21 Mayıs 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektörler, en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde üniversitelere rektörlük atamalarında yeni düzenleme yapıldı. Üniversite rektörleri en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Subay terfileri ise yeni dönemde Milli Savunma Bakanı tarafından yapılacak. Üniversite rektör atamaları ve subay terfilerinde yeni değişikliklere gidildi. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde öne çıkan düzenlemelerden bazıları şöyle: Üniversitelere rektörlük atamalarında yeni düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme kapsamında, üniversite rektörleri en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

SUBAY TERFİLERİNE DÜZENLEME

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde asteğmen-albay rütbeleri arasındaki rütbe terfileri Milli Savunma Bakanı tarafından yapılacak. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarında astsubaylığa ve subaylığa terfiler, İçişleri Bakanı’nın onayıyla gerçekleşecek. Öte yandan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda proje hazırlanması veya yürütülmesi için proje süresince ve üç yıla kadar sözleşmeli yerli ve yabancı uzman çalıştırılabilecek.

TARİH VE PSİKOLOJİ BÖLÜMLERİNE KAYMAKAMLIK YOLU

Kaymakam adaylığı şartlarında değişikliğe gidildi. Kaymakam adaylarına öngörülen şartlar yanında uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekecek.

AB BAŞKANLIĞI KURULDU

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB), bilim insanlarının ve araştırmacıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmelerine imkanlar sağlayacak.AB Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Dışişleri Bakanlığı ile birleştirildi. Yerine dünkü kararnameyle Dışişleri Bakanlığı bünyesinde AB Başkanlığı kuruldu.

GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı da kuruldu. Söz konusu başkanlık, AB’nin eğitim ve gençlik programlarını Türkiye’de duyurmak, bu programlara katılım çalışmalarını yürütecek, koordine edecek ve Avrupa Komisyonu’na rapor halinde sunacak. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre Resmi Gazete, internet ortamında Cumhurbaşkanlığı’nca yayımlanacak. Gazete, gerek görüldüğü takdirde basılı olarak da yayımlanabilecek.

Forslu ilk genelge

Yeni döneme ilişkin ilk Cumhurbaşkanlığı genelgesi dün yayınlandı. Genelgeyle bazı kurum ve kuruluşların ilgili oldukları bakanlıklar belirlenirken; TMSF, Cumhurbaşkanlığı ile ilgilendirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan söz konusu listeye göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı ile ilgilendirilirken, diğer bakanlıklarla ilgilendirilen kurum ve kuruluşlar şöyle:

Adalet Bakanlığı: Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Türkiye Emlak Bankası A.Ş.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Nükleer Düzenleme Kurumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı

Ticaret Bakanlığı: Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası, Merkezi Finans ve İhale Birimi.

Yeni Şafak

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar