23 Mart 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türkiye Eğitime 6,2´nin üzerinde pay ayırıyor

Bakan Yılmaz: OECD ülkeleri eğitime yüzde 5,2 pay ayırırken; Türkiye 6,2´nin üzerinde pay ayırıyor
 

Başbakan Binali Yıldırım, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Çırağan Sarayı´nda düzenlenen Uluslararası Denizcilik Zirvesi´nin açılışına katıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Uluslararası Denizcilik Zirvesi´nde yaptığı konuşmada, zirvenin düzenlemesinde emeğe geçenlere teşekkür ettiğini ve toplantının önemli olduğunu belirtti. Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım´ın Dünya Denizcilik Üniversitesi´nin yönetim kurulu üyesi olduğunu ifade ederek, "Eğitimsiz hiçbir şey olmaz. Eğitimi ihmal ederseniz, herşeyi ihmal etmiş olursunuz. Eğitime hak ettiği değeri verirseniz, eğitim diğer alanları da sürükler. Ülkemizde 100´ü aşkın denizcilik eğitim kurumu var. Biz de denizciliğin önemini biliyoruz." diye konuştu. 

Denizcilik alanına yoğunlaşmış üniversitelerin de olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu: "Aynı gökyüzünün altına aynı denizleri kullanıyoruz. Daha güvenli, daha temiz denizlerin üzerinde hizmet etmeliyiz ve evlatlarımıza aldığımız dünyadan daha iyi bir dünyayı vermemiz gerekir. Türkiye olarak eğitimin öneminin farkındayız, Başbakanımızın yol göstericiliğinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde. 1980´lerde eğitime milli gelirden ayrılan pay yüzde 1,2´ydi. Türkiye´nin nereden nereye geldiğini anlamak için bu kilometre taşlarını veriyorum. Doksanlı yıllarda eğitimi ayrılan pay 2,2´ydi, 2002´de 2,9´du, bugün 6,2´nin üzerinde. OECD ülkelerinin eğitime ayırdıkları pay yüzde 5,2 ama Türkiye 6,2´nin de üzerinde eğitime pay ayırıyor. Türkiye´nin bugünü dünden çok daha iyi. OECD´nin bir çalışması yayınlandı, 2007´den 2017´ye kadar son on yıllık süre içerisinde OECD ülkeleri arasında milli gelirini en çok arttıran ülke Türkiye. Kendisinden sonra gelen ülkelerle açık ara ileride."

Yılmaz, eğitime verdikleri katkılardan dolayı Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a teşekkür ettiğini belirtti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar