22 Şubat 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mühendislik Fakültesi, genç mühendisleri yeni hayatlarına uğurladı

Mühendislik Fakültesi, genç mühendisleri yeni hayatlarına uğurladı
  • 20 Haziran 2018 Çarşamba
  • 532 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 2017–2018 Eğitim-Öğretim Yılı mezunlarını 19 Haziran Salı günü Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlediği törenle uğurladı. Törene Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Gültekin, Prof. Dr. Mustafa Kemal Biçerli, Prof. Dr. Zafer Asım Kaplancıklı’nın yanı sıra öğretim elemanları, üniversite mensupları, mezunlar ve aileleri katılım gösterdi. Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları ile başladı.

“Bütün imkânlarımızla kurduğunuz hayallerin gerçekleşebilmesi için çalıştık”

Mezuniyet Töreninin açılışında konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan salonda bulunan velilere görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Çocuklarınızın daha güzel koşullarda yaşamaları ve müreffeh bir geleceğe sahip olmaları hayaliyle yıllardır çaba sarf etmektesiniz. Yaptığınız fedakârlıkların değerini ölçebilmek elbette mümkün değil. Bizler, Anadolu Üniversitesi’nin bütün çalışanları, bu fedakârlıklarınızın bize yüklediği sorumlulukla yıllardır, emanetlerinize sahip çıkmak için elimizden geleni yaptık. Yaşadığımız dünyanın gereklilikleri her neyse, gençlerimizi bu gereklilikler doğrultusunda donatmaya uğraştık ve artık onların sahip oldukları bilgi birikimi ve kazandıkları tecrübeyle, daha güzel bir dünya için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirebilecek durumda olduklarını düşünüyorum. Hatta Anadolu Üniversitesi farkı ile akranlarının çok daha ötesinde bir konumda olduklarına eminiz. Bu yüzden bundan sonra yapılabilecek en önemli şeyin, onlara güvenmek, sahip oldukları bilgi birikimlerini ve tecrübelerini hayata geçirebilmeleri için onları desteklemeye devam etmek olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Fedakârlıklarınızın boşa gitmediğini söyleyerek, sözlerime mezunlarımızla devam etmek istiyorum.”

“Emin olun taşıdığınız kurumsal kimlik birçok kapıyı sizlere açacaktır”

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Rektör Gündoğan, gelecekte yaşayacakları sorunları Anadolu Üniversitesi’nde geçirdikleri yıllar sayesinde daha kolay şekilde aşacaklarına dikkat çekti. Rektör Gündoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bundan sonra da şimdiye kadar olduğu gibi, birçok sorunla karşılaşacaksınız. Zaman zaman aşmakta zorlanacağınız bu sorunlar, sadece mesleki yaşantınızla ilgili olmayacak. Hepimizin geçtiği yollardan geçeceksiniz ve hepimizin çözmek için çaba sarf ettiğimiz sorunlarla yüzleşeceksiniz. Şundan kuşkum yok ki Anadolu Üniversitesinde geçirdiğiniz yıllar, aldığınız eğitim, katıldığınız ya da düzenlediğiniz kültürel ve sanatsal etkinlikler, kurduğunuz dostluklar ve çoğu zaman dört mevsimi ile hemhal olduğunuz kampüslerimizin size kattıkları sayesinde bizlerden çok daha kolay aşacaksınız, bu sorunları. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki bu aziz millet bizleri olduğu gibi, sizleri de çok büyük fedakârlıklarla okuttu. Artık ülkemiz ve kendiniz için sorumluluk alma zamanı geldi. Sizler sadece kendiniz ve aileleriniz için değil; ülkemiz ve insanlık için de başarılı olmak zorundasınız.”

“Anadolu Üniversitesi, altmış yıllık geçmişi ile kocaman bir aile”

Rektör Gündoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle mezuniyet zamanlarının sizlerde yarattığı buruk sevince ve sonrası ile ilgili yaşadığınız tedirginliğe yabancı olmadığımızı bilmenizi isterim. Yaşadığınız buruk sevinci ve mezuniyet sonrası ile ilgili tedirginliğinizi biraz da olsa azaltır diye düşünerek Anadolu Üniversitesi ile bağınızın kopmadığını, aslında daha da güçlenerek artacağını söylemeliyim. Emin olun taşıdığınız kurumsal kimlik, tabi ki biraz da sizin gayretinizle birçok kapıyı sizlere açacaktır. Ayrıca, Üniversitenizin kapıları da sizlere her zaman açıktır. Burada edindiğiniz dostluklar sizleri hiçbir zaman bir başına bırakmayacaktır. Anadolu Üniversitesi, altmış yıllık geçmişi ile kocaman bir aile olarak her zaman sizlerin arkasında olacaktır. Bu duygularla başarılarınızın devamını diler ve sizleri, mezuniyetiniz dolayısıyla can-ı gönülden kutlarım. Sizleri çok ama çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

“Genç mühendisler bundan sonra hayatınızı sadece aklın vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın”

Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu konuşmasında genç mühendislerin mezuniyet sevincini paylaştığının altını çizdi ve sözlerine şunları ekledi: “Mezunlarımızı çalışma hayatına uğurlamak için burada bulunuyoruz. Öncelikle bu anlamlı günde bizlere katıldığınız ve sevincimize ortak olduğunuz için şahsım ve fakültemiz adına herkese teşekkür ederim. Değerli genç mühendisler yıllardır devam ettirdiğiniz teknik hayatınızı zorlu bir bölümünü daha başarıyla tamamladınız. Arkanıza dönüp baktığınızda hepiniz bu süreçte sıkı bir eğitimden geçtiğini göreceksiniz. Bugün hepiniz kendiniz ve ailenizin yanı sıra ülkemize ve dünyaya karşı sorumlulukları olan mühendislersiniz. İnanıyoruz ki yapacağınız işlerde sizlere verdiğimiz çağdaş üst düzey eğitim ile kısa zamanda kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılara imza atacak ve bizleri onurlandıracaksınız.” 

Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Değerli veliler dünyaya geldikleri andan itibaren üzerlerine titrediğiniz evlatlarınız iş hayatına hazır hale geldi. Artık onlarla gurur duyabilirsiniz. Biliyoruz onların yaptıklarını gururla izleyeceksiniz. Bugün Mühendislik Fakültesi olarak bu mutluluğu yaşarken en büyük destekçilerimiz siz değerli velilersiniz. Evlatlarınızın sizlerden aldığı güç ile azim ile kararlılık ile çalışarak bu noktaya geldiler. Bunun için herkesin huzurunda tüm genç mühendislerimiz adına hepinize tek tek teşekkür ederim. Sevgili öğretim elemanları bu tablonun en önemli mimarları sizlersiniz. Üniversitemize geldiklerinden itibaren bir cevher gibi işlediğiniz öğrencilerimiz iş yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında çeşitli başarılara imza atacak. Onlara sadece mesleklerinde yetkin hale gelmelerinde gerekli bilgileri öğretmekle kalmadınız aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını yerine getirmeyi bir üniversite öğrencisi olarak topluma karşı görev ve sorumluluklarını öğrettiniz. Emekleriniz için genç mühendislerimiz ve aileleri adına hepinize şükranlarımı sunuyorum. Genç mühendisler bundan sonra hayatınızı sadece aklın vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Unutmayın dürüst çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Ayrıca unutmayınız sizler sadece kendiniz ve aileniz için değil ülkemiz ve insanlık içinde çok çalışmak ve başarılı olmak zorundasınız. Son olarak sizleri bugüne kadar her türlü fedakarlığı göstererek  yetiştiren ailenizi ülkenizi ve üniversitenizi unutmayacağınızı umuyor bundan sonra yaşantınızda hepinize başarılar diliyorum.”

“Türkiye'yi bilimsel ve sosyal yeniliklerin öncüsü haline getirmemiz gerekmekte”

Mezun olan öğrenciler adına konuşma yapan Mühendislik Fakültesi öğrencisi Tuğçe Ezgi Ayvaz ise mezuniyete dair görüşlerini şu şekilde belirtti: “Bugün alacağımız diploma, hiç kuşkusuz ailelerimizin, Hocalarımızın ve bizlerin emek ve özverisinin gurur verici buluşmasını temsil ediyor. Değerli Hocalarım, dört yıl boyunca bizleri ilmek ilmek işleyip soran, sorgulayan ve yenilikçi düşünen mühendisler olmamızda göstermiş olduğunuz emeklerden dolayı temsil etmiş olduğum Mühendislik Fakültesi öğrencileri adına teşekkürü bir borç bilirim. Sevgili ailelerimiz bu zorlu yolda en az sizlerde bizler kadar yoruldunuz. Bu başarının asıl kaynağı sizlersiniz. Eğitime verdiğiniz önem sayesinde bizler bu diplomayı alma başarısını gösterebildik. Genç kuşakların bilimsel eğitiminin vazgeçilmezliğinin farkında olan, bilinçli ve aydın ailelerin toplumumuzu daima ileri götüreceğini unutmayarak, gelecekte sizleri örnek alacağız. Hepinize kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Sevgili mezun arkadaşlarım, Her alanda standartların değiştiği bilgi çağını yaşayan dünyamızda ülkesel ve mesleki rekabet üstünlüklerini öne çıkararak Türkiye'yi bilimsel ve sosyal yeniliklerin öncüsü haline getirmemiz gerekmektedir. İnanıyorum ki, bizler erdem, yetenek, başarı ve çalışkanlıkla en iyi yerlere geleceğiz. En içten duygularımla, başarı yolumuzun açık olmasını diliyorum. Elveda 2 vize 1 final, elveda quizler, elveda ödevler. Konuşmamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri ile sonlandırmak isterim: Türk Mühendislerinin alnında Cumhuriyetin istikbalini aydınlatan ışık parıldar."

Konuşmalarının ardından Mühendislik Fakültesinde derece elde eden öğrenciler; İlknur Özüdoğru, Ali Sarıkütük ve Melike Yalçınkaya diplomalarını Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcılarının elinden aldı. Tören, mezunların kep atmalarının ardından son buldu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar