25 Mayıs 2018 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ’de Sepsis 2017-2018 Eğitim Paketi Sunumu Gerçekleştirildi

ESOGÜ’de Sepsis 2017-2018 Eğitim Paketi Sunumu Gerçekleştirildi
  • 14 Eylül 2017 Perşembe
  • 3309 kez okundu

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın 13 Eylül Dünya Sepsis Günü dolayısıyla düzenlediği Sepsis’in tanımlama, farkındalık, acil ve ileri tedavi şekillerinin anlatıldığı eğitim toplantısı Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Sepsis Derneğinin organize ettiği farkındalığı artırmak ve hastalığın önemine dikkat çekmek amacıyla tüm dünyada ve ülkemizdeki hastanelerde eşzamanlı olarak yapılan toplantıda açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş yaptı. Sepsis’in yoğun bakım ünitelerinde kendilerinin de çok sık karşılaştıkları bir hastalık olduğunu belirten Arslantaş “Bugün dünyadaki hastanelerde ve ülkemizin dört bir yanında 100 farklı hastanede şu anda Sepsis eğitim toplantıları yapılıyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyadaki hastanelere gönderilen ortak eğitim paketinin sunumunu “Sepsis Tanımlama ve Farkındalık” konularıyla Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Birgül Büyükkıdan Yelken, “Sepsis Acil ve İleri Tedavi Şekilleri” konusuyla da Doç. Dr. Nalan Demir yaptı. Prof. Dr. Birgül Büyükkıdan Yelken yaptığı sunumunda Sepsis’in, vücuttaki herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun aşırı derecede ve hayatı tehdit eden reaksiyonundan kaynaklanan, doku hasarına, organ yetmezliğine ve ölümüne yol açabilecek bir komplikasyon olduğunu vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütünün Sepsis hastalığı ile ilgili yaptığı istatistiki çalışmalardan bahseden Yelken, tüm dünyada en az bilinen bu hastalığın dünyada ve ülkemizde farkındalık oranının çok düşük olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Birgül Büyükkıdan Yelken, 2015 yılından beri hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de Sağlık Bakanlığı’nın doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok ciddi eğitim programları yaptığını gelecek senelerde farkındalığın en üst düzeye çıkarılması amacıyla halka da eğitimlerin yapılmasının planlandığını söyledi. Her yıl maliyetlerin çok yükseldiğini Hastanelerdeki tüm ölümlerin %34,6 sının Sepsis hastalığından kaynaklandığına vurgu yapan Yelken, Sepsis’e bağlı ölümlerin sayısını olabildiğince düşürmek için bir an önce tedaviye hemen başlanması gerektiği ve bu durumda saatlerin bile son derece önemli olduğu vurgusunu yaptı. Sepsis eğitim toplantısı Doç. Dr. Nalan Demir’in Sepsis’in acil ve ileri tedavi şekillerini anlattığı sunumuyla sona erdi.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar