27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Okuma Yazma Seferberliği Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Okuma Yazma Seferberliği Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı
  • 21 Şubat 2018 Çarşamba
  • 3414 kez okundu

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında, ilimizde oluşturulan Okuma Yazma Seferberliği Yürütme Kurulu toplantısı, Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Seferberliğin amacının okuma yazma öğretmek ve okuma yazma bilmeyen sayısını en aza indirmek olduğunu bildiren Vali Çakacak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde, 2008 yılında başlayan “Ana-Kız Okuldayız” kampanyasının 2012 yılında sona erdiğini ve bu süre içerisinde ilimizde 3 bin 860 kişinin okuma yazma katılım belgesi aldığını ifade etti.

TÜİK verilerine göre, 55-65 yaş arası okuma yazma bilmeyenlerin ilimizde toplam 2 bin 980 kişi olduğunu bildiren Vali Çakacak, “Bu güne kadar okuma yazma kursunu tamamlayarak belge alan kişi sayısı 11 bin 056 kişi olarak belirlenmiştir. Bundan sonra yapılacak çalışmalarla okuma yazma bilmeyenlere ulaşarak bunların tamamına yönelik düzenleyeceğimiz kurslar ile okuma yazma öğreterek, bu sorunu halletmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde tekrardan okuryazarlık seferberliğinin başlatıldığını hatırlatan Vali Çakacak,  “Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan II. Kademe Yetişkin Okuma Yazma Kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır.” diye konuştu.

Okuma yazma bilmeyen vatandaşlara 120 saatlik 1. Kademe Kurs programı uygulanacağını açıklayan İl Müdürü Özen de toplantıda verdiği bilgilerde, “120 saatlik I. Kademe kursu bitiren vatandaşlarımız, 180 saatlik II. Kademe kursunu tamamlayarak ilkokul diplomasına eş değer II. Kademe Kurs Bitirme belgesi alır. I. kademe sınavından başarılı olan ve okuma yazma bilen vatandaşlar Halk Eğitim Merkezlerince oluşturulan Sınav Komisyonu tarafından II. Kademe sınava tabi tutulurlar. Kazananlar II. Kademe Kurs Bitirme Belgesi alırlar. Başarılı olamayanlar II. Kademe kursuna katılırlar.” dedi.

İl Seferberlik Yürütme Kurulunda alınan kararlar doğrultusunda çalışmaların koordineli bir şekilde yürütüleceğini belirten Müdür Özen, okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin belirlenmesi, kursa kaydedilmesi ve devamlılıklarının sağlanması için çeşitli çalışmalar yapılacağını sözlerinin sonuna ekledi.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma; Vali Yardımcısı Ali Muhiddin Varol, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, İl Müftüsü Bekir Gerek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Oğuzhan Özen, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Bülent Özyazıcı, İhlas Haber Ajansı Temsilcisi Kadir Arslan ve diğer kurul üyeleri katıldı.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar