18 Aralık 2017 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"İsveç’te Yükseköğrenim" Salon 2009’da konuşuldu

"İsveç’te Yükseköğrenim" Salon 2009’da konuşuldu
  • 17 Mayıs 2017 Çarşamba
  • 2684 kez okundu

İsveç Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen “İsveç’te Yükseköğrenim” semineri Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salon 2009’da 16 Mayıs Salı günü gerçekleştirildi. İsveç Başkonsolosluğu Ticari Koordinatörü Şevin Yalçın’ın konuşmacı olduğu seminerde İsveç’teki yaşam koşulları, master programları gibi konular ele alındı.

İnteraktif bir şekilde soru cevaplarla ilerleyen seminerde Şevin Yalçın, seminerin temel amacının İsveç üniversitelerini tanıtmak olduğunu bununla beraber İsveç’teki şirketlerin Türkiye’de biraz daha iş yapması ve turizmi güçlendirmek olduğunu belirtti. Günlük hayatta kullanılan pek çok teknolojik aletin veya akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda kullanılan uygulamaların İsveç menşeili olduğunu ifade eden Yalçın, 10 Milyon nüfusu olan bir ülkenin dünyada teknoloji ve inovasyona yön veriyor olmasına da dikkat çekti. Bunun sebebini eğitim kalitesi ile açıklayan Yalçın: “İsveç Dünya’da eğitim kalitesinde ilk 5’te olan bir ülke. İsveç’te devlet her bir vatandaşına en yüksek kalitede eğitim vermek zorunda.” ifadelerini kullandı.

 İsveç’te eğitim görmenin Türkiye’de iş bulma konusunda avantaj sağlayabileceğine yönelik olarak Yalçın, İsveç’ten Türkiye’ye gelip operasyonlarını yöneten 140 şirket olduğunu ve İsveç’te okuyup Türkiye’ye dönen öğrencilerin bu şirketlerde işe girmek konusunda öne çıktıklarını belirtti. Yükseköğrenimini İsveç’te yapmak isteyenler için İsveç’teki eğitim olanaklarını ise Şevin Yalçın şu sözlerle açıkladı: “İsveç’te hepsi devlet üniversitesi olmak üzere 35 tane üniversite var. 2011 yılına kadar ücretsiz olan bu üniversitelerin bugünkü fiyatları 9 bin ile 15 binEuro arasında değişiyor. Sosyal bilimlerin, mühendislik ve tasarım bölümlerine göre daha uygun fiyatları var. Hükümetin sahip olduğu ve İsveç’teki üniversitelerin master programlarını destekleyen bir ajans var devlete bağlı, Study in Sweden. Bu ajansın internet adresinden üniversitelere ve bölümlere dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Eylül 2018’de başlayacak programın başvuruları Ekim’de açılacak. Ocak 2018’e kadar başvuru süreci var. Yani dördüncü sınıf öğrenciler ekimde başvurduğunda yaklaşık bir buçuk sene beklemeleri gerekiyor ama üçüncü sınıfsanız hemen dördüncü sınıfın başında başvuru yapmalısınız.”Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri