23 Mayıs 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK ATAMASI 2017

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK ATAMASI 2017
  • 7 Eylül 2017 Perşembe
  • 22872 kez okundu

676 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. Buna göre, devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilen ismi Cumhurbaşkanı atayacak. Değişen kanuna göre rektörler, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanıyordu. Vakıf üniversitelerinde rektörler adaylarının seçimi ve rektörün atanması ilgili mütevelli heyet tarafından yapılırken, KHK ile üniversitenin mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

676 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. Buna göre, devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilen ismi Cumhurbaşkanı atayacak. Değişen kanuna göre rektörler, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanıyordu. Vakıf üniversitelerinde rektörler adaylarının seçimi ve rektörün atanması ilgili mütevelli heyet tarafından yapılırken, KHK ile üniversitenin mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Şuan Anadolu Üniversitesi Rektörü olan Prof.Dr. Naci Gündoğa'nın Aralık 2017 tarihinde 4 yıllık görev süresi sona ermektedir. Malum bu yıl kanun hükmünde kararnameyle eskiden formalite olarak yapılan Rektörlük seçimleri kaldırıldı. Basit olarak ifade etmek gerekirse artık adaylar adaylıklarını bildirecek YÖK bunları Sayın Cumhurbaşkanına sunacak ve Sayın Cumhurbaşkanı uygun gördüğü öğretim üyesini rektör olarak atayacak. Tabi ki her üniversitenin Rektörlük makamı önemli sayılacak bir görev, malum Anadolu Üniversitesinin gerek 1.5 Milyonluk öğrenci sayısı gerekse yıllık gelirinin milyar TL lere ulaşması bu makamın hassasiyetini daha da artırıyor. YÖK ten aldığımız bilgiler doğrultusunda Ekim ayında Anadolu Üniversitesinden rektörlük başvurularının alınacağı Kasım ayında bunun Sayın Cumhurbaşkanına sunulacağı ve Aralık ayında rektör atamasının sonuçlandırılacağı yönündedir. Anadolu Üniversitesine yakın arkadaşlarımızın aldığı bilgiler doğrultusunda 20 ye yakın Profesörün adaylık başvurusu yapacağı yönünde. 4 yılını başarılı bir şekilde geçiren mevcut rektör Prof.Dr. Naci Gündoğa'nında tekrar adaylık başvurusu yapacağı kulağımıza gelen bilgiler dahilinde. Kulağımıza gelen diğer adaylar şu şekilde: Prof.Dr. Hasan Mandal Prof.Dr.Mustafa Kemal Biçerli, Prof.Dr.Recai Dönmez, Prof.Dr.Süleyman KAYTAKOĞLU,Prof.Dr.Muhsin Macit, Prof.Dr. Nuvit Oktay,Prof.Dr.Cengiz Hakan Aydın, Prof.Dr. Halil İbrahim Gürcan özellikle Prof.Dr. Hasan Mandal ın aday olması durumunda gerek mevcut görevinden dolayı gerekse külliyeyle olan yakın ilişkisinden dolayı diğer adayların şanslarının olmadığı yönünde. Ekim ayına 1 aylık kısa bir süre kaldı tabi ki bu süreçte yerel siyasetin, iktidar partisi milletvekilleri Sayın Karacan ile Sayın Avcı nın öneri ve görüşlerinin büyük önemi bulunmaktadır. Süreci ajans26 olarak yakından takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


Ajans26Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar