndim, bu sırada beni dövdü ama az bir yara aldım. Butona bastım ve 3 dakika içinde ekipler olay yerine geldi. O an telefonla arayıp ihbarda bulunma şansım yoktu. O durumda telefonla görüşüyor olsaydım, şu an yaşıyor olmazdım çünkü eski eşim o gün madde de kullanmıştı. O gün hayatım boyunca hiç korkmadığım kadar korktum. Eğer o gün KADES uygulamasına basmasaydım ölebilirdim."

R.D, olayın ardından eski eşinin tutuklandığını ancak davanın devam etmesi nedeniyle endişesinin sürdüğünü, uygulamayı telefonunda tuttuğunu aktardı.

KADES uygulamasından yapılan ihbarlara, konum bilgisi alınarak hızla müdahale edildiğini aktaran R.D, "Benim durumumda olan, şiddet gören, tehdit alan tüm kadınlar bu uygulamayı telefonlarına indirmeli. Hayatı korkusuzca 3 dakikaya sığdırmak çok güzel. Telefonla bazen ihbarda bulunamazsınız, 10 dakika boyunca derdinizi anlatıp adresinizi verinceye kadar KADES ile tek bir tuşla, tek bir hamle ile ömrünüzü uzatabilir, benim gibi ölümden kurtulabilirsiniz." diye konuştu.

KADES kapsamında, Manisa'da bu yılın 11 ayında 593 kadının ihbarına hızla yanıt verildiği belirtildi.

icisleri.gov.tr

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Polis Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.