18 Kasım 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu ESOGÜ’de Başladı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER)’nin düzenlediği, 17-19 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek “10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

Sempozyum açılış programında konuşan Düzenleme Kurulu Başkanı ve ESOGÜ TÖMER Müdürü Prof. Dr. Ferruh Ağca, ‘Dünya Dili Türkçe’ tabirinin Türk dili konuşanlar ve Türk dili araştırmacıları için bir hayal, iddia ya da beklenti olmadığını çünkü Türk dilinin her bakımdan dünyanın en büyük dillerinden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ferruh Ağca 2018 yılının UNESCO tarafından ‘Atabetü’l Hakayık Yılı’ ilan edilmesinin ardından Düzenleme Kurulu olarak sempozyumu Atabetü’l Hakayık’ın basılışının 100. yıl dönümü adına düzenlemeyi planladıklarını ve bu çerçevede sempozyum bilimsel programına eserle ilgili oturumlar koyduklarını ifade etti. 3 gün boyunca 58 oturumda toplam 240 bildirinin sunulacağını belirten Prof. Dr. Ferruh Ağca, sempozyumun düzenlenmesine destek veren herkese teşekkür etti ve başarılı bir sempozyum geçirilmesini diledi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, geçen yıl toplanan UNESCO’nun 39. Genel Konferansı’nda Atabetü’l Hakayık’ın anma ve kutlama yıl dönümleri arasına dahil edilmesinin kabul edildiğini ve bu nedenle kendilerinin de çalışmalar yaparak sempozyumda bulunduklarını kaydetti. Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ESOGÜ’nün böyle bir duyarlılıkla bu sempozyumu düzenlemesinden dolayı memnun olduklarını dile getirerek teşekkür etti.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, kurum olarak yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgiler vererek konuşmasına başladı. Dünyanın dört bir yanındaki Türkiye mezunları ile bağlantılarını sürdürdüklerini belirten Sayit Yusuf, Türkiye mezunları üzerinden ‘Dünya Dili Türkçe’nin ana dili Türkçe olmayanların da konuştuğu bir dil olması için çaba sarf ettiklerini kaydetti. Sayit Yusuf, sempozyumun Türkçe’nin küresel düzeyde hak ettiği yere gelmesine katkı vermesini temenni etti.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçe’nin dünya dili olma yolunda; çok eski dönemlerden beri geniş bir alan olan Avrasya’da konuşuluyor olması, 250 milyona yakın kişi tarafından konuşulması, Orhun Anıtları gibi çok eski edebi eserlere sahip olması gibi başlangıç ölçülerine sahip olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Gürer Gülsevin bugün yabancıların Türkçe öğrenmeye olan büyük talebi ve pek çok yabancı dile geçmiş 12.000 Türkçe kelimenin varlığının da Türkçe’nin bir dünya dili olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, bir topluluğu millet olarak tanımlayabilmenin en önemli şartlarından birinin aynı dili konuşmak ve kullanmak olduğunu kaydetti. Dilini kaybeden kavimlerin ardından kimliklerini kaybettiklerini ve sonra da yok olduklarını ifade eden Prof. Dr. Kemal Şenocak, bu bakımdan dilin sadece insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir vasıta değil, aynı zamanda bir kültür taşıyıcısı ve medeniyet yaratıcısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kemal Şenocak bu nedenle Türk milletinin dünyanın en şanslı milletlerinden biri olduğunu çünkü tarihin derinliklerinden bugüne işlene işlene taşıdığı büyük bir dilinin olduğunu ifade etti. Tarihi verilerin Türk dilinin 8. yüzyıldan bugüne kesintisiz bir yazı dili olduğunu gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Kemal Şenocak, bu bağlamda Türk dilinin diğer dillerle mukayese edildiğinde dünyanın en kadim dilerinden biri olduğunu söyledi. Türk dili ile eski zamanlardan bugüne kadar farklı kültürel çevrelerde ve coğrafyalarda büyük bir edebiyatın meydana getirildiğini ifade eden Prof. Dr. Kemal Şenocak, bu bakımdan Türk dilinin neredeyse miladın başlarından itibaren bir edebiyat, kültür, medeniyet ve bilim dili olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kemal Şenocak, sempozyumun 2019 yılında Türk Dünyası Eğitim Başkenti ilan edilen ve aynı zamanda Nasrettin Hoca, Yunus Emre ve Sinan Paşa gibi Türk dili ve kültürünün önemli şahsiyetlerini yetiştirmiş Eskişehir’de ve adını Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’den alan ve Osmanlı Devleti’nin ilk hutbesinin okunduğu bölgede kurulu olan ESOGÜ’de düzenlenmesinin çok anlamlı ve gurur verici olduğunu ifade etti. 10. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nda dünyanın en büyük dillerinden olan Türk dili ile ilgili yeni bulgu ve verilerin ele alınıp değerlendirilmesini ve Türk dilinin geleceği ile ilgili yeni hedeflerin belirlenmesini ümit ettiğini dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, sempozumun düzenlenmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, Türk kültürünün en önemli aktarıcısının asırlardır Türk dili olduğunu belirtirken, Atabetü’l Hakayık gibi adına sempozyum düzenlenecek pek çok eserimizin olduğunu söyledi. Aslan Avşarbey Türk dilini artık sadece tarihteki büyük eserlerle ve şahsiyetlerle değil, bugün yetişen ve gelecekte yetişecek olan genç ve Türkçe’yi zenginleştirecek kişilerle de anmak durumunda olduğumuzu vurguladı. Böyle bilimsel etkinliklerin bu açıdan hayati öneme haiz olduğunu belirten Aslan Avşarbey, sempozyumun hayırlı olmasını diledi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından teşekkür belgelerinin takdimi gerçekleşti. Sonrasında ise sempozyumun ilk bilimsel oturumuna geçildi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar