20 Nisan 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Havacılık “yer”de başlıyor

Havaş Genel Müdür Yardımcısı Onur Kumtepe’nin konuşmacı olarak yer aldığı “Havacılıkta Yer Hizmetleri” konferansı, 15 Nisan Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Mustafa Öç Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa; Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama, Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Savaş Selahattin Ateş ve Doç. Dr. Ayşe Küçük Yılmaz katılım gösterdi.

Onur Kumtepe, havacılık sektöründe yer hizmetlerinin önemini belirterek başladığı konuşmasında öğrencilere şu bilgileri aktardı: “Havaş, 84 yıldır her gün daha fazla büyüyen ve dünyanın birçok noktasına açılan bir yer hizmetleri şirketi. Bu köklü şirket yer hizmetleri alanında Türkiye’de yıllardan bu yana havacılık sektöründe profesyonel hizmet vererek uçakların güvenli bir şekilde ulaşımını sağlıyor. Aslına bakılırsa kule, pilot, pilotaj işletmecisi olmak varken yer hizmetlerini fark etmek zor. Yer hizmetlerini sorun çıktığında fark edersiniz. Kritik bir iştir. Eğer siz sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı sağladıysanız biz işimizi yapmışız demektir. Dolayısıyla biz görünmeyen kahraman olarak kalmakta ısrarcıyız.”

“Güvenlik yerde başlar”

“Bizim Havaş olarak 3 temel prensibimiz var; profesyonellik, inovasyon ve en önemlisi güvenlik çünkü havacılık sektörü tehlikeli bir sektör.” ifadelerini kullanan Kumtepe: “Her ne kadar ulaşım hızlı sağlansa da bu hıza ayak uydurabilecek bir ekibin olması gerekiyor. Bu yüzden pilot, kule ve yer hizmetleri büyük bir koordinasyon içinde olması gereken alanlar. Bu üç alanın önceliği de güvenlik. Yolcuların güvenli bir şekilde uçuş yapabilmesi yer hizmetlerinin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesinden geçer. Biz de şirket olarak bunu esas alıp ‘güvenlik yerde başlar’ mottosunu en iyi şekilde uygulamaya çalışıyoruz. Bir uçağın sorunsuz bir şekilde yere inmesi ve yolcuların rahat bir şekilde uçuşlarını tamamlaması yer hizmetlerinin ne kadar iyi yapıldığına bağlıdır.” diyerek yolcuların yanı sıra personel güvenliğinin de şirketleri adına çok önemli bir unsur olduğunu belirtti.

“Sektörün içinde olmak sizi bir adım öne geçirecektir”

Onur Kumtepe, “Havacılık sektöründe dünya son 10 yılda %5 - %5,5 büyüme sağlarken, Türk havacılığı %11 gibi büyük bir oranda gelişme gösterdi. Şu anda Türkiye’de aktif olarak 13 havayolu ve 53 havalimanı bulunuyor. Bu sayı her geçen gün artarken üçüncü havalimanı ile Türkiye, dünyanın en büyük ikinci havalimanına sahip ülke olacak. Yani ülkemizde havacılık sektörü her geçen gün büyüyen ve gelişen bir sektör. Bu büyüme, şüphesiz yeni iş alanları ve istihdam gerekliliği doğuracaktır. Sizi de havacılık öğrencileri olarak ilerleyen zamanlarda bir adım öne geçirecektir.” diyerek tüm sektörlerde ve özellikle havacılık sektöründe dil çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Konuşmasının son bölümün yabancı dil bilgisinin de önemine vurgu yapan Kumtepe, “Havacılık dilinin İngilizce olması sizlerin bu konuda yetkin olmanız gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden sizlere tavsiyem yabancı dilinizi bir dil ile sınırlandırmak değil, İngilizce’ye tamamen hakim olduktan sonra yaygın konuşulan diğer dillere de yönelmelisiniz. Siz değerli Anadolu Üniversitesi mezunlarını bu alanda yer alacağını bilmek beni Türkiye’de havacılık adına umutlandırıyor.” dedi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar