15 Aralık 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ÇOCUKLAR OKULDA UNUTULURUM KORKUSU YAŞIYOR

ÇOCUKLAR OKULDA UNUTULURUM KORKUSU YAŞIYOR
  • 13 Kasım 2017 Pazartesi
  • 2832 kez okundu

ÇOCUKLARIN İLKOKULA ALIŞMASI İÇİN NELER YAPILMALI
Psikiyatri ve Psikoterapi Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan ilkokul çağına giren çocuklarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, özellikle anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıfta çocukların okulda unutulma korkusuna kapıldığını ifade etti ve bu korkunun giderilmesi için ilk bir hafta ya da 10 gün çocuklarla sınıfta beklenmesi gerektiğini belirtti. Okulun ilk adımı olan anaokulu ve ilkokul 1’inci sınıfta çocukların yaşadığı korkuyu nasıl yeneceklerini anlatan Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, “İlkokul 1’inci sınıfa başlayan çocuklarda eğitim hayatına adaptasyon sağlanması için aileler neler yapmalı” sorusunu yanıtladı.

BİR HAFTA 10 GÜN SÜREBİLİR
Dr. Gürkan şunları söyledi: “Bizim görüşümüz öğretmenlere ters düşebilir. Ancak görüşümüzde ısrar ediyoruz. Çocukların en büyük korkusu, gerek anasınıflarında, gerekse 1’inci sınıflarda olsun, ‘okulda unutulurum’ korkusudur. Bunun için çocuk okula başladığı zaman ilk bir hafta ya da on gün -eğer çocuk çok korkuyorsa-  çocuğun velisi okulun koridorunda ya da sınıfta oturarak beklemelidir. Ondan sonra okulun önünde bekleyerek destek olunmalı. Yani çocuk bilsin ki, kapının önünden beni alacaklar.” Ailelerin bu bekleyişte, sadece orada durmaları ve çocuğa karışmamaları gerektiğini belirten Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, “Bu çok önemli, yeni nesil arkadaşlar ‘Sen bırak git’ diyorlar, bu çocuk için büyük bir travma. Çünkü ilk defa evden ayrılacak, bir de unutulursa ne yapacak? Zaten bu korkuyu yenebilirse, çocuk kendi arkadaşları arasında uyum içersinde olacaktır. Bu kaygı durumu bir iki haftada geçer,  yeter ki çocukların korkularını anlayalım” dedi.

OKUMA YAZMA SORUNU
İlkokula yeni başlayan çocuklarda okuma -yazma konusunda sorun yaşandığında neler yapılması gerektiğini de anlatan Psikiyatri ve Psikoterapi Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan, “Öncelikle sorunun temeli araştırılıp, gerçekte zihinsel bir yetersizlik mi var yoksa isteksizlik mi var bu araştırılmalı” dedi.  Burada öğretmenlere büyük iş düştüğünü dile getiren Dr. Gürkan, “Eğer hiçbir sorun yoksa çocuğa anne, baba sabırla evde yardım etmeli. Çok problem yaşanıyorsa, Rehberlik öğretmenleri var, onlardan yardım alabilirler” şeklinde konuştu.

HER ÇOCUK TEK VE ÖZEL
Psikiyatri ve Psikoterapi Uzm.  Dr. Tayyar Yüksel Gürkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne babalara en büyük tavsiyemiz şu; her birey dünyada tek ve özel. Onun için anne babalar çocuklarını başkaları ile kıyaslamasın. ‘Bak Ayşe hanımın kızı ne kadar başarılı? Mehmet beyin oğlu süper.’ Buna gerek yok çünkü herkesin kendine göre bir dünyası var. Öğretmenlere düşen görev de şu; sınıfta çocuğu, arkadaşları arasında yapamadığı bir şey olursa azarlamamalı ve aşağılamamalı. Bu durum onlarda eksiklik yaratır. ‘İlkokul öğretmenlerine başbakanlık müsteşarının maaşı neyse onu verin’ derim her zaman. Çünkü işleri gerçekten çok zor ve bir insanın temeli ilkokulda atılıyor. Eğitimin temeli de ilkokul. Hele ilkokul 1’inci sınıf kadar önemli bir şey yok. Öğretmen yeri geliyor anne babanın önüne geçiyor.”Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar